Besedy na Dnech Severu - velvyslanci a útěky II.

Besedy na Dnech Severu - velvyslanci a útěky II.

Tisk

DS 2019 perexProč utíkáme pryč z každodenního života? Proč prcháme z civilizace? Nejsou snad Seveřané nejšťastnějšími lidmi světa? A jak do toho všeho zapadají módní lifestylové koncepty hygge, lagom či sisu, které se na nás ze Skandinávie valí? Tak zněly otázky pořadatelů besedy, které přednesla Helena Stiessová a na všechny přinášíme reakci.

 

 

Tentokrát se zájemci o severskou kulturu sešli ve čtvrtek 31. října 2019 ve Vzducholodi Gulliver (DOX). Nad otázkami besedovaly spisovatelky Auður Ava Ólafsdóttir z Islandu, která měla o den dříve besedu v Brně a dánská spisovatelka Andrea Hejlskov. K tlumočení byly pozvány překladatelky děl přítomných autorek - Martina Kašparová (islandština) a Markéta Kliková (dánština).

Auður přítomným vysvětlila, že Islanďané jako ostrované mají ve svém životě poznat svět, cestovat a vrátit se domů. Podotkla, že obecně ostrované často píší o cestách. Možná to také vychází z podobnosti slov domov (heima) a svět (heimur) v islandštině. A i když Auður procestovala letos 19 zemí světa, říká, že nejlépe se cestuje pomocí četby.

Na řadu se také dostala diskuze o rozdílu mezi cestou a únikem. Únik je spíše útěkem před něčím, ale měli bychom zvládnout otevřeně mluvit o tom, proč utíkáme, co nefunguje, co potřebujeme a co ne.

uteky 1Auður Ava Ólafsdóttir

Přesně tak to popisuje ve své knize i Andrea - se svou rodinou - manželem a čtyřmi dětmi opustili Kodaň a odešli do přírody - kde se o vše museli postarat sami. Ať už vybudování obydlí, které ale bylo opravdu prosté, například bez přívodu vody. Jak se uskromnit a živit se jen tím, co si sám vypěstuji. A všechny tyto otázky řešit - co v rodině funguje, co ne, jaký je cíl a smysl života jednotlivých členů. I když diskuze nebyly zrovna klidné a na vyjasnění bylo potřeba spousta času, podařilo se. Rodina je po letech v přírodě zpět v „civilizaci“, ale s úplně novými pocity a přístupem. Dále se jim bez lidí žít nechtělo. Jak Andrea poznamenala - člověk se od zvířete liší jen tím, že má potřebu žít ve společnosti. Přesto má pocit, že dnešní společnost v záplavě zboží redukovala člověka pouze na spotřebitele.

Smutným uvědoměním této debaty bylo určitě to, že to, že žijete v bohaté, demokratické a bezpečné zemi ještě automaticky neznamená, že jste šťastní. Jsou to negativní emoce, které nás ženou dopředu k činům. Existují dvě skupiny lidí - ta která o úniku pouze sní a ta která to vědomé rozhodnutí opravdu provede.

uteky 2Andrea Hejlskov

Knihy Auður jsou také plné úniků. V češtině vyšly Výhonek osmilisté růže, Listopadoví motýli a Nad propastí byla tma. V poslední jmenované knize Jónas utíká od svého života, rozhoduje se pro sebevraždu. „Odjíždím na schůzku sám se sebou.” - muž, který umí spravit všechno kromě sebe samotného. Autorka ale říká, že kniha je o cestě od temnoty ke světlu, o tom, že naděje existuje.

Dalším z témat, které spisovatelky rozebraly, byly studie o štěstí, podle kterých jsou severské státy dlouhodobě nejšťastnějšími zeměmi na světě. A to i přesto, že počet sebevražd je zde velmi vysoký. Přišlo se totiž na to, že studie jsou spíš o pocitu bezpečí a tam je sever určitě na vrcholu.

Na tohle téma navázalo povídání o severských pojmech jako dánské hygge, švédské lagom nebo islandské þetta reddast (to se spraví, to se vyřeší). Hygge autorky vnímají jako koncept pohody, světlo uprostřed tmy. Na Islandu jsou jediné levné artikly - elektřina a topení a Islanďané tráví spoustu času doma, alespoň podle slov Auður. Ta také vysvětluje frázi „þetta reddast”. Island je země, kde se pořád děje něco s čím se nepočítá - od výbuchu sopek nebo ekonomické krize. Islanďané tak jsou připraveni potýkat se krizí, méně už se všedním životem.

uteky 3

Posledním bodem besedy bylo menší srovnávání Islandu a Dánska. Island byl kolonií Dánska a tak Auður dobře rozuměla Andree. A když Islanďan říká, že pojede na jih, myslí tím spíše Dánsko, než opravdu zemi na jihu Evropy, jako bychom to třeba vnímali my v Česku. Obě debatérky se shodly také na tom, že Island je opravdu oproti zbytku Skandinávie jiný a je to dáno jeho polohou, tím, že jde o ostrovní stát a také jeho historií a přírodními podmínkami, které jsou prostě ještě náročnější než ve zbytku severní Evropy.

My fanoušci severu se určitě shodneme na tom, že všechny tyto země máme rádi s jejich podobnostmi i rozdíly. Budeme se těšit na další příležitost poznat další zajímavosti o severské kultuře, kterou nám přinese Skandinávský dům.

Foto: Jan Slavík, DOX


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Porotkyně Diana Mórová: „Aj keď som kritická, budem taká, aby som nikoho neurazila.“

Talent rozhovor 200Přinášíme vám rozhovor s dlouholetou tváří TV JOJ Dianou Mórovou, kterou v těchto dnech můžete vídat v Televizi Prima. Je totiž novou porotkyní v soutěži Česko Slovensko má talent. Kromě herectví je známá také z různých zábavných sh...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Ten nejlondýnštější Londýn

200osVzpomínám si dobře, jak se mi před mnoha lety dostala do rukou kniha fotografií, která pro mne byla kouzelným oknem do jiného světa. Podivuhodné město, podivuhodní lidé v něm, něco, co jsem si nedovedla předtím ani představit. Během roků mi kniha zapadla do ...


Literatura

Tajemství minulosti odhaluje vlněný šál z Kašmíru

Kasmirovy sal 200Mair vysunula dolní zásuvku prádelníku. Uviděla několik zažloutlých povlaků na polštáře a ubrus s prolamovaným středovým pásem, který se vyndával bez výjimky jednou ročně, aby se prostřel a uhladil na vánoční tabuli. Bílá látk...

Divadlo

JAMU přijímá studenty z Ukrajiny, otevřela pro ně transparentní účet a učí je češtinu

jamu 200Třináct ukrajinských studentů prchajících před válkou v současné době studuje na obou fakultách brněnské akademie. Počty však mohou být ještě vyšší. JAMU navrch z iniciativy děkana Divadelní fakulty doc. Mgr. Petra Francána zřídila transparentní účet na ...

Film

Vavřinec Menšl: Máme ambici být nejlepší festival v Praze.

3KinoFest perexZ původně skromné přehlídky polských a českých filmů se 3KinoFest během devítileté existence proměnilo v respektovanou kulturní událost, která přináší celý rok do hlavního města nejzajímavější novinky ze středoevropského prostoru. A letošní ...