Proměna rakouské arcivévodkyně ve francouzskou dauphine

Proměna rakouské arcivévodkyně ve francouzskou dauphine

Tisk

200 marieMarie Antoinetta je jednou z nejkontroverznějších postav francouzské historie. Byla považována za velice rozmařilou, rozhazovačnou a nejednoho hladového francouzského poddaného, který neměl na chléb, roztrpčila odpověď jejího veličenstva, ať tedy jedí koláče. Spisovatelka Juliet Grey chce ve své trilogii Marie Antoinetta vyvrátit některé vžité názory a poukázat i na kladné stránky panovnice, která byla versailleskými dvořany označovaná hanlivou slovní hříčkou l' Autrichienne.

 

První díl Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles uvede čtenáře do období mezi léty 1766 až 1774. Tedy do doby, kdy se z malé nevinné princezničky musela za krátkou dobu vychovat vhodná uchazečka pro pozici francouzské madame la dauphine.

Proměna rakouské housenky ve francouzského motýla

Heslo habsburského rodu praví: „Jiným přenechej války, ty, šťastné Rakousko, zasnubuj se!“ Osvícená panovnice Marie Terezie se podle tohoto hesla řídila a nejeden potomek se stal obětí sňatkové politiky své matky. Nejhůře tyto praktiky nesly mladé princezny, které se velmi nerady loučily s pohostinným Schönbrunnem. Ve šlépějích starší sestry Marie Karoliny se musela nakonec vydat i nejmladší princezna Marie Antonie, která měla posloužit jako pojivo s Francií, jež se měla stát důležitým spojencem v případné válce s Pruskem či Ruskem.

marie

Ode dne kdy se jedenáctiletá Marie Antonie dozvěděla, že se má stát manželkou budoucího krále Ludvíka Augusta, se jí život převrátil o 360 stupňů. Ze dne na den musela zanechat dětských her a podstoupit úmornou přípravu pro zvýšení svých vyhlídek na post budoucí manželky korunního prince. Protože neoplývala příliš vysokým intelektem, zdály se jí hodiny zeměpisu, dějepisu a francouzského jazyka neskutečně dlouhé a únavné. Nezůstalo jen u zdokonalování znalostí, musela též projít změnou i po fyzické stránce. Na pozvání Marie Terezie přijel ten nejlepší francouzský kadeřník Sieur Larsenneur, který měl za úkol schovat příliš vysoké čelo a zubař naopak vytvořit v princezniných ústech řadu rovných bílých perliček pomocí zlatých rovnátek. Samozřejmě se muselo také čekat na přírodu, která z části proměnila Marii Antonii z dívky na ženu. Konečnou proměnu měl dovršit až její manžel při svatební noci.

Když prošla všemi peripetiemi a dlouhým čekáním, při němž ji bedlivě střežila matinka s francouzským ministrem zahraničí vévodou de Choiseul, byla konečně vypravena svatební družina. Po dlouhé cestě došlo k předání na ostrůvku Îles des Èpis. Nejprve ale musela být zbavena všeho rakouského, tedy i psího mazlíčka Mopse, aby mohla přejít na francouzskou část. Musela také přistoupit na změnu jména, která z ní učinila oficiální dauphine.

Lesk a bída Versailles

Bujná fantazie Marie Antoinetty jí vykreslila Versailles jako půvabné sídlo s upravenými parky a udržovanými komnatami. Realita jí ale vyrazila dech. Sídlo králů bylo omšelé, špinavé a ještě větší nelibost pocítila, když se jí naskytl pohled na poddanou, která před ní vykonala potřebu, aniž by použila nočník. Musela si samozřejmě také zvykat na přísnou etiketu zavedenou Králem Slunce, s níž jí pomáhala upnutá hraběnka de Noailles přezdívaná madame Etiketa. I když Marie Antoinetta slíbila matce, že nikdy nebude porovnávat starý domov s tím novým, nemohla se těmto srovnáváním vyhnout a o to víc ji tížil stesk po rodném Rakousku.

Navíc se musela neustále potýkat s intrikami a pomluvami, s kterými se doposud na rakouském dvoře nesetkala. Největší starosti jí dělaly především ty, které přicházely od Madam du Barry. Marie Antoinetta byla nejdříve její osobností naprosto okouzlena, než ji královy dcery informovaly o postavení Madam du Barry jako královy metresy. Klevety se citlivě dotýkaly i sňatku s Ludvíkem Augustem, jenž zatím nebyl naplněn. Ludvík August byl totiž oproti své ženě skromný až obyčejný, potěšení mu skýtal lov, dobré jídlo a místo aby se jí věnoval, trávil svůj veškerý volný čas v kovárně.

Autorka uvádí známá i málo známá fakta, která se prolínají s básnickou licencí, a tak jsou některé věci přizpůsobeny příběhu. Kniha je však velice poutavá a nenásilně přibližuje historii.

Název: Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles (Becoming Marie Antoinette)
Autoři: Juliet Grey
Překlad: Daniela Mičanová
Žánr: Historický biografický román
Nakladatelství: Domino (www.dominoknihy.cz)
Rok vydání: 2012
Počet stran: 408
Hodnocení: 100 %

Zdroj foto: www.dominoknihy.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vinylovehodiny.cz: „Honza ten nápad viděl někde na cestách a uvízl mu v hlavě“

vinylove hodiny 200Rádi bychom vám v tomto rozhovoru představili mladou designerskou dvojici – Kateřinu Dobískovou a Jana Čížka z Olomouce - která vyrábí hodiny ze starých vinylových desek. Vystupují pod značkou vinylovehodiny.cz, recyklují staré desk...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Čtení pro ženy? Dietnikum Blanky Hoškové

Dietnikum 200V říjnu vydalo nakladatelství Jota další román Blanky Hoškové, tentokráte s názvem Dietnikum. Co se pod nezvyklým názvem skrývá, do jakého vážného tématu se autorka pustí teď a jaká je tato kniha, to se dozvíte právě v této recenzi.

<...

Literatura

Životní terno aneb život za život

zivotni-terno 200Připravte si kapesníčky, je zde další dílo od Fredrika Backmana. Tentokrát krátký příběh nazvaný Životní terno.

 

...

Divadlo

Příhody lišky Bystroušky. Slavnostní otevření Janáčkova divadla po rekonstrukci

LB perexDalší fáze rekonstrukce budovy Janáčkova divadla je ukončena. Kolik se ozývalo škarohlídů, že se to k výročí sta let republiky nepodaří. Avšak 17.11. byl zahájen Mezinárodní hudební festival, věnovaný dílu Leoše Janáčka, právě operou, která zazněla ...

Film

Na celovečerní film Vyšehrad si ještě počkáme, letos se připomíná seriál s několika bonusy

VyšehradKoronavirus překazil mnoho kulturních plánů. Bohužel se díky němu přesunula i premiéra celovečerního filmu Vyšehrad, a to až na jaro 2022. Tvůrci se proto rozhodli vyslat do kin alespoň jeho prequel v podobě kompletního seriálu i s novými scénami, v...