Seznamte se s Deníkem americké manželky

Seznamte se s Deníkem americké manželky

Tisk

denik-americke-manzelky 200Audiotéka na konci září vydala dílo Sue Kaufmanové z roku 1967 Deník americké manželky, který se stal okamžitě bestsellerem a dočkal se i filmového zpracování. Má co říct i dnes?

 


Sue Kaufmanová se narodila se v roce 1930 v New Yorku a její povídky se průběžně objevovaly v předních amerických periodikách. Napsala celkem 5 knih (The Happy Summer Days (1959), Green Holly (1961), Diary of a Mad Housewife (1967), The Headshrinker's Test (1969), Falling Bodies (1974) a The Master and Other Stories (1976)) a její příběhy situovala hlavně do městského prostředí úspěšných Američanů a s ironií pronikala pod povrch jejich zdánlivě perfektních životů.

Deník americké manželky (Diary of a Mad Housewife) zaznamenal z jejich děl největší úspěch. Hlavní hrdinkou je Tina Munviesová, manželka newyorského advokáta a matka dvou dcer, která zůstává v domácnosti. Řadí se k „vyšší společnosti“, ale jak to tak bývá, vše není tak růžové, jak se může zdát. Tina má sice služku a mnoho věcí si mohou dovolit, ale proti ní jsou různé fobie, bojuje se svým sebevědomím, manželstvím, výchovou dcer a podobně. Na každý pád se tak ukazuje, jak je náročné vyhovět všem očekáváním a nést na svých bedrech všechnu tu tíhu.

Deník americké manželky nepůsobí nijak složitě, díky deníkové formě působí román více oddechově a člověk se s Tinou brzy sžije a fandí ji. Nejde o psychologický román, přesto je nejen její postava velmi dobře vykreslena. Skvěle popsán je celkově život takové smetánky, touha po tom zapadnout a být obdivován. A mnohdy se posluchač opravdu diví, že je dílo 50 let staré.

Audiokniha má 11 hodin, které však uběhnou jako voda, protože děj rychle plyne dopředu. Kapitoly mají průměrně kolem půl hodinky, což je tak akorát. Nejsou zde zbytečně dlouhé hudební vsuvky ani předěly – překvapivé byly jen vteřiny ticha právě na koncích kapitol, kdy jsem si mnohdy myslela, že mám nějaké problémy s přehráváním.

Život Tině a jejímu příběhu vdechla herečka Simona Postlerová, která odvedla profesionální výkon. Nijak přehnaně nepřehrávala, a přesto svým hlasem dodala postavě to, co bylo potřeba. Dokázala dát najevo paniku, vystihnout Tininy různé obavy a také její neoblomnost a sílu. Skvěle si poradila také s dialogy – její oslovení „Táničko“ nebo „kamarádko“ z úst Tinina manžela se opravdu zarývalo do kůže…

Pokud hledáte nějakou nenáročnou společenskou prózu nebo už znáte nazpaměť příběh Paní Bovaryové, určitě sáhněte po Deníku americké manželky.

Simona Postlerová je dcerou Alexandra Postlera st., herce a režiséra, a Jany Postlerové, jazykové poradkyně. Po gymnáziu absolvovala studia herectví na DAMU a již během studia hostovala v Národním divadle, kde v roce 1987 získala stálé angažmá. Od roku 1992 je členkou Divadla Na Vinohradech. Příležitost získala také v divadle Ungelt a v Karlínském divadle. Hrála v mnoha televizních seriálech a inscenacích a věnuje se také dabingu a načítání audioknih.


denik americke manzelky obalka
Deník americké manželky
Autor: Sue Kaufmanová
Interpret: Simona Postlerová
Vydavatelství: Audiotéka, Bookmedia
Délka: 11 hodiny 4 minuty
Typ: audiokniha
Hodnocení: 95 %

http://audioteka.com/cz/audiobook/denik-americke-manzelky

Zdroj foto: audioteka.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Rozhovor

Sylva Lauerová rozdělila české muže do čeledí a druhů. Kopne svou nejnovější knihou do vosího hnízda?

SY 3Kniha Sylvy Lauerové, autorky, o níž se říká, že ráda boří společenská tabu, právě vychází. Bohatě ilustrovaný Experimentální atlas mužů, vtipně parodující vědeckou publikaci, se tváří jako kniha, která by měla sběratelkám i sběratelům pomoci při odchytu, k...

Praštěný nápad Kuny Elišky

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Čtěte také...

Poznejte Tajné životy Marilyn Monroe

Marilyn Monroe 200Jedna z nejslavnějších filmových hvězd 20. století. Sex symbol a idol mužů. Ve skutečnosti však rozháraná bytost s duší malého děvčátka, která zoufale toužila po dětech a troše hereckého uznání.

 ...


Literatura

Když Noční návštěva odhalí stará tajemství…

nocni navsteva 200V nakladatelství Grada pod značkou Cosmpolis vyšla kniha Noční návštěva od Carol Goodmanové.

 

...

Divadlo

Návod na přežití v Divadle MANA: o lásce, naději a síle přátelství

Navod na preziti 200Návod na přežití - to je dubnová novinka, kterou připravuje divadlo MANA v pražských Vršovicích. Návod na přežití, je dojemná tragikomedie o stáří a nemoci, ale hlavně o životním nadhledu a nezdolném optimismu se skvělými herečkami...

Film

Myslet filmem je těžké – zvláště když se něco takového úplně vytratilo

Myslet filmem perexPo téměř čtyři měsíce se v Domě U Kamenného zvonu na pražském Staroměstském náměstí konala výstava MYSLET FILMEM. Navštívil jsem ji nedlouho před uzavřením (tento okamžik nastal 18.2.2023) a nestačil se divit.