Park na Sychrově prochází rozsáhlou úpravou - největší od konce války

Park na Sychrově prochází rozsáhlou úpravou - největší od konce války

Email Tisk

Sychrov1Zámecký park na Sychrově na Liberecku prochází nejrozsáhlejší úpravou od konce druhé světové války. Práce se budou probíhat po celý rok; cílem je vrátit parku původní podobu.

  Park v anglickém stylu vznikl v 19. století za vlády knížecí rodiny Rohanů. Čtyřiadvacetihektarový park je nyní kvůli revitalizaci uzavřený; veřejnosti bude znovu přístupný od března. V parku arboristé ošetří více než 300 stromů a na podzim v něm vysadí 650 stromů a téměř 13 000 okrasných keřů a růží. Nově budou ošetřeny trávníky po odstraněných stromech a náletových dřevinách. Projekt navazuje na loňskou obnovu aleje Rohanka. Alej z počátku 19. století patří mezi nejvýznamnější v zemi.                                                                                                    

Původní barokní zámek byl po roce 1840 přestavován v novogotickém slohu, jako rodové sídlo Rohanů. V těchto intencích byl založen i nový zámecký park.

Sychrov2

Jádro parku je dodnes obehnáno zdobným litinovým oplocením; jako vstupy do parku slouží jednak kované litinové brány, v minulosti to byl i tunel, ústící při budově bývalého hostince pod zámeckým svahem a spodní příjezdovou cestou. V současné době se připravuje plán na obnovení této spojnice mezi vnitřní a vnější částí parku, v souvislosti s opravou havarijního stavu opěrné zdi pod zámkem. Kníže Kamil Rohan byl vášnivým botanikem a sběratelem a těžiště jeho zájmu spočívalo v úpravách zámeckého parku a v bohatých dendrologických a botanických sbírkách. Stopy krajinných úprav lze najít i v okolí Sychrova a přilehlých vesnic. Krajina byla protkána alejemi lemujícími cesty rohanského panství, na významných místech v krajině nalezneme drobné dominanty v podobě stylizovaných rozcestníků a plastik. Vodní plochy byly opatřeny umělými ostrovy a břehovými porosty; celý krajinný obraz byl umělecky ztvárněn a vyvážen. Celkový ráz krajiny byl podtržen i stylizací hospodářských budov v krajině.

Sychrov3                                                                                

Oranžerie tvoří architektonickou dominantu zámeckého parku. Stavba stylově nezapadá do gotizujícího charakteru sychrovského zámeckého areálu, protože je vybudována ve stylu italské novorenesance roku 1852.                                                                                                              

Areál parku je ohraničen litinovým plotem. V jižní části navazuje na plot ohradní zeď s cimbuřím, která byla vybudována z lomového kamene a kvádrů. Součástí stavby jsou dvě bašty s půlkruhovým vchodem a klíčovou střílnou.


Foto: autor
Zdroj: NPÚ a zámek Sychrov


www.npu.cz, www.zamek-sychrov.cz


 
Banner

Přihlášení



Anketa

  • Tapír č. 3- 2019
    Od 30. dubna vychází další číslo našeho humoristického časopisu TAPÍR. Můžete se těšit na: – Rozhovor s Miloslavem Martenkem (kreslíř, humorista, letec…)...
  • Výstava Most
    Ve sportovní hale Most proběhla 1. dubna 2019 vernisáž výstavy tří autorů kresleného humoru, členů našeho Klubu kreslířů a humoristů,...
  • Soutěž s Tapírem
    Předplaťte si Tapíra a můžete vyhrát víkendový pobyt v lázních. Předprodej je možný vyřešit ZDE: www.send.cz/tapir Klikni do obrázku pro zvětšení:...

Rozhovor

Jean-Paul Didierlaurent o knize Čtenář z vlaku v 6.27

Jean-Paul Didierlaurent 200Francouzský spisovatel Jean-Paul Didierlaurent začínal s psaním povídek až v roce 1997 a přesto na sebe jeho románová prvotina Čtenář z vlaku v 6.27 strhává veškerou pozornost. P...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (33)

Čtěte také...

Spekulace potvrzeny – nejúspěšnější talentová show všech dob ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT se vrací na obrazovky Prima family!

cesko slovensko ma talent200V pořadí čtvrtá řada celosvětově nejúspěšnější talentové show televize Prima family a slovenské TV JOJ – ČESKO SLOVENSKO MÁ TALENT – BUDE zpět na vašich obrazovkách! A pozor, ve h...

Z archivu...


Literatura

Penis monology: O mužství vážně i nevážně, ale hlavně inteligentně

Penis monology 200Láká vás název? Dráždí vaši zvědavost? Nebo vás pohoršuje? Ať je to tak či onak, vězte, že Penis monology nejsou žádnou kontroverze budící pornografickou literaturou. Ba naopak, jde o poselství lásky a odsouzení násilí na ženách. A nejen to.

...

Divadlo

NDM a Bezruči připravují 8. ročník Letní divadelní školy pro pedagogy

LDS 1Ateliér pro děti a mládež při NDM připravuje již osmý ročník Letní divadelní školy pro pedagogy. Horkou novinkou letošního ročníku bude spolupráce s Divadlem Petra Bezruče. Na programu je proto řada novinek!

...

Film

Filmový festival o udržitelnosti života na venkově a šetrném hospodaření se blíží!

Filmovy festival 200Učíme se filmem je název vzdělávacího projektu spolupráce, na kterém pracují čtyři místní akční skupiny (MAS) ze středočeského kraje. Významným partnerem projektu je občanské sdružení Harvest Films, jehož úkolem j...