Zdálo se, že Bůh je lhostejný…

Zdálo se, že Bůh je lhostejný…

Tisk

200litDlouho jsem přemýšlela, jak pojmenovat článek o knize, která vyšla péčí Radioservisu v letošním roce. Nakonec jsem dospěla k závěru, že název této knihy je maximálně uspokojivý a vypovídající o všem, co je jejím obsahem. Jde o devět osudů českých Židů, kteří přežili nacistické pronásledování a v letech 1938–1945 ztratili své blízké. Tato svědectví zaznamenali dokumentaristé Českého rozhlasu a občanského sdružení Post Bellum pro rozhlasový dokumentární cyklus Příběhy 20. století. Tento cyklus se čtenářům představil v knižní podobě již dvakrát – v publikacích Kruté století (2008) a V komunismu jsme žít nechtěli (2009). Nyní se s ním můžeme sejít knižně potřetí právě v publikaci vzpomínek Zdálo se, že Bůh je lhostejný.

 

Vyprávění přeživších upravil do knižní podoby Adam Drda, který útlou knihu plnou tíživých osudů a neskutečného strádání uvádí slovy:

„Zdálo se, že Bůh je lhostejný,“ říkala mi kdysi jedna známá, která přežila Osvětim, a byla zřejmě prvním člověkem podobného osudu, se kterým jsem se setkal. Ptal jsem se jí tehdy, jaký význam pro ni měla víra, když byla v lágru, a jak se osobně vyrovnává s pro mne takřka neřešitelnou otázkou: Je-li Bůh, a je-li dobrý a plný lásky, jak mohl dopustit holocaust, nejhorší zlo a utrpení, o němž víme, že se na zemi stalo? Později jsem tu větu slýchal v nepatrných obměnách od mnoha dalších přeživších, kteří stejně jako já nenašli uspokojivou odpověď – proto se stala titulem této knihy.

lit

Útlá knížka, skromná, jen brožovaná, má třaskavý obsah: je plná emocí, je holdem statečnosti a silné vůli po přežití, je svědectvím neuvěřitelných útrap, krutosti a zla… Není lehké v ní číst. Není snadné vstřebat informace v ní obsažené jedním rázem. Četla jsem ji dlouho, s přestávkami, dokonce jsem chtěla utéct – schovat se před tím, co se kdysi událo – ale nedalo mi, abych si všechny příběhy nepřečetla do konce. Vím, že jsou na světě tací, co se domnívají, že o holocaustu bylo napsáno už vše, že není třeba jej už připomínat. Nesouhlasím! Je třeba ukazovat, co zlovůle dokáže napáchat. Co dokáže člověk člověku provést z potěšení z moci či ze strachu o sebe sama. Je třeba si osudy lidí, kteří byli odsouzeni k smrti jen proto, že byli jiní, připomínat. Příště totiž může dojít na ty s velkým nosem…

Adam Drda poskládal do knihy devět židovských osudů – těžkých a současně naplněných neuvěřitelnou silou ducha a touhou po životě. Jsou si podobné a přitom je každý jiný. Společný je jen ten jeden činitel – byli to Židé. Čekají na nás vyprávění Miloše Drobného/V Osvětimi ptáci nebyli/, Tomana Broda /Birkenau Boy/, Heleny Weisové rozené Hoškové /Maluj, co vidíš/, Richarda Glazara /Přežil jsem Treblinku/, Heleny Maršíkové rozené Drumerové /Chanele/, Heleny Esterkesové rozené Rivcové /Ledochovka/, Ilony O. Kieszlové /Nesmíš vydat ani hlásek/, Věry Ďulové rozené Richterové /Malčinka a já/ a Evy Vaňkové a Heleny Koskové rozených Fischlových /Dcery „židovského buržoazního nacionalisty“/. Netřeba víc ke knize dodávat, je třeba si ji přečíst, je třeba se nad příběhy těchto statečných lidí zamyslet, zeptat se sama sebe: dokázala bych to, zachránila bych někoho, i kdyby nade mnou visel osten smrti, mlčela bych s tichým nesouhlasem a myšlenkou našeptávající – hlavně že se mne to netýká? Nevím. A proto čtu takové knihy, proto hledám v sobě odpovědi. Věřím, že nás je víc, koho podobné příběhy směrují k správné cestě, komu poradí jak dobro chránit a hýčkat před zlem. Dnešní svět to potřebuje stále víc a víc, protože lidi se nepolepšili – však o tom slýcháme dnes a denně ve zprávách z celého světa. 

Na závěr mi zbývá jen poděkovat dokumentaristům cyklu Příběhy 20. století za skvělý pořad, který uchová příběhy minulé i současné pro doby budoucí, a panu Drdovi za to, že některé z nich upravil pro knižní vydání.

Název: Zdálo se, že Bůh je lhostejný
Autor: Adam Drda
Vydáno: 2013
Stran: 144
Vydalo nakladatelství: Radioservis
Hodnocení: 99 %

Zdroj foto: www.radioservis-as.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Brazilská capoeira v sobě skrývá boj, tanec, akrobacii i hudbu

capoeira 200Capoeira… už jste to slovíčko někdy slyšeli že? Ale co to jen mohlo být… hora v Asii? Mexický dezert? Nebo možná španělská vesnice…kdepak, samá voda. Capoeira je brazilské bojové umění. A kdo by vám o něm mohl říct více, než graduado Girafa, olo...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Ve spárech madame gilotiny

marieantoinetta perexPryč jsou ty poklidné časy, kdy ve zbožné úctě provolával francouzský lid slávu svému milovanému panovníkovi Ludvíku XVI. a jeho ženě Marii Antoinettě. V roce 1789 totiž padají spolu s Bastilou i všechny zábrany a rozlícený dav...


Literatura

V rouše beránčím aneb když se zlo dědí

v-rouse-berancim 200Vydavatelství Bookmedia se opět pustilo do beletrie a vydalo finskou detektivku V rouše beránčím od Simo Hiltunena.

 

...

Divadlo

Pravda versus lež: drama Mléčné sklo s Martinem Dejdarem uvede Divadlo MANA

mlecne sklo 200Světové premiéry napínavé hry Mléčné sklo v novém obsazení se konečně dočkají diváci v Divadle MANA v Praze-Vršovicích. Dramatický příběh s kriminální zápletkou plný zvratů ale i s dávkou humoru s Martinem Dejdarem v hlavní roli zde poprvé u...

Film

Zanedlouho začne Febiofest

Febiofes tperexSpolu s festivalem v Karlových Varech a letní školou v Uherském Hradišti patří FEBIOFEST ke největším filmovým akcím, jaké se u nás pořádají. Jako obvykle ani letos nezůstane omezen jen na Prahu, kde se pořádá mezi 17. až 24. zářím: někt...