DVD Vláčky

DVD Vláčky

 

vlacky 200Tak jsem se zase vrátila do dětských let. Přesně jsem si vzpomněla, jak jsem jezdila k tetě na prázdniny. Bratranec měl parádní kolejiště a byl to vždycky rituál, než to rozestavěl i se stromečky a podjezdy a nadjezdy. Všechno mělo svoje místo, malý pokoj v panelákovém bytě mu moc prostoru nedal. Bylo to vždycky na hodinu, než vytahal všechny ty krabice… Navíc byl precizní a puntičkářský, až mě to štvalo. Než to spustil, skoro se pomodlil a pak mi to, škrt jeden, ani nepůjčil do ruky, protože bych to mohla někde špatně zmáčknout a to by byla pohroma. Vždycky jsem se na něj zlobila, že je lakomec, ale nedokázala jsem se zvednout a odejít. Milovala jsem ten malý svět, který on postavil a vymýšlel si do něj příběhy. Dneska to vidím jinak. Když si představím, že mu bylo třeba deset a všechno si to poslepoval a našetřil z kapesného, každý vagónek byl pro něj hotový poklad. Psal se rok, třeba 1985 a k dostání toho moc nebylo. A on se nevzdával. Takhle já jsem zase sháněla singly se Žbirkou a za dvanáct korun jsem si nesla tu vinylovou placku domů a skoro nedýchala. Stačilo jedno škrábnutí a bylo po všem. Však si to mnozí z vás pamatují.

A na tohle všechno jsem si vzpomněla, když jsem si sedla k televizi a pustila si DVD Vláčky. Krajinky jak malované, miniaturní postavičky, staré autobusy a nádherná nádraží. Člověk by ani nevěřil, že je to jen jako. Že jsou to zmenšeniny skutečného světa, ale za nimi že je mnoho a mnoho hodin práce, přesné práce, titěrného slepování a nervů napnutých jak špagáty. Stačí zavřít oči a představit si, jak sedíte v tom kupátku a jedete zalesněnou krajinou, vidíte z okýnka děti, hrající si na zahradách a pejsky, jak se honí na louce, tamhle na parkovišti odpočívají lidé u autobusu, asi mají za sebou dlouhou cestu….. Moje fantazie zapracovala na plné obrátky. Stejně tak jsem to měla i při návštěvě světa železnice na pražském Smíchově. Najednou jsme byli v malém světě a mě ohromovaly ty nejmenší detaily, které se daly najít úplně všude.vlacky 2
A tak je to i tady v tom filmu. Sedmdesát minut beze slova, jen s lehce nostalgickým hudebním podkladem. Já jsem si u toho báječně odpočinula i bez těch slov. Slova totiž někdy ruší. Naučili jsme se vnímat hlavně ušima. Já to vidím, když pozoruju syna. Má puštěnou televizi a přitom si něco dělá a film sleduje jen ušima. Ale co si budeme povídat, já to dělám taky. A tady jsem se koukat musela, protože bych z toho filmu neměla nic. Hudba na mě působila jako prima relax a to, co se odehrávalo na obrazovce, mě úplně pohltilo. Nádraží, tratě, přejezdy, venkov, města a průmyslové oblasti, jsou tu i pohledy z kabiny strojvůdcem i ukázka železnice druhé světové války a v neposlední řadě i trocha toho zákulisí, které my, diváci, normálně nevidíme.
Takže mám – li to shrnout, tohle je nosič, který se opravdu povedl. A myslím si, že jej ocení nejen děti, a nejen kluci a taťkové, ale i holky, maminky a babičky. Věřte mi, protože vím o čem mluvím!


Název: DVD Vláčky
Připravili: Ondřej Lasák, POLAS videostudio, František Dvořáček Dvořáček a Sdružení železničních modelářů Pečky
Žánr: Zábava, poučný, naučný
Vydal: POPRON music & publishing s.r.o., Czech Republic v roce 2014
Délka záznamu: 70 minut


Zdroj foto: PopronMusic
Ukázka: YouTube


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

KATEŘINA HAJŇUKOVÁ


redaktorka a editorka

    Narodila se koncem března 2000, je tedy znamení berana a jak říká, zcela odpovídá její tvrdohlavosti. Pochází z Karlových Varů, které moc ráda a v současnosti je studentkou čtyřletého gymnázia.

    S K21 spolupracuje od začátku července a říká, že je za to neskutečně ráda. "Editace mi otevřela nový svět, který pro mně mnoho znamená a dává mi mnoho možností."

    Mezi koníčky Kačka řadí poslouchání hudby, čtení, psaní různých příběhů, hraní na keyboard, jízdu na skateboardu a trávení času se svými přáteli. "Dalo by se říct, že mým velkým koníčkem je barvení vlasů. D§vod? Už čtyři roky si barvím své hnědé vlasy částečně na modro a nikdy bych svoje modro-hnědé vlasy nevyměnila."

    Mimo studia a editace se věnuje svému blogu. Blogerkou je už asi sedm let, při čemž svůj dosavadní blog má čtyři roky. Ve škole ji nejvíc baví psychologie, český jazyk a angličtina.

    "Ze všeho nejdůležitější je pro mě moje rodina, která mě vždy drží nad vodou. Motta a citáty jsou moje doména. Už jako malá jsem si sepisovala a opisovala motta z internetu nebo ráda prohledávala mamčiny sešity s citáty. Můj nejoblíbenější pochází od zpěváka Andyho Biersacka, který má skupinu Black Veil Brides, kterou miluji: "Každý na světě má sny. Drž je blízko svého srdce a nikdy nepouštěj..."

Toulavka

Anketa


Chat s osobností

Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 28

Z archivu...

Čtěte také...

Kniha v 21. století aneb Ještě Češi čtou?

JS PEREXAudioknihy na vzestupu  V roce 2014 byla ustanovena Asociace vydavatelů audioknih (AVA), která si za cíl vytkla propagaci zvukových knih. Současnými členy AVA jsou vydavatelství od největších po ty dosud nejmenší, vzniklé v posledních pár letech. První...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Můj atlas Česka

muj atlas ceska200Nakladatelství Albatros vydalo v srpnu encyklopedii pro děti Můj atlas Česka, na které se podílel Ondřej Hník a kterou ilustroval Jiří Votruba a taky děti z celé České republiky! Jak vidí a vnímají nejrůznější místa v celé naší zemi právě děti, to se dozvíte v té...

Divadlo

Zlínské divadlo chystá oslavy jubilejní 70. sezony

zlin200Šansonový galavečer, novou pohádku pro děti, ale i znovuotevření nyní již nekuřáckého divadelního klubu Dílna – to vše připravila zlínská scéna na úvod své nové, jubilejní 70. sezony. Jedinečným šperkem, který začátek významného divadelního roku ozdobí, bude premiéra Prodané nevěsty...

Film

Najdou Tři bratři Kouzlo měsíčního svitu, nebo jej rozsvítí až Emma Stone?

Allen perexDvě filmové premiéry, které měli možnost diváci zhlédnout v kinech během uplynulého týdne, vás přenesou do světa tajemna a fantazie, nechybí v nich stateční a ztepilí muži a krásné a chytré ženy. Český pohádkový příběh Tři bratři a Allenovský sním...