Podzvičínsko – region, který stojí za to navštívit

Podzvičínsko – region, který stojí za to navštívit

Tisk

pozd 200Oblast Podzvičínska leží v těsném sousedství Krkonoš a Českého ráje. Dominantou regionu je 671 metrů vysoká hora Zvičina, která je také nejvyšším vrcholem celé oblasti a podle které dostal také region své jméno. Podzvičínsko se rozkládá kolem Dvora Králové nad Labem, Hořic a Nové Paky na rozloze zhruba 700 kilometrů čtverečních. Zdejší magická krajina je protkána množstvím malebných údolí. Východiskem do cca 200 km cyklostezek, které vedou turisticky atraktivními místy oblasti, je Dvůr Králové nad Labem - starobylé věnné město českých královen. Na cyklotoulkách lze navštívit Těšnovskou přehradu - Les Království, vrchol Zvičiny, hrad Pecka, Lázně Bělohrad, Hořice v Podkrkonoší, Miletín, ojedinělý komplex barokního sochařství Kuks, Braunův Betlém, pevnost Josefov a mnohá další místa.

Krajem slavných
Krásnou, přírodně i historicky cennou krajinu si zamilovali takoví velikáni jako Matyáš Braun, Eduard Štorch, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, Jan Amos Komenský, Karel Jaromír Erben, Karel Václav Rais a mnozí další. Krajinný celek se spoustou lesů, lidových staveb, hradů a zámků skýtá ideální prostor pro provozování cykloturistiky, ale i paraglidingu na Zvičině, nejvyšším vrchol regionu.

Co ochutnat
Ve zdejším kraji lze ochutnat mnohé regionální speciality; například Hořické trubičky, Miletínské motlitbičky, nebo tradiční Novopacké pivo.

pozd 1


Za klenoty do Nové Paky
Ve zdejší krajině se od nepaměti nalézalo množství drahých kamenů a otisků, či zkamenělin flóry a fauny. První zprávy o sběru a zpracování drahých kamenů sahají zhruba do 14. století, do doby Karla IV. Základ dnešní expozice Klenotnice v Nové Pace tvoří sbírky, pocházející z poloviny 19.století. Budova Klenotnice byla otevřena roku 1996. Zdejší zajímavostí je největší dosud nalezený zkamenělý strom v Čechách, jehož délka je 8,2 metru. V expozici Klenotnice jsou nejen poklady Podkrkonoší, ale uvidíme zde i  ukázky mistrovské práce zdejších brusičů a šperkařů. Atypicky řešený výstavní prostor Klenotnice nabízí také expozici Spiritismus v Podkrkonoší. Naproti budově Klenotnice je novorenesanční Suchardův dům; dnes je zde regionální muzeum.

pozd 2

 

Památky na každém kroku
Při návštěvě Podzvičínska nesmíme zapomenout ani na bezpočet staveb, které dokumentují vývoj církevní architektury v regionu. Tím výčet zajímavostí nekončí; vždyť jsme v kraji lidových tradic s udržovanými stavbami lidové architektury, protkaném turistickými stezkami, vedoucím k přírodním i kulturním krásám. Jedinečným dokladem barokní architektury v regionu jsou komplexy zámku Kuks a nedaleký Betlém, dílo českého sochaře Matyáše Brauna. Další často navštěvovanou stavební památkou v regionu je městečko a hrad Pecka. Sochařské a kamenické tradice 19. a 20. století  reprezentují Hořice, často nazývané městem kamenné krásy. Zdejší ložiska rašeliny dala základ vzniku slatinných lázní v Lázních Bělohrad a ve Velichovkách. Na své si při návštěvě Podzvičínska přijdou i milovníci technických památek; bezesporu nejvýznamnější je přehrada na Labi u Bílé Třemešné, či technicky dokonalá stavba pevnosti Josefov u Jaroměře, vyhledávaná nejen příznivci vojenské historie. V obci Borovnice stával unikátní povětrný mlýn Augustina Havránka; jeho věrnou kopii se podařilo na základě dobových materiálů zprovoznit partě nadšenců. Dnes dokonalou repliku této technické památky najdeme na okraji vesnice.

pozd 3

 

Zvičina – dominanta regionu
Jedním z nejznámějších turistických cílů do regionu je vrchol Zvičiny. Nadmořskou výškou 671 m.n.m. dominuje celému okolí. Od roku 1706 siluetu Zvičiny dotvářel kostelík zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. Koncem 19. století se o horu začali zajímat turisté. Na vrcholu Zvičiny najdeme od roku 1925 chatu s věží a s unikátní otáčivou prosklenou nástavbou. V roce 1927 byla chata  pojmenována po Karlu Václavu Raisovi, rodáku z nedalekého Bělohradu.          

Foto: Ctibor Čejpa                                                                                                                        

 


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Tapír

  • TAPÍR 2/2024
    Vždycky to uteče jak voda…  Nedávno jsme ještě listovali prvním číslem Tapíra tohoto roku a už je tady číslo druhé....
  • TAPÍR 1/2024
    S novým rokem přichází i nové číslo vašeho oblíbeného humoristického časopisu Tapír. Letos jsme se zakousli už do sedmého ročníku!...
  • Tapír 6/2023
    Poslední číslo Tapíra pro rok 2023 je venku! V tomto vydání se můžete těšit na vtipy zaměřené na téma Na...
Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

S odstupem bych po poslechu alba už zase mnoho věcí udělal jinak, říká Oldřich Bohadlo

bohadlo 200Někde tam jsi. To je název debutového alba náchodského tria BohadloBand, jejímž výhradním autorem je její kapelník, kytarista a zpěvák Oldřich Bohadlo. Jeho texty, melodie a zpěv jsou poznávací značkou skupiny, která se sice na první pohled může j...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Turistický seriál K21: Para ZOO Vlašim

parazoo 200Milí čtenáři, s prázdninami jsme se u nás rozhodli podívat se pod pokličku různých turistických cílů. Seznámíme vás s životy kastelánů několika hradů a zámků, podíváme se na zoubek strašidlům a představíme pár muzeí. Nebudou chybět ani tipy na ...

Z archivu...


Literatura

Letem českým módním světem
4010 hKoncem minulého roku se na trhu objevila skvělá výpravná obrazová publikace sledující vývoj módy v Československu mezi lety 1948 až 1989 v politickém a sociálním kontextu.
...

Divadlo

Zářijové novinky na Dramoxu: legendární Podivné odpoledne doktora Zvonka Burkeho i švihlá Římská Lukrécie

Podivné odpoledne doktora Zvonka BurkehoOnline platforma Dramox.cz přináší každý měsíc několik novinek z českých i zahraničních divadelních scén. Nově nabídku obohatila švihlá barokní opera Římská Lukrécie, legendární grotesk...

Film

Britská škola humoru pro pokročilé: U Konce světa

200filmKomediální autorské dvojici Simon Pegg – Edgar Wright se podařilo získat pro svůj film U Konce světa řadu hvězdných jmen, mimo jiné i Pierce Brosnana. Možná to nemluví samo za sebe, ale leccos to o nové britské komedii napovídá.

...