Sborník nastiňuje budoucnost očima mladých lidí z tzv. nové levice
Banner

Sborník nastiňuje budoucnost očima mladých lidí z tzv. nové levice

Budoucnost perexO takzvané nové levici se i v Česku diskutuje léta. Občas to schytává ze všech stran. Co se vlastně pod tímto pojmem skrývá? A co lidé, kteří se k ní hlásí či jsou k ní řazeni, chtějí? Odpověď se snaží nastínit sborník Budoucnost. Respektive - odpověď není jednoznačná, protože každá autorka a každý autor je svébytnou osobností a názory v knize obsažené zdaleka nejsou monolitní.

 


Iniciátorkou sborníku byla novinářka a dokumentaristka Apolena Rychlíková, která oslovila mladé autorky a autory. V rámci slavnostního křtu, který se v úterý 23. června konal v prostoru39 (Řehořova 39, Praha 3), uvedla, že sborník by klidně mohl mít dvojnásobný počet stran, neboť lidí, kteří by mohli něčím přispět, je mnoho.

Budoucnost uvodni foto


Už nikdy žádné koncentráky
Jedním z kmotrů byl severočeský romský aktivita, pomáhající kupříkladu lidem bez domova, Jožka Miker. Ten uvedl, že tvůrcům přeje mnoho zdaru, zápalu, protože podle jeho názoru dělají dobrou práci. Dodal, že tito lidé dělají vše pro to, aby už nikdy nebyly žádné koncentráky pro lidi jiné barvy pleti, jiné sexuální orientace nebo jiného vyznání.


Vybočení ze současného paradigmatu
Kmotrou byla též bývalá disidentka, ombudsmanka a stále aktivní žena Anna Šabatová, která uvedla, že je generačně jinde než autorky a autoři, přesto ji sborník, jehož v době křtu přečetla dvě třetiny, oslovil. Dodala, že má radost, že v ucelené podobě vybočuje ze současného paradigmatu, sama stále přemýšlí, jak věci měnit k lepšímu a ví, že to je složité. U některých textů jí podle jejích slov běhal mráz po zádech, jiné jí přišly podnětné.

Budoucnost foto 3


Není malých a velkých témat
Texty se týkají témat lokálních i globálních. Dočíst se v nich lze o budoucnosti Země, Evropy, Česka, prostoru, pohybu, práce, médií, náboženství, umění, rodiny, politiky i samotné budoucnosti. Sborník neliší tzv. malá a velká témata. Kupříkladu Eliška Černá, Růžena Dunková a Eva Lehotská píší o proměně prostoru, ve kterém žijí - na ostravské Bedřišce a v Kunčičkách, Matěj Metelec o budoucnosti levice, Lukáš Likavčan a Josef Patočka o společném světě pro všechny.

Budoucnost foto 2


Priority, úhel pohledu, argumenty...
Čtenářka či čtenář jistě nemusí se všemi vizemi a názory ve sborníku, vydaném coby prvotina družstevním nakladatelstvím Idea, souhlasit, někde mohou být i generačně jinak ložené priority. Seznámit se s tím, co chtějí mladí lidé, hlásící se k neautoritářské levici,  jaký mají úhel pohledu, co považují za důležité a jak argumentují, však rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.Foto: archiv družstevního nakladatelství IdeaSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníKlasické moučníky

Kdo by nemiloval opojnou vůni sladkých dobrot linoucí se z kuchyně? Úžasně zpracovaná barevná kuchařská kniha nabízí bohatý výběr receptů nejen na vynikající koláče, zákusky, moučníky a moučná jídla, dorty a dezerty, ale i na slané pečivo, chuťovky a jiné slané delikatesy. Esence

Osvobození

Inspirováno skutečným příběhem hrdinky druhé světové války Nancy Wakeové. V šestnácti letech Nancy opustila rodnou Austrálii, aby nalezla nový domov a životní lásku v Marseille. Ikar

Tapír

  • Tapír Plumlov 2020
    V sobotu 1. srpna 2020 proběhla v kempu Žralok akce s výstavou kresleného humoru od autorů z časopisu Tapír na...
  • Rozhovor Jana Tatarky
    Náš kreslíř z tapíří smečky, Honza Tatarka, se zase jednou rozpovídal. Rozklikněte si prosím příspěvek, aby to bylo čitelné, anebo...
  • Tapír v Bratislavě
    Poskytli jsme kreslené vtipy na výstavu pro Ingka Centres Slovensko s.r.o. v Avion Shopping Park Bratislava. Kdo nevěří, ať tam běží… Přejeme příjemnou zábavu.

Rozhovor

Kryštof Šafer: „Film Váňa vás pobaví a ukáže, že není čeho se bát.”

krystof saferDo kin nedávno vstoupil film o populárním českém žokejovi Váňa – největší závod je život sám. Při této příležitosti jsme položili pár slov producentovi tohoto snímku, Kryštofu Šaferovi, který nám přiblíží film i je...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Přehlídky na srpnových veletrzích módy, obuvi a koženého zboží

altHlavním lákadlem jubilejního 40. ročníku mezinárodních veletrhů STYL a KABO bude doprovodný program, jehož vrcholem budou módní přehlídky zajímavé svým obsahem i účastí. Novinkou je konání přehlídek prádla a plavek společně s klasic...

Z archivu...


Literatura

Když jsem tě viděla naposledy

kdyz jsem te videla naposledy 200V listopadu nás nakladatelství domino láká na napínavý thriller s názvem Když jsem tě viděla naposledy od sesterského dua píšícím pod pseudonymem Liv Constantine. Dáte knize šanci i vy?

Divadlo

V Tramtarii se tygrů nebojí

altV nezávislém olomouckém Divadle Tramtarie se 16. května konalo představení inscenace ...a za Tracym tygr. Jednalo se o předposlední podání této hry v sezóně, a nejen proto bylo vyprodáno.

 

...

Film

Kontroverzní Bojovnice zanechá mnoho rozporuplných pocitů

bojovniceFilmů o neonacismu a skinheadské subkultuře bylo již na filmových plátnech několik. Některé byly více, některé méně úspěšné, ale vždy dokázaly šokovat i zaujmout určitou sortu diváků. S podobným záměrem přichází do kin i film Bojovn...