Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2015
Banner

Nominace na Cenu Jiřího Ortena 2015

Email Tisk

Ortenova cena 200Na Cenu Jiřího Ortena pro autory do třiceti let jsou letos nominováni básníci Alžběta Michalová za sbírku Zřetelně nevyprávíš, Alžběta Stančáková za Co s tím a Luboš Svoboda za Vypadáme, že máváme. Za Svaz českých knihkupců a nakladatelů, který cenu uděluje, to oznámila Marcela Turečková. Večer autorského čtení všech tří nominovaných proběhne 28. 4. 2015 od 18 h v Café Jericho (Opatovická 26/154, 110 00 Praha 1).  Vítěz převezme cenu, která je doprovázena prémií 50 tisíc Kč, na slavnostním vyhlášení 14. 5. 2015 od 17 h ve Velkém sále Průmyslového paláce na knižním veletrhu Svět knihy Praha 2015.

 

Odborná porota letos pracovala ve složení: literární teoretička a redaktorka Blanka Činátlová, šéfredaktor nakladatelství Odeon Jindřich Jůzl, editor a básník Milan Ohnisko, spisovatel a redaktor Marek Šindelka a spisovatel a redaktor Miloš Urban. Předsedou poroty se stal Jindřich Jůzl. Porota letos z 26 přihlášených knih vybrala tři básnické sbírky.


Cena Jiřího Ortena se udílí autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, jemuž v době vydání díla není více než třicet let. Toto prestižní ocenění s dlouhou tradicí se uděluje už od roku 1987, od roku 2009 jej organizuje Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Vítěz obdrží šek na 50 000 Kč. Mezi laureáty Ceny Jiřího Ortena patří například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý, Petra Hůlová, Petra Soukupová či Marek Šindelka.

Aktuálně najdete kompletní informace o ceně na nových stránkách www.cenajirihoortena.cz.


Anotace a medailonky nominovaných:

Alžběta Michalová
Zřetelně nevyprávíš (podle poroty „elegická zaříkávání matky a otce“)
Fra
Děti trnou a matky neví. Jeden z nejsilnějších básnických debutů posledních let: Alžběta Michalová napsala sbírku rodinných žalozpěvů, nářků i výkřiků nad vlastním dětstvím, vystavila křehký a krutý účet matce a otci – „…a rodiče pak mohou žasnout, co za podivné přecitlivé dítě tu s nimi žilo, a oni o tom nevěděli. A v lepším případě mají o čem přemýšlet“ (Viola Fischerová).

Alžběta Michalová (nar. 1991) studuje režii a dramaturgii na divadelní fakultě JAMU. Žije v Brně. Sbírka Zřetelně nevyprávíš je její prvotinou a byla napsána v letech 2009-2011.


Ortenova cena Michalova


Alžběta Stančáková
Co s tím (podle poroty „přesná básnická pozorování, drzá a drsná gesta“)
Nakladatelství Petr Štengl
Debutovou sbírku Alžběty Stančákové, autorky nejmladší generace, odlišuje od tvorby jejích vrstevníků a vrstevnic především nadhled, ironie a schopnost přirozeně pointovat text. Vzpomínky, zážitky a pozorování bez otravného lyrismu, cizí i vlastní rodinná minidramata s existenciálním nádechem, nepřikrášlené a často humorné záznamy slyšeného, viděného, prožitého. Stančáková ovládá umění zkratky, má vypravěčský dar a hovoří ryze současným jazykem – jak ve svých básních, tak v krátkých prózách, které jsou v knize obsaženy v poměru 1:1.

Alžběta Stančáková (nar. 1992), maturovala na Gymnáziu Josefská v Praze. V současnosti studuje bohemistiku na FF UK. Její básně byly otištěny v časopise Psí víno.


Ortenova cena Stancakova


Luboš Svoboda
Vypadáme, že máváme (podle poroty „básně studené jak data mezi serverovnami“)
Fra
Básnický debut Luboše Svobody s názvem Vypadáme, že máváme je malým katalogem zvrtnutých střetnutí či příznivých situací, které se nečekaně vymkly. Svoboda je zaznamenává a třídí systematicky, pečlivě, s láskou i náruživostí sběratele. Někdy s potutelným úsměvem, nikdy výsměšně. „Za Svobodovými úspornými vpády do intimností a rituálů číhá svět lidí ve své strohé podstatě,“ píše básnířka Martina Blažeková.

Luboš Svoboda (nar. 1986) absolvoval Literární akademii Josefa Škvoreckého, v současnosti studuje na Filozofické fakultě obor Nová média. Žije a pracuje v Praze.   

SČKN se podpoře aktivní četby věnuje dlouhodobě. Pořádá nekomerční kampaně – Knihy mají zelenou, Kniha: závislost na celý život (www.sckn.cz), spolupracuje s projektem Rosteme s knihou atp. Pořádání Ceny Jiřího Ortena je dalším krokem, který by měl pomoci zvýšit prestiž psaného slova mezi mladou generací.

www.sckn.cz

www.cenajirihoortena.cz


 
Banner

Přihlášení  • Tapíří letní dárek
    Máte již poslední číslo Tapíra přečtené a nechce se vám čekat na nové, které vyjde 30. srpna? Připravili jsme pro...
  • Mezinárodní festival kresleného humoru 2019
    Čtvrtý ročník skončil a opět se vydařil. Kdo jste nepřijeli, budete celý rok litovat, že jste nebyli. Tak příští rok...
  • Tapír červenec-srpen 2019
    Od 28. června vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Václavem Vydrou a Pavlem Rakem...

Rozhovor

Na slovíčko s pořadatelkami festivalu Culturea

culturea rozhovor200Už 24. a 25. dubna se Zlín promění n město opěvující Japonsko a Itálii. Stane se tak v rámci festivalu Culturea, o kterém jsme vás na našem webu již informovali. Nyní si můžete p...

Hledat

Chaty s osobností

Čtěte také...

Krásná i naučná je Prima ZOOM

prima zoomPojďte žasnout, bavit se, poznávat, ochutnávat, pátrat, odkrývat tajemství v nejrozmanitějším dokumentárním světě na českých obrazovkách.


Literatura

Pavel Stehlík – Do Temnoty

Do temnoty 200Kniha Do Temnoty není jen, jak titulní stránka napovídá, zpovědí českého vojáka v Afghánistánu, ale statečnou bitvou s těžkou bezmocí a umíráním po návratu domů. Autor seznamuje čtenáře se svojí životní cestou hovorovým až slangovým style...

Divadlo

Lordi v Českých Budějovicích byli famózní, skvělí a vysloužili si aplaus - fotoreportáž

Lordi perexNáš fotoreportér Rudolf Hojdar nafotil sérii snímků z českobudějovckého vystoupení souboru Lord of The Dance, které se konalo 27. února 2014 v Budvar Aréně. Ačkoliv časový prostor k pořízení fotografií byl, dle pokynů pořadatelů, velmi krátký, můžeme se díky...

Film

Filmové plakáty v průběhu věků
ImagePrvní filmoví diváci se zrodili na sklonku 19. století - a již tehdy je na projekce kraťoučkých, tehdy ještě samozřejmě němých filmečků lákaly sytě barevné plakáty, které slibovaly úžasný zážit...