Události roku 1968 jiným pohledem

Události roku 1968 jiným pohledem

Tisk

Prazske jaro 200Po Skleněném pokoji se Simon Mawer vrátil k české historii v knize Pražské jaro, kterou vydavatelství OneHotBook také převedlo do audioknižní podoby.

 

 

Simon Mawer je britský spisovatel, který po studiu zoologie v Oxfordu pracoval jako učitel biologie v Anglii, na Kypru i na Maltě a svou literární prvotinu Chiméra vydal až na prahu čtyřicítky. Vzápětí za ni získal McKitterickovu cenu udělovanou nejlepším britským románovým debutům a vzniklá očekávání naplnil další knihou Mendelův trpaslík. Po ní následovaly romány Evangelium podle Jidáše a Pád, za který obdržel Boardman-Taskerovu cenu. U českého publika dosáhl největšího úspěchu s prózou Skleněný pokoj (nominovanou roku 2009 na prestižní Man Bookerovu cenu), podle níž vznikl rovněž stejnojmenný film (Julius Ševčík, 2019) s mezinárodně uznávanými herci. K české historii se vrátil v románu Pražské jaro (2018). Autorův literární diptych Dívka, která spadla z nebe a Provazochodkyně vyšel česky nejen knižně, ale i audioknižně.

Hlavními hrdiny příběhu jsou oxfordští studenti James a Eleanor, kteří se vydávají na prázdninový výlet do Evropy. Během stopování se rozhodnou zamířit do Československa, kde právě dochází k zásadním změnám a Dubčekův „socialismus s lidskou tváří“ se usmívá na svět kolem. Na druhé straně je Sam Wareham - první tajemník britské ambasády v Praze, kterému učaruje studentka Lenka. Příběhy všech se protnou právě v Praze, když Lenka u sebe ubytuje právě tyto anglické turisty…

Pražské jaro je rozhodně jiné než Skleněný pokoj a těžce se tato díla srovnávají. Pražské jaro je zpočátku spíše takovým road tripem, hodně se zabývá také vztahem dvou lidí a na Československo se zaměřuje až později. To mě však vůbec nevadilo, příběh si mě brzy získal a vtáhl mě. A z popisu srpnových událostí mě opravdu mrazilo. Nejen tehdy mě fascinovalo, že se do tohoto díla pustil nečeský autor a chovám tak k Mawerovi upřímný obdiv.

Interprety audioknihy jsou Robert Hájek a Jan Teplý. Robert Hájek, mladý herec známý například z filmu Mach a Šebestová a utržené sluchátko nebo seriálu Četníci z Luhačovic, má za úkol linku Jamese a Ellie. Jeho hlas působí mladistvě a uvolněně a naprosto sedí k popisovaným zážitkům a událostem. Kontrastem k němu je herec Jan Teplý, mluvící více vážně a seriózně, což dotváří postavu tajemníka Sama. Tato protiváha v celé audioknize zkrátka funguje a je navíc doplněna hlasem samotné režisérky Jitky Škapíkové.

Sama jsem důkazem, že novodobá historie má v osnovách dějepisu málo místa (nebo se na ni spíše nedostane), a proto mě toto dílo velmi zaujalo a vynořilo mi v hlavě spousty otázek. Manžel také nevěděl všechno, tudíž se budu muset dovzdělat a zjistit si o období pražského jara ještě více a za to audioknize i vydavatelství děkuji.

Prazske jaro audio

Pražské jaro
Autor: Simon Mawer
Interpreti: Robert Hájek, Jan Teplý
Vydavatelství: OneHotBook
Délka: 12 hodin 53 minut
Typ: audiokniha
Hodnocení: 90 %

http://www.onehotbook.cz/audioknihy/prazske-jaro/


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Rozhovor

Alžběta Bublanová: „Život s panikou mě naučil být silnější. Ovládat svůj život a nespoléhat se pořád na někoho.“

alzbeta bublanova 200Alžběta Bublanová za svou prvotinu, povídkovou sbírku Čtyři stěny (2012), získala od Akademie literatury české ocenění Máchova růže. Kromě beletrie se zabývá také psaním recenzí, rozhovorů, fejetonů a článků. Narodila se 8....

Praštěný nápad Kuny Elišky

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Aleš Cibulka a BLUE STAR Václava Marka - Černobílé písničky

cernobile pisnicky 200Křest CD proběhne na slavnostním vyhlášení výsledků ankety Neviditelný herec 10. října 2015 v Divadle U Hasičů (Římská 45, Praha 2) od 11 hodin. CD pokřtí pan Václav Hybš a Prof.MUDr. Pavel Pafko, DrSc.


Literatura

Poslední na seznamu

posledni na seznamu200V říjnu 2020 vyšla pod hlavičkou nakladatelství Grada drsná krimi od autorské dvojice Petera Nyströma a Petera Mohlina Poslední na seznamu. Jedná se o první díl série Agent John Adderley a rozhodně má něco do sebe!

...

Divadlo

...Až přestaneš Krakatit

krakatit200V prosinci letošního roku měl v divadle Inspirace premiéru poměrně netradiční projekt. V zahraničí velmi úspěšné Pantomimické duo MIMeGRAM (Tomsa Legierski a Radim Vizváry) přizvalo ke spolupráci studenta DAMU, režiséra Ja...

Film

Jeden svět a pár dokumentárních střípků

JedenSvet20015. ročník dokumentárního filmového festivalu opět přinesl ohromné množství kvalitních, zajímavých i nepochopitelných snímků. Včera se naposledy zaplnily sály sedmi pražských kin diváky lačnícími po poznání. I my jsme se samozřejmě vydali na ně...