Rakytník – Zázračná rostlina, oranžový poklad

Rakytník – Zázračná rostlina, oranžový poklad

Tisk

Rakytnik 200Tady se to píše až v Závěru, ale já bych tím začala: „Ještě před třiceti lety byl rakytník u nás takřka neznámou rostlinou. Objevoval se jen v okrasných výsadbách jako vysoký trnitý keř s oranžovými, malými a kyselými plody.“ Přiznávám, že já jsem se o rakytníku dozvěděla poměrně nedávno. A to úplně náhodou v lékárně, když synek žebral o vitamínové želatinové bonbóny. Byly příjemně nakyslé a voněly báječně. Synek dostal svolení a mlsal střídmě. Před nějakým časem jsem ochutnala čerstvě vylisovanou šťávu z jablek a rakytníku. Byla oranžová jako pomeranč a příjemně kyselá i sladká. A tak když jsem potkala knížku s vesele oranžovou obálkou a jednoduchým, avšak lákavým, názvem Rakytník – Zázračná rostlina, oranžový poklad, neváhala jsem ani chvíli a musela ji mít. Zatoužila jsem po informacích o těch malých veselých kuličkách.

Už devítistránkový obsah říká, že je tahle kniha nabitá zajímavostmi, včetně receptů na pokrmy, nápoje nebo extrakty, o využití rakytníku v léčbě a veterinární praxi, něco o pěstování, odrůdách a rozmnožování, nebo o škůdcích a chorobách.

Aby mohli dobýt svět,
Čingischán i Alexandr,
rakytník jim k cíli dodal síly.
Dnes všem lidem v míru,
upevňuje zdraví, prodlužuje život.
Přírody dar milý.

Těmi verši začíná zajímavé čtení o oranžovém pokladu. Autor Jiří Bajer ve svojí Předmluvě shrnuje to nejdůležitější o rostlině, která má v plodech a listech téměř všechny vitamíny a mnoho cenných biologických látek. Říká tu také, že největší podíl na uvedení rakytníku a na jeho šlechtění mají ruští šlechtitelé, kteří za sedmdesát let odvedli obrovský kus práce. I přesto, že není naší domácí dřevinou, našel si rakytník svoje stálé místo v českých zahradách a parcích a svými oranžovými plody zdobí během zimy nejedno ponuré parkové zákoutí bez listí. Původní vlastí rakytníku je Asie, ale rozšířil se do různých světových končin v různých nadmořských výškách. Nejstarší řecká legenda vypráví, že rakytníkové listy a plody pojídal bájný okřídlený kůň Pegasus, neboť mu dodávaly sílu a proto mohl létat. Mongolská legenda zase říká, že tamějšímu dobyvateli Čingischánovi, jeho mužům a koním dával rakytník neuvěřitelnou sílu a vytrvalost při dobývání světa. Oranžové kuličky využívali i obyvatelé Tibetu, Mongolska, Číny, Sibiře, Řecka nebo Říma jako potravu i léčivo. Stránka za stránkou jsou plné zajímavostí a opravdu obdivuhodných informací.

Rakytnik

Na rakytník se tady podívejte i z botanického hlediska, prostudujte jeho fyziologii, seznamte se s prostředím a jeho pěstováním. Mě osobně nejvíce zajímá část o obsahových látkách plodů a jejich vlastnostech, možnosti využití rakytníku a lidové i klinické zkušenosti a jeho vliv na jednotlivé orgány. Kapitolu o rozmnožování a odrůdách a zpracování plodů ocení hlavně pěstitelé. Obsáhlá barevná fotopříloha je neméně zajímavá. Ke konci knihy jsou důležité poznatky o využití rakytníku ve veterinární sféře a následuje historie šlechtění.    

O Závěru jsem mluvila už v úvodu. Za zmínku jistě stojí, jak přínosné je využití těchto oranžových hroznů pro regeneraci a zúrodnění půdy v potravinářském a farmaceutickém průmyslu, svoje místo našel i v okrasných výsadbách a využití má také jako energetická surovina. Věděli jste to? Já ne. A teď si říkám, jaká je škoda, že jsme rakytníku již dříve nevěnovali větší pozornost. Všechno se dá ale napravit a nikdy není pozdě. Seznamte se proto s léčivými vlastnostmi i dalšími pozitivy tohoto oranžového drahokamu a už v zimě myslete na jaro, kdy je duše nejednoho zahradníčka plna chuti a odhodlání měnit cokoli na jeho zahradě.

Budiž tato kniha pěkným dárkem třeba pod vánoční stromeček. A to nejen pro pěstitele, ale pro každého, kdo chce své zdraví a krásu upevňovat jinak než tabletkami a chemií.  


Název: Rakytník – Zázračná rostlina, oranžový poklad
Autor: Jiří Bajer  
Žánr: Naučná/ Zdraví
Fotografie: Terezia Company s.r.o.
Redakce a korektury: Jana Trnobranská
Odpovědný redaktor: Antonín Kočí
Technický redaktor: Pavel Kolín
Vydala: Mladá fronta a.s., Praha 4
Rok vydání: 2014, 8472. publikace, vydání první, vázaná
Počet stran: 160 + 16 stran obrazové přílohy   
ISBN: 978-80-204-3385-5  
                              
www.mf.cz 
Foto: www.mf.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Psaní bylo v mém životě odjakživa, ale nikdy jsem to příliš neformulovala a neřešila.

archiv Lucie Brejšová„Vždycky jsem ráda objevovala nové věci a místa, kreslila a malovala, četla a vše si zapisovala, učila se jazyky, kutila, vařila,“ přiznává Lucie Brejšová, která letos debutovala knihou Město na...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Odhalte tajemství českých a moravských Keltů

Tajemství KeltůKeltská kultura je poslední dobou hodně populární a spousta lidí ji pokládá za oduševnělejší alternativu k dnešní konzumní společnosti. Kniha Tajemství českých a moravských Keltů si klade za cíl nám ukázat keltskou civilizaci nepřikrášle...

Z archivu...


Literatura

Chlapec z Buchenwaldu, který se musel naučit znovu žít

Chlapec z Buchenwaldu 200

Chlapec z Buchenwaldu tak trochu mate svým názvem. Pamětník Robbie Waisman a jeho spoluautorka Susan Elizabeth McClelland v něm totiž vzpomínají na samotný koncentrační tá...

Divadlo

To nejlepší z hudebního divadla – to je festival Dokořán!

dokoran 200Letos v červnu Městské divadlo Brno opět nabídne průřez tím nejzajímavějším, co se odehrává v oblasti hudebního divadla na českých i zahraničních jevištích, a vás tak čeká pestrá ochutnávka pozoruhodných uměleckých počinů, které ukážou, co všechno n...

Film

Filmová sci-fi novinka Ex Machina

Exmachina 200Je novinkou letošního roku a fanoušci sci-fi si můžou pomalu odpočítávat dny do 30. 4. 2015, kdy tento film má, díky společnosti CinemaArt, v České Republice svoji premiéru.

...