Svět železnice láká autory a posluchače

Svět železnice láká autory a posluchače

Tisk

pohadkypanaprednosty perexKdo by rád nepozoroval vlaky. Profrčí po své železné cestě kolem, upalují do dálek a evokují fantazii. Lákají nejen tím, jak daleko dojedou, ale i svou, řekněme, nezkrotnou silou. Vlaky – to je cesta, vůně dálek a romantika. Není divu, že nejedna máma se svými dětmi (a je jedno zda klukem či holkou) prostála řadu chvil u trati nebo ještě lépe na nádraží a sledovala vlaky, lidi kolem železnice, cestující.  

 

Fenomén mocných strojů na kolejích vítězí a přelévá se z generace na generaci. Stejně jako reálné nádraží a reálné „mašiny“, baví malé i velké makety železnice. Možná ještě víc než ta realita, protože u makety se dá vydržet déle a vybrat si trať. Lákavé jsou i restaurace, kde vám vlak přiveze objednané nápoje – je to zážitek pro děti všeho věku, věřte mi!  A tak se železnice dočkaly řady publikací – naučných, ale i beletristických. Stávají se hlavními hrdiny dobrodružných románů a nádraží pak romantických příběhů či pohádek. Vzpomeňme jen na legendární Pohádky o mašinkách, které baví kluky i holky už pěkně dlouho.  

Robert Drozda, autor Pohádek pana přednosty, ví o vlacích a mašinách hodně – však na nádraží pracuje od mládí. Už zkraje svého působení mezi mocnými stroji si začal vymýšlet pohádky, které vyprávěl svým dětem a později vnoučatům. Inspirací mu byla jeho práce na nádraží. Avšak ve svých příbězích otiskl také příhody, které se u trati udály jeho dvěma dědečkům – jeden byl strojvedoucím a druhý topičem. Kdo tedy jiný by měl psát o vagónech, mašinách, drezínách, návěstidlech, než právě Robert Drozda?  

Pohádky pana přednosty si můžete nejenom přečíst, ale také i poslechnout. Ujal se jich režisér Jan Jiráň, pod jehož „taktovkou“ vypráví Josef Somr, co se všechno může stát na takové železnici. Šest napínavých pohádkových příběhů představuje víc jak hodinu příjemného poslechu.

Josef Somr – laskavý vypravěč i hartusící mašinfíra – zdá se má železnici také rád. Každý mu lehce uvěří, že byl panem přednostou a teď vnukům vykládá, co a jak se na nádraží může přihodit. Ostatně, nádražácká uniforma panu Somrovi pěkně sedne, jenom si vzpomeňte na film Ostře sledované vlaky, který natočil podle novely Bohumila Hrabala režisér Jiří Menzel.  

Chtěla bych vyzdvihnout i působivou a lákavou podobu audiopohádek – v papírovém paketu objevíte nejen CD s nahrávkou, ale i jakýsi tištěný slovníček, který objasňuje méně známé pojmy, které se objevují v každé z pohádek. Text doplňují snímky z modelového kolejiště – největšího ve střední Evropě.

Pokud po poslechu půvabných pohádkových příběhů zatoužíte vidět železniční svět jako na dlani, můžete království železnic navštívit ( www.kralovstvi-zeleznic.cz) a znovu si vybavit, jak to bylo třeba s výpravčím, co všechno věděl a kam se ztratily vlaky, co sice vyjely na trať, ale do cílové stanice už nedojely…  

Ukázka: ZDE

Pohádky pana přednosty  

pohadkypanaprednosty

Interpret: Josef Somr  
Autor: Robert Drozda  
Stopáž: 1 hodina 6 minut  
Vydavatelství: Audioberg, 2013  
Hodnocení: 85 %  

Zdroj: www.radiosefvis-as.cz a www.audioberg.cz

( 0 hlasů )



 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Rozhovor

Jiří Vlček: „Zázrak je taková účinná zkratka.“

jiri vlcek 200Před Vánoci jsme si pro vás připravili rozhovor nejen o zázracích. Mgr. Jiří Vlček, DiS. s nimi totiž pracuje cíleně a tvrdí, že se věci mohou změnit k lepšímu. A to ať už si přejeme cokoli. Jako psychoterapeut a kouč totiž lidem pomáhá p...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

I audioknihy slaví svůj svátek!

Audioknihy 200Pět vydavatelů uvede na trh současně jedenáct nových titulů v rámci nového projektu Audioknihy NAHLAS! Historicky první česko-slovenský AUDIOKNIŽNÍ VÍKEND nabídne to nejslibnější z podzimních novinek: Nesbø, Verne, Vondruška, Hawkinsová, Chri...


Literatura

Jaroslav Erik Frič – Kdyby nebyli básníci, nebyl by ráj a naopak!

jef jsi orkneyske vino perexUndergroundový básník J. E. Frič vydal na podzim loňského roku novou básnickou sbírku Jsi orkneyské víno a jiné básně (1996 - 2010). Nese stejné jméno jako deska, kterou v roce 2...

Divadlo

Jak se u nás hrálo a zpívalo

Nakladatelství KANT přichází s dvěma zajímavými publikacemi, které se věnují různým podobám divadla, ať již jsou to proměny (převážně veseloherního) herectví zachycené v Komediantech na české scéně nebo vývoj "zábavněhudebního divadla" v klikatém a místy pořádně trnitém poválečném období, jak to zaznamenává kniha Od operety k muzikálu

Film

Boj o Řím: návrat historického velkofilmu

boj o rimHistorické velkofilmy prožívaly svůj zenit v 50. letech, avšak v půli 60. let jsou již diváci těmito kolosálními produkcemi přesyceni. Smrtelnou ránu žánru zasahují především dva filmy, Kleopatra J. L. Mankiewicze, které utržila v ...