Blíží se oslava Světového meteorologického dne
Banner

Blíží se oslava Světového meteorologického dne

cloudBřezen je z pohledu meteorologie významným měsícem. Nejen, že je to první meteorologický jarní měsíc, ale 23. března se slaví Světový meteorologický den. A to už od roku 1961. Přitom už v roce 1947 byla ve Washingtonu podepsána „Dohoda o Světové meteorologické organizaci“, ale v platnost vstoupila po ratifikaci 23.3.1953. Světová meteorologická organizace (SMO), v současné době se svými 185 členy, patří mezi výkonný orgán OSN. Československo se přiřadilo už v roce 1947 jako 17. stát na světě.

Administrativní, organizační a publikační úkoly plní sekretariát se sídlem v Ženevě, která je financována z příspěvků členských států. Mezi hlavní úkoly světové meteorologické organizace patří podpora při výstavbě meteorologických center, systémů pro rychlou výměnu meteorologických dat a informací, zabezpečování jednotné publicity meteorologických dat a informací. SMO vydává velké množství publikací.

Světová meteorologická organizace každý rok vydává i téma na oslavu SMD. Tématem letošního Světového meteorologického dne je Podnebí a voda. Toto téma se zaměřuje na nedostatek vody a hospodaření s vodou: „Svět nyní čelí rostoucím výzvám způsobeným vodním stresem, povodněmi a suchem a nedostatečným přístupem k čistým zásobám. Je naléhavě nutné zlepšit předpovídání, monitorování a řízení zásobování vodou a řešit problém příliš velké, příliš malé nebo příliš znečištěné vody“.

Předpovídej počasí

Také já jsem se snažila udělat všem příznivcům ke SMD radost. Nakladatelství Paseka vydává knihu „Předpovídej počasí“, kde je moji spoluautorkou Martina Součková. První myšlenka napsání knihy vychází z toho, že v Česku fotbalu a počasí rozumí každý. Hned na úvod se přiznám, že muže v Ofsajdu od Karla Poláčka jsem sice četla, ale tím to se znalostmi fotbalu u mne končí - fotbalovým přenosům se totiž úspěšně vyhýbám. Domnívám se však, že vyhnout se hodnocení posledního zápasu je přeci jen snazší než uniknout informaci o počasí a hlavně vyhnout se jeho projevům a dopadům na náš život. To na počasí – fenomén dnešní doby, narazíme dnes snad všude – v rozhlase, televizi, novinách, internetových portálech aj., stačí si jen vybrat. Také téma hovoru se často točí kolem počasí, protože ovlivňuje naše každodenní plány, aktivity a v neposlední řadě i naši psychickou a fyzickou pohodu.

Předpovídej počasí

Součástí práce meteorologa je nejen vyhodnocování dat a porovnávání výstupů jednotlivých numerických modelů, na základě nichž se předpovědi sestavují, ale také předpověď počasí interpretovat tak, aby ji každý uživatel správně porozuměl a mohl ji využít ke svým účelům.

Opravdu ale dokážeme správně rozšifrovat a porozumět všem meteorologickým pojmům, které se běžně v předpovědi počasí vyskytují a které tam mají své nenahraditelné místo?


Právě k tomu by měla sloužit kniha „Předpovídej počasí“ – vysvětlí jednotlivé meteorologické pojmy a termíny, dá možnost nahlédnout do náročné práce meteorologa při sestavování každodenní předpovědi počasí, pokusí se zodpovědět na nejčastější otázky o počasí. Druhá polovina knihy je věnována praktickému cvičení – fyzikálním pokusům, které vysvětlují základní principy a rovnice nejen v atmosféře. Na závěr si můžete sami sestavit předpověď počasí.


 

Zobrazit další články autora >>>

PřihlášeníKlasické moučníky

Kdo by nemiloval opojnou vůni sladkých dobrot linoucí se z kuchyně? Úžasně zpracovaná barevná kuchařská kniha nabízí bohatý výběr receptů nejen na vynikající koláče, zákusky, moučníky a moučná jídla, dorty a dezerty, ale i na slané pečivo, chuťovky a jiné slané delikatesy. Esence

Osvobození

Inspirováno skutečným příběhem hrdinky druhé světové války Nancy Wakeové. V šestnácti letech Nancy opustila rodnou Austrálii, aby nalezla nový domov a životní lásku v Marseille. Ikar

Tapír

  • Tapír Plumlov 2020
    V sobotu 1. srpna 2020 proběhla v kempu Žralok akce s výstavou kresleného humoru od autorů z časopisu Tapír na...
  • Rozhovor Jana Tatarky
    Náš kreslíř z tapíří smečky, Honza Tatarka, se zase jednou rozpovídal. Rozklikněte si prosím příspěvek, aby to bylo čitelné, anebo...
  • Tapír v Bratislavě
    Poskytli jsme kreslené vtipy na výstavu pro Ingka Centres Slovensko s.r.o. v Avion Shopping Park Bratislava. Kdo nevěří, ať tam běží… Přejeme příjemnou zábavu.

Rozhovor

Na vánoční kapry se mi vylilo červené víno, říká poslankyně Jitka Chalánková

chalan 200Poslankyně sněmovny Jitka Chalánková (TOP 09) má k jídlu, eufemisticky řečeno, kladný vztah. Ráda jí, ráda vaří, ráda stoluje s celou rodinou, přidává i jednu vánoční historku s kapry polité červeným vínem.

...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Jak se loví gorila?

jak se lovi gorila perexChtěli byste vědět, jak se loví gorila? Na vnitřní straně vesele pomalovaného obalu se píše: „Jenže to se z našich písniček a básniček nedozvíte. To spíš, jak se loví písmenka a noty, aby z nich byl malý příběh n...

Z archivu...


Literatura

Šumavský samotář píše o svém životě a vztahu k přírodě v knížce A klika byla vysoko

klikaZnáte knihu Raději zešílet v divočině? Právě jeden ze šumavských samotářů Roman Szpuk publikoval v roce 2018 svou autobiografickou prózu s poetickým názvem A klika byla vysoko. Knihu vydalo nakladatelství 65. pole.

Divadlo

Malované na skle ve Zlíně krásně namalovali

malovane-na-skle 200Podzimní večer 20. listopadu se v Městském divadle Zlín nesl ve slavnostním duchu. Jednak šlo o 51. reprízu představení Malované na skle, které získalo cenu Aplaus za nejlepší inscenaci 69. sezony a její představitel byl nomi...

Film

Kino IMAX zažije Hněv Titánů jako první

První, kdo okusí Hněv Titánů na vlastní kůži, budou diváci exklusivní půlnoční projekce v kině IMAX v Praze na Flóře. Speciální předpremiérové promítání filmu pro veřejnost začne ve velkoformátovém kině IMAX 29. března v 00:01 hodin, tedy jednu ...