Vydejte se s Dominikou na cestu Jižní Amerikou

Vydejte se s Dominikou na cestu Jižní Amerikou

Tisk

dominika na ceste 200Zatímco první knihu Dominika na cestě si Dominika Gawliczková vydala vlastním nákladem, po té druhé už skočilo nakladatelství Albatros Media a rozhodně neprohloupilo a nelitovalo. Jedná se o velmi autentické vyprávění z cesty Jižní Amerikou, které Dominice mnohdy ani nebudete závidět, ale přenesete se s ní na jiný kontinent.

 


Dominika Gawliczková je nadšená motorkářka, a především velký dobrodruh. Osobně jsem na ni narazila na Youtube, kde na nějakém českém TEDxu vyprávěla o své cestě a okamžitě si mě svým nesmělým, ale osobitým projevem získala. Pak jsem byla na její přednášce o motovýpravě po Kyrgyzstánu a pak jsem ji sledovala jako nedílnou složku bandy žlutých trabantů. O její výpravě Jižní Amerikou jsem průběžně četla na jejím Facebooku a také si byla poslechnout přednášku plnou fotek ve zlínské aule. Ohledně knihy jsem trochu váhala, protože jsem se bála, aby mi přinesla něco nového, ale dobře jsem udělala, že jsem se do ní pustila.

V prvé řadě musím pochválit obálku, skvělé ilustrace, sazbu i celkový koncept knihy. Ta je členěna podle zemí (Kolumbie, Ekvádor, Peru, Bolívie, Argentina, Paraguay, Brazílie a Uruguay) a jednotlivá vyprávění jsou ještě uvozovány nadpisy. Za každou zemí se nachází fotoalbum s několika krásnými a velmi kvalitními fotografiemi z daných zemí. Ty dotváří celkový obrázek a nechávají čtenáře nasát atmosféru. Ačkoliv jsou fotky malého formátu, vůbec ničím netrpí a nejsou rozmazané nebo podobně znehodnocené.

Obálku má svědomí Dana Ledl (Myokard), která vystihla obsah knihy přesně tak, jak Dominika chtěla. Znázorňuje totiž dvě „tváře“ Dominiky i cesty samotné, a to jak tu, kdy je všechno skvělé, tak i tu druhou, kdy je jednoduše všechno špatně. Ostatně sama Dominika k tomu ve svém statusu na Facebooku napsala, že si všichni mysleli, že na obálce bude ona a motorka a chápala to jako dobrý marketingový tah. „Už jsem si představovala, jak mi na obálce budou vlát vlasy, budu mít sexy šaty a výraz jako Angelina Jolie, vedle mě bude stát nablýskaný supersport, protože jezdím hrozně rychle... no a pak ta sekunda pominula. A já si uvědomila, že nechci stylizovanou sexy obálku, protože ani moje zážitky často nejsou moc sexy. Chtěla jsem, aby obálka řekla něco o obsahu, aby vystihla skvělé momenty a pohodovou náladu, úplně stejně jako velká dramata i nedostatek sil.“ Všechno tohle se opravdu bezvadně povedlo a skvěle ladí také použité barvy, tedy oranžová a modrá nacházející se v celé knize, ať už v podobě nadpisů nebo drobných ilustrací.

Dominika strávila na cestě 10 měsíců, projela 8 zemí, najela 11 237 kilometrů a má za sebou opravdu krušné zážitky, mezi které patří například návštěvy nemocnice, zubaře přepadení, nebo poruchy a motorky. Myslím, že spousta lidí už by to vzdala a jela domů, ale ona se nevzdává, snaží se čelit všemu s humorem a pořád doufá, že to bude lepší. Odměnou jsou jí pak nezapomenutelné zážitky a taky jistě ten osobní pocit, že to vše ustála. Samozřejmě, je to její kniha, takže kdyby chtěla, popíše jen to pozitivní. Ale to ona nemá zapotřebí, není taková, a právě díky tomu je kniha skvělá, a tak autentická.

Někomu její styl možná nemusí úplně sednout, ale já knihu přímo zhltla. A i když jsem spousty popsaných příběhů znala z přednášek, stejně mě čtení moc bavilo a díky Dominičinu odstupu to vše vyznělo ještě trochu jinak.

„Fuj mně je blbě. A depresi to nezahnalo. Přepadají mě myšlenky, jestli to má ještě cenu. Mám před sebou ještě zatraceně dlouhou cestu, ale stojí to za to, když se přemáhám? Nemusím si přece nic dokázat, možná prostě pojedu rovnou na jih do Buenos Aires, to je nejpřímější cestou, a i tak dost daleko. Nebaví mě ta civilizace, nebaví mě ti lidi, světla, výběr jídla, hluk, ale nechci ani zpátky do pustiny. Nechci nikam, nechci nic.“ (str. 238)

Dominika Gawliczková se narodila 22. srpna 1992 v Havířově a na motorku nasedla ve 13 letech a rozryla s ní tátovi zahradu. Má za sebou nejdelší českou ženskou sólo motovýpravu do Kyrgyzstánu i expedici z Austrálie do Asie se žlutými trabanty. Vystudovala strojní inženýrství, a i když toho o motorkách a cestování pořád moc neví, zvládla na nich projet 33 zemí. Své zážitky předává ve formě deníkových zápisků, fotoreportáží i na desítkách cestopisných přednášek po celé republice. Jejím zatím nejnáročnějším dobrodružstvím byla právě Jižní Amerika.

dominika na ceste

Dominika na cestě Jižní Amerikou
Autor: Dominika Gawliczková
Žánr: cestopis
Nakladatelství: CPress ve společnosti Albatros Media
Rok vydání: 2018
Počet stran: 344
Hodnocení: 90 %

http://www.albatrosmedia.cz/tituly/40167166/dominika-na-ceste-jizni-amerikou/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

,,Nezáleží na tom, kdo je má matka, či otec. Záleží na tom, kdo jsem já!“

vero200Mám pocit, že ji znám celý život. A přitom jsem ji poznala až nedávno, když jsem četla její knihu. Dlouho bych mohla mluvit o pocitech, které mě provázely, když jsem tuhle knihu četla. Byla jsem smutná, zhnusená, otřesená, plakala jsem, taky jsem se ale s...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Jak jsem se rozhodla zhubnout! Týden první

hubnu 200Co jsem na světě, držím dietu, pak nedržím dietu, pak jím zaručeně hubnoucí potraviny, kašlu na dietu, tloustnu, držím dietu… Ale to už znáte. Je to takový můj kolotoč.

...

Literatura

Strhující závěr trilogie se nekoná

venla 200Trilogii Prokletí městečka Palokaski připodobňuje marketingové oddělení ke kultovnímu americkému seriálu Twin Peaks. Myslím, že kdyby si Lauru, Nooru a Venlu, jak se jmenují jednotlivé části knižní trilogie, přečetli fanoušci zmiňovaného seriálu, začal...

Divadlo

Co se škádlívá, to se rádo mívá
ImageV neděli 12.února 2012 uvedlo Městské divadlo Zlín pohádku Jak si spolu hráli. Na jedné louce se ocitli dva – Zajda a Felix. Ona veselá, hravá, trošičku potrhlá, ale v hloubi duše hodná bytůstka. On, na ...

Film

Mamma Mia! Pokračování letního hitu je konečně tady

mamma-mia 1Muzikál Mamma Mia! si před deseti lety získal srdce diváků po celém světě a ti od té doby doufali, že se dočkají pokračování osudů bláznivé Donny a jejich blízkých. Jejich čekání je konečně u konce – a mohou se těšit hned na dva příběhy!