Jedna z nejkrvavějších bitev u Azincourtu v podobě audioknihy
Banner

Jedna z nejkrvavějších bitev u Azincourtu v podobě audioknihy

azincourt 200Jindřich V. v krvavém a nelítostném boji, který je dnes považován za jednu z nejdůležitějších bitev mezi Anglií a Francií. Příběh popisuje bitevní vřavu u Azincourtu. Metody boje, obléhání a samotných bitev a skvělý hlas Dušana Sitka nabízí v podobě historického románu do uší Audiotéka.

 

Jak vypadá válčení z pohledu obyčejného člověka přímo z fronty, lučištníka Nicholase Hooka? K bitvě došlo 25. října 1415 v den sv. Kryšpína mezi severofrancouzskými vesnicemi Azincourt a Tramecourt. Stala se symbolem útoku slabšího na silnějšího, bojovníka s menší zbraní proti silnějšímu a působí jako příběh nelidskosti. Král si chtěl bitvou zajistit nadvládu a uznání pro trůn, avšak cesty jsou kruté a obtížné a tak to i pro něho nakonec neznamenalo nic dobrého. Krutá nemoc a lest se týkají i těch nejvyšších korunovaných panovníků.

V příběhu jsou popisovány bitevní scény, ale i romantická linka vztahu a příběhu jednoho ze šlechticů. Autor celou bitvu a příběh popisuje velmi barvitě. Příprava a nálada vojáku, ale i boj samotného muže proti muži. Autorovi se povedlo představit bojující a nelítostný středověk z pohledu válečnictví, ale i psychologii boje a lidí, kteří šli mnohdy vstříc smrti. Příběh byl natolik zajímavý, že jím inspiroval i William Shakespeare ve hře Jindřich V.

„Dějepis jsem na základní škole miloval, i když zrovna tahle bitva mi nějak unikla. Možná, že jsem ten den chyběl. Jsem rád, že jsem si v dějinách udělal jasno nyní a možná, že poslech tohoto románu pomůže i vám. Není to komorní drama. Je to široké plátno, na kterém se rozvíjí příběh více než 30 000 vojáků, 300 postav lučištníků, králů, kněží, rytířů, boháčů i chudáků... Jsem rád, že v něm jsou jen čtyři ženy, odlišit jejich charakter bylo lehčí. Chtěl jsem román jen prostě přečíst, ale sám jsem se v postavách ztrácel a proto jsem zvolil formu jisté charakteristiky jednotlivých postav. Nakolik se mi to povedlo, uslyšíte, když si audio nahrávku Azincourtu pustíte. Věřím, že vás příběh Nicka Hooka a jeho Melisandy zaujme,“ řekl k audioknize její interpret Dušan Sitek.

azincourt

Bernard Cornwell se narodil v Londýně v roce 1944 jako „válečné dítě“. Jeho otec byl kanadský letec, matka Angličanka. Byl dán k adopci a osvojen rodinou Wigginsových z Essexu. Vzdělával se na internátní škole, vystudoval Londýnskou univerzitu a potom nastoupil na 10 let do BBC, kde nakonec pracoval jako ředitel zpravodajské televize v Severním Irsku. S manželkou Judy se oženil v roce 1980 a společně se přestěhovali do USA, odkud pocházela. Tam začal psát romány, protože k tomu nepotřeboval pracovní povolení, které mu americké úřady odmítly vydat. Upoutal čtenáře svými thrillery ze současnosti (Wildtrack, Sea Lord, Crackdown, Stormchild a Scoundrel) a proslavil se historickými romány, většinou již přeloženými do češtiny, které zachycují významné okamžiky anglických a amerických dějin.

Dušan Sitek se narodil roku 1955 v Novém Bohumíně. V roce 1981 absolvoval na pražské DAMU. První angažmá přijal v Ostravě v Divadle Petra Bezruče. Další herecké zkušenosti získal ve Slezskému divadle v Opavě. V Městském divadle Zlín byl v angažmá dlouhých pětadvacet let. Počínaje divadelní sezónou byl 2010/2011 je v angažmá Divadla pod Palmovkou v Praze, nyní v tomto divadle hostuje. Účinkoval také v řadě filmů a televizních seriálů.

Azincourt
Autor: Bernard Cornwell
Interpret: Dušan Sitek
Délka: 19h 21m
Režie: Jakub Tabery
Mistr zvuku: Jan Kacian
Kategorie: Zahraniční literatura; Dobrodružné romány; Dějiny a historie
Typ: Audiokniha kompletní
Cena: 249,- Kč

Více informací a ukázku naleznete na: http://audioteka.com/cz/audiobook/azincourtNejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

RENÁTA LUCKOVÁ


redaktorka

    je fotografka, novinářka, moderátorka a koučka. V autorské dvojici s Pavlem Veselým organizovali a moderovali mnoho akcí. Vedla rozhovory s různými významnými osobnostmi – podnikateli, manažery, politiky, diplomaty, s lidmi z kultury a dalšími. Její fotografie a texty byly publikovány např. v Katolickém týdeníku, na webových stránkách Arcibiskupství pražského, Historická šlechta, Svět úspěšných, v kulturní a hospodářské revue Fragmenty, v časopise Naše rodina, v tiskové agentuře MediapressServis, v časopise Policista, Český bratr, Překvapení aj. Absolventka VŠE a UK. Má zkušenosti v oblasti PR, reklamy a marketingu, ale i v oblasti  firemních financí, personálního řízení a andragogiky.

    Spolu s Pavlem Veselým jsou autoři knihy "Setkání s Dominikem kardinálem Dukou OP", která vyšla k jeho 70-tým narozeninám, kde publikovala i své fotografie.

Toulavka

Anketa


Partneři

Hledat

Mimísek 38

Z archivu...

Čtěte také...

Agatha Christie: Druhý gong

druhy-gong 200Vydavatelství Tympanum pokračuje v sérii Voilà! Hercule Poirot dalším příběhem - povídkou Druhý gong. Tentokrát už nejde o převzatý titul z fondu Knihovny a tiskárny pro nevidomé Karla Emanuela Macana jako ...

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

SVĚŽÍ MADAME CHIC

MadameChic perexPoodhalit život Francouzek, jejich neopakovatelné chování, kterým působí navenek, se snaží mnoho lidí. Co způsobuje jejich sebevědomé a vyrovnané chování, proč jejich oblečení má vždy „šmrnc“ a nosí se jako královny, proč jsou trochu zá...

Divadlo

Momentum Miřenky Čechové ve fotografiích Vojtěcha Brtnického na piazzettě Národního divadla

momentum perexNa náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla) bude od 1. do 28. února probíhat výstava fotografií Vojtěcha Brtnického zachycující 30 hodinovou performance Miřenky Čechové a Sabine Seume Momentum, která se zde u...

Film

Začalo natáčení filmu Zlatý podraz režiséra Radima Špačka

film perexV Průmyslovém paláci v Praze padla ve středu 3. ledna 2018 první klapka natáčení celovečerního filmu Zlatý podraz. Režie se ujal zkušený režisér Radim Špaček, za kamerou je Vladimír Smutný.

...