Recenze knihy Jak jsem přišel na svět

Recenze knihy Jak jsem přišel na svět

Tisk

200llLámala jsem si hlavu, jak tohle téma uchopím. Úplně na začátku knihy je napsané poděkování: "Všem našim dětem - Ludvigovi, Jacobovi, Davidovi, Danielovi, Ingrid (K. J.) a Pikkutyyppi (M.L.) a taky díky tatínkům za jejich skvělá semínka." Přiznám se, že jsou okamžiky, kdy si říkám, že jsem asi stará škola. A tenhle je jedním z nich.

 

 

 

Uznávám, že doba je jiná než před čtyřiceti lety. Všechno je rychlejší a i výchova a předávání informací dětem jsou mnohem otevřenější, než když já jem byla malá holka. Ale stejně mi nejde do hlavy, proč se i takovéhle věci, jako je zázrak zrození a vlastně i vzniku nového života, dnes malují do knížek a dávají pod nos těm nejměnším. Nemusí to být asi nutně ti nejmenší, může to být už i zdatný čtenář, třeba páťák, ale děti si mají užívat dětství. Takové jako jsme užívali my - plné her a pohádek, fantazie a tajemství. Nás o početí a sexualitě učili v sedmé třídě na základní škole a to nám bylo nějakých dvanáct. Maminčino bříško, ve kterém rostla moje sestřička, jsem viděla jen pod šaty a nikdy nahé. A pak mamka odjela do porodnice a přivezla malou ségru. A taky jsem si s tím vystačila. Ani mě nenapadlo ptát se, jak se to stalo. Bylo mi osm a věděla jsem, že až přijde ten správný čas, dozvím se všechno, co potřebuju vědět a co k životu patří. Všechno má přece svůj přirozený chod. Tak i dneska by jej mělo mít. Když jsem já nosila v bříšku svého syna, a to je skoro dvanáct let, vzpomínám si, jak mě dcera kamarádky, která byla tehdy v první třídě, omráčila sdělením, že ví, jak se rodí děti. "Přece pipinou..." A mě došlo, že něco je jinak.

Ale nejsem tu proto, abych mluvila o svých pocitech. I když - odpusťte mi ten úvod - ono to s tím tak nějak souvisí. Tahle knížka většího formátu je opravdu zvláštní. Říkám si, že každé dítě se ptá: "Jak jsem přišel na svět?", ale ten obsah mě nutí k zamyšlení, je-li tohle ta nejlepší forma. Ale budiž.

ll

Obrázků je tu spousta a jsou pěkné, hravé, konkrétní a líbivé. Příběh vypráví chlapec, který se zamýšlí nad tím, proč se narodil, proč právě svým rodičům a hlavně jakým způsobem. "Než jsem vznikl, byl jsem jenom malé semínko, které nosil tatínek v pytlíčku. A maličké vajíčko u maminky v bříšku..." Pak vypráví o tom, jak se maminka s tatínkem mají rádi a chtěli by mít děťátko. Rozhodnou se tedy, že jej budou mít. "Aby mohlo děťátko přijít na svět, musí si ho tatínek s maminkou vyrobit. Tomu vyrábění se také říká sex ..." Dneska nikoho nepohorší obrázky nahých těl a tak i tady jsou tatínek s maminkou nazí a pod obrázkem je napsáno: "Tatínek má mezi nohama takový kolíček a maminka štěrbinku." Pod dalším obrázkem (který jsem mimochodem moc nepochopila, protože jsou na něm maminka a tatínek v posteli a zpod peřiny kouká šest nohou) je komentář: "Když tatínek zasune kolíček do maminčiny štěrbinky, vyběhnou z něj semínka a plavou mamince do bříška." Ale dost citací. Já sama jsem matka a rozhodně vím, že takovou citlivou a pro život zásadní věc řeknu synovi sama až přijde čas. Někdo možná namítne, že se to stejně všechno dozví třeba od spolužáků, ale to není předmětem této recenze. Každé dítě od chvíle, kdy začíná vnímat sebe sama, moc dobře ví, co má mezi nohama. Čili informace o tom, co tam mají tatínek a maminka, pro něho není, ve věku, kdy už umí číst, opravdu nic nového. A ať už tomu říkají jakkoli, nic objevného to není. Ale to jsem odbočila. Takže miminko vzniklo a my můžeme dál sledovat, co se s ním děje až do samého příchodu na svět. Také je tady zmínka o tom, že se může stát, že tatínkovo semínko je unavené nebo maminčino vajíčko nemocné, a potom jim pomůže pan doktor v nemocnici třeba tím, že semínko s vajíčkem smíchá ve zkumavce. Dítě se tady dočte i o možnosti císařskéh řezu anebo porodu doma. A ke všemu tady samozřejmě najde obrázky. Kniha končí příchodem miminka domů.

Na zadní straně obálky je poznámka, že: "Společně obě dámy (autorka a ilustrátorka) kvalifikovaně a s humorem popisují a vysvětlují ten obrovský zázrak zvaný život!" Inu, udělejte si obrázek sami, jestli se vám bude líbit, jedině dobře. Já jsem asi v některých věcech příliš zásadová a konzervativní.

Název: Jak jsem přišel na svět
Text: Kateřina Janouchová
Žánr: literatura pro děti a mládež
Překlad ze švédského originálu: Lucie Johnová
Ilustrace: Mervi Lindman
K vydání připravil: Jiří Kolečko
Technická redaktorka: Gabriela Tyčová
Vydala: Mladá fronta, Praha
Rok vydání: 2006, 6527. publikace, vydání první, lepená
Počet stran: 60
ISBN: 80-204-1441-X

Hodnocení: 75%

Foto: bux.cz

www.megaknihy.cz/naucna-literatura-do-10-let/36900-jak-jsem-prisel-na-svet.html

( 0 hlasů )

 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Zpráva z jednoho divadla v časech korony

Divadlo Viola Robert Tamchyna perexJaké problémy řeší ředitel divadla Viola Robert Tamchyna a jaké pozitivní impulzy, zkušenosti či inspirace přicházejí a ovlivňují chod Viloly, o tom si přečtěte v následujícím rozhovoru.

...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Přijde zase někdy Lili?

danska divka webCo jen může způsobit jedna náhodná nevinná prosba? V mnoha případech asi nic zvláštního. Do života Grety a Einara však přinesla zásadní zlom. Do té chvíle byli zamilovaným manželským párem malířů, poté rozervanou dvojicí, která neví, jak ...


Literatura

Od teď už jedině kávu s malbou!

miluji kávu perexV současné době nemůžeme navštívit specializovanou kavárnu – ať už se jedná o stylový podnik v zahraničí, či módní bistro ve vašem okolí, aby Vám barista s pomocí mléka nepředvedl nějakou tu alchymii. Vzhledem k ...

Divadlo

Igor Orozovič spolu se skladatelem Ivanem Acherem vypustil do světa jeden z prvních divadelních soundtracků

bezruky frantik200V Divadle pod Palmovkou se těší velké pozornosti diváků i odborných recenzentů černočerná komedie Bezruký Frantík, jejíž scénář napsali Tomáš Dianiška s Igorem Orozovičem. Inscenace dokonce získala letos na jaře nominaci v Cenách di...

Film

Nataša Gollová bude v Toboganu – víc prozrazuje moderátor Aleš Cibulka
Image27. února by oslavila sté narozeniny Nataša Gollová. Aleš Cibulka tuto dámu představil před několika lety ve dvou knihách – Nataša Gollová: život tropí hlouposti a Nataša Gollová 2: Černobíl...