Jedna z nejkrvavějších bitev u Azincourtu v podobě audioknihy
Banner

Jedna z nejkrvavějších bitev u Azincourtu v podobě audioknihy

azincourt 200Jindřich V. v krvavém a nelítostném boji, který je dnes považován za jednu z nejdůležitějších bitev mezi Anglií a Francií. Příběh popisuje bitevní vřavu u Azincourtu. Metody boje, obléhání a samotných bitev a skvělý hlas Dušana Sitka nabízí v podobě historického románu do uší Audiotéka.

 

Jak vypadá válčení z pohledu obyčejného člověka přímo z fronty, lučištníka Nicholase Hooka? K bitvě došlo 25. října 1415 v den sv. Kryšpína mezi severofrancouzskými vesnicemi Azincourt a Tramecourt. Stala se symbolem útoku slabšího na silnějšího, bojovníka s menší zbraní proti silnějšímu a působí jako příběh nelidskosti. Král si chtěl bitvou zajistit nadvládu a uznání pro trůn, avšak cesty jsou kruté a obtížné a tak to i pro něho nakonec neznamenalo nic dobrého. Krutá nemoc a lest se týkají i těch nejvyšších korunovaných panovníků.

V příběhu jsou popisovány bitevní scény, ale i romantická linka vztahu a příběhu jednoho ze šlechticů. Autor celou bitvu a příběh popisuje velmi barvitě. Příprava a nálada vojáku, ale i boj samotného muže proti muži. Autorovi se povedlo představit bojující a nelítostný středověk z pohledu válečnictví, ale i psychologii boje a lidí, kteří šli mnohdy vstříc smrti. Příběh byl natolik zajímavý, že jím inspiroval i William Shakespeare ve hře Jindřich V.

„Dějepis jsem na základní škole miloval, i když zrovna tahle bitva mi nějak unikla. Možná, že jsem ten den chyběl. Jsem rád, že jsem si v dějinách udělal jasno nyní a možná, že poslech tohoto románu pomůže i vám. Není to komorní drama. Je to široké plátno, na kterém se rozvíjí příběh více než 30 000 vojáků, 300 postav lučištníků, králů, kněží, rytířů, boháčů i chudáků... Jsem rád, že v něm jsou jen čtyři ženy, odlišit jejich charakter bylo lehčí. Chtěl jsem román jen prostě přečíst, ale sám jsem se v postavách ztrácel a proto jsem zvolil formu jisté charakteristiky jednotlivých postav. Nakolik se mi to povedlo, uslyšíte, když si audio nahrávku Azincourtu pustíte. Věřím, že vás příběh Nicka Hooka a jeho Melisandy zaujme,“ řekl k audioknize její interpret Dušan Sitek.

azincourt

Bernard Cornwell se narodil v Londýně v roce 1944 jako „válečné dítě“. Jeho otec byl kanadský letec, matka Angličanka. Byl dán k adopci a osvojen rodinou Wigginsových z Essexu. Vzdělával se na internátní škole, vystudoval Londýnskou univerzitu a potom nastoupil na 10 let do BBC, kde nakonec pracoval jako ředitel zpravodajské televize v Severním Irsku. S manželkou Judy se oženil v roce 1980 a společně se přestěhovali do USA, odkud pocházela. Tam začal psát romány, protože k tomu nepotřeboval pracovní povolení, které mu americké úřady odmítly vydat. Upoutal čtenáře svými thrillery ze současnosti (Wildtrack, Sea Lord, Crackdown, Stormchild a Scoundrel) a proslavil se historickými romány, většinou již přeloženými do češtiny, které zachycují významné okamžiky anglických a amerických dějin.

Dušan Sitek se narodil roku 1955 v Novém Bohumíně. V roce 1981 absolvoval na pražské DAMU. První angažmá přijal v Ostravě v Divadle Petra Bezruče. Další herecké zkušenosti získal ve Slezskému divadle v Opavě. V Městském divadle Zlín byl v angažmá dlouhých pětadvacet let. Počínaje divadelní sezónou byl 2010/2011 je v angažmá Divadla pod Palmovkou v Praze, nyní v tomto divadle hostuje. Účinkoval také v řadě filmů a televizních seriálů.

Azincourt
Autor: Bernard Cornwell
Interpret: Dušan Sitek
Délka: 19h 21m
Režie: Jakub Tabery
Mistr zvuku: Jan Kacian
Kategorie: Zahraniční literatura; Dobrodružné romány; Dějiny a historie
Typ: Audiokniha kompletní
Cena: 249,- Kč

Více informací a ukázku naleznete na: http://audioteka.com/cz/audiobook/azincourtNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Čtěte také...

Nejúspěšnější audioknihou roku 2012 je Steve Jobs z nakladatelství Práh

steve jobs obalka 200Poprvé v historii udílení prestižních ocenění Český bestseller byla vyhlášena nejúspěšnější audiokniha. Za rok 2012 se jí stala audio verze bestselleru Waltera Isaacsona Steve Jobs v interpreta...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Komiksoví nadšenci pozor, 49. Číslo Crew2 je tu!

crew49 200Máme tu říjen a spolu s ním 49. číslo komiksového magazínu Crew2, které hýří rozmanitostí a může tak každému čtenáři grafických románů nabídnout to, co jeho srdce žádá. U mě to vyhrál můj zbožňovaný Hellblazer, ale máme tu také pokračování Ochutnáva...

Divadlo

Hostínské divadelní léto 2013

200 divadloV malebném koutu jižních Čech, kousek od Orlické přehrady se na louce v Hostíně u Kovářova odehraje už třetí ročník divadelní přehlídky „Hostínské divadelní léto 2013“.

...

Film

Filmový ráj otevře své brány již po třicáté osmé

altO tom, že občas se může vyskytnout peklo na zemi, netřeba pochybovat. Zda je však na zemi ráj, nad tím by se musel nejeden zamyslet. Skalní filmový fanoušek to však rozhodně nebude, neboť ten o jednom filmovém ráji ví. Pravda, otvírá své brány jen na pár dní...