Existuje ještě český underground?

Existuje ještě český underground?

Tisk

Tvare obalka200Na tuto otázku odpovídá velmi zajímavá publikace Tváře undergroundu, která spatřila světlo světa koncem loňského roku. Patří do škatulky populárně naučných knih, čtenáři se dozvědí o době, ve které český underground vznikl, o jeho rozvoji do dnešní doby, vždy se věnuje určitému rozmezí historie a současnosti a zaplňuje je lidmi v rozhovorech s deseti „podzemními celebritami“.

 

Autoři Michal Stehlík, Ivana Denčevová a František Stárek Čuňas vyzpovídali řadu zajímavých a klíčových osobností, které v rozhovorech představují další osobnosti „androše“. U každého zpovídání tak najdeme řadu poznámek „na okraj“, graficky velmi zdařile zpracovanou, v nichž autoři doplnili krátké medailonky těch, o kterých se zpovídaní zmínili, na které zavzpomínali.

Strukturu ojedinělé publikace, jejíž osu tvoří unikátní rozhovory, nejlépe ukazuje členění jejího obsahu:

Historická stať I – Zlatá šedesátá – Binny Laney (Zbyněk Lán)
Historická stať II – Léta iluzí – 1968/1969 – Alfréd (Otakar Michl)
Historická stať III – Počátky normalizace a první polovina sedmdesátých let v Československu – Londýn (Zdeněk Vokatý)
Historická stať IV – Svět v sedmdesátých letech – Skalák (Miroslav Skalický)
Historická stať V – Chvíle přelomu – Charta 77 – Silva (Silvestra Chnápková)
Historická stať VI – Doba znehybnění – druhá polovina sedmdesátých let – Chmelák (Jiří Chmel)
Historická stať VII – Akce Asanace – Mauglí (Petr Kadlec)
Historická stať VIII – Svět v osmdesátých letech – Lábus (Vladimír Drápal)
Historická stať IX – Doba, která jako by nebyla – první polovina osmdesátých let – David Pucherna
Historická stať X – Cesta roku 1989 – Rogo (Tomáš Rogovský)

Knihu je inspirována pořadem Z historie undergroundu, který vysílal ČRo6 v rámci cyklu Hovory o hledání. Autoři pro dokreslení historie českého undergroundu vybrali deset tváří různých undergroundových generací, lidí, kteří se narodili v rozpětí let 1938–1983.

K publikaci encyklopedického rázu, která se snaží zodpovědět otázky „Existuje český underground?, Jak mnohotvárný a mnohotvářný dokáže být? Čím je jiný?“ patří bonus v podobě CD na mp3, na němž jsou nahrávky onoho pořadu, který je základem, startovací rampou publikace. Díky tomu můžeme listovat knihou a prohlížet fotografie, jichž je kniha plná, poslouchat cédéčko a pak se začíst, či naopak.

 Tvare obalka

Co víc dodat? Snad jen uvést slova autorů (strana 234), Ivany Denčevové, Michala Stehlíka a Františka Stárka Čuňase. Vypovídají totiž o publikaci a okolnostech jejího vzniku nejlépe:

Ivana Denčevová:

„Žádné setkání není náhodné. Stejně tak náhodné není ani moje setkání s undergroundem. Všech „zpovídaných jsme se ptali, co jim underground dal a co jim vzal. Tak podobně odpovím i já. Vzal mi letošní dovolenou (míněn rok 2012, poznámka redakce), kdy jsme s Michalem a Františkem připravovali právě tuto knihu. A dal mi… řadu báječných setkání. Báječných zážitků. Báječných lidí. A tak jen mohu věřit, že to touto knihou a pořady o undergroundu nekončí… To by mi totiž bylo asi líto.“

Michal Stehlík:

„Historie se dá nahlížet přes písemné či hmotné pozůstatky lidské činnosti, ale dá se nahlížet také ze vzpomínek a útržků lidské paměti. Tyto pohledy bývají velmi často subjektivní, osobité a v mnohém snad i popírající onu nesmlouvavou mluvu archivních dokumentů. V tomto konkrétním případě „Tváří Undergroundu“ byly však vždy fascinujícím setkáním s lidmi, pro které svoboda představuje jedinečnou a skutečně žitou hodnotu. Léto 2012 tak pro mě už napořád bude naprosto mimořádným a jedinečným obdobím…“

František Stárek Čuňas:

„Asi před pěti lety jsme někde seděli – Magor, Lábus a já – a zeptal jsem se jich, jestli také mají pocit, že začíná něco jako renesance androše. Oba mě ubezpečili, že to není pocit, ale skutečnost. A opravdu, v posledních letech došlo v naší komunitě k novému propojení napříč generacemi, napříč regiony a sounáležitost, která ovšem nesvazuje, se opět stala realitou. Možná je jednou z příčin také stav mainstreamu a platí úměra: čím je celá společnost víc v hajzlu, tím je v undergroundu líp a útulněji. Cítím, že otevření a vnímaví lidé, jako jsou Ivana a Michal, mají ze setkání s androšem dojem, který to potvrzuje.

Tvare

Název: Tváře undergroundu
Autor: Ivana Denčevová, František Stárek Čuňas, Michal Stehlík
Vydáno: 2012
Stran: 240 + CD
Vydalo nakladatelství: Radioservis
Hodnocení: 99 %

Zdroj foto: www.radioservis-as.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Michael Kiske: „Tipuju, že nás opět pozvou na další Masters Of Rock…”

michael kiske unisonicJak se vede bývalému zpěvákovi legedárních dýní Helloween Michaelovi Kiskemu? Momentálně spolu s kytaristou Kaiem Hansenem exceluje ve skupině Unisonic. Spoustu jeho zajímavých názorů ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Syrová výpověď válečné generace

nabarvene ptace200V současné době stále vychází romány inspirované děsivými událostmi druhé světové války, na pultech knihkupectví najdete i mnoho (auto)biografií. Argo letos znovu vydalo knihu, která už desítky let vyvolává rozporuplné reakce. Nab...


Literatura

Píseň zbloudilých duší: O životě takovém, jaký je

PíseňMladý chlapec Jojo si rozhodně neužívá bezstarostné dětství. Žije se svou babičkou a dědečkem, kterým říká mamko a taťko a se svou skutečnou matkou, jejich dcerou, které ovšem říká jen jménem – Leonie. Za svoji matku ji nepovažuje...

Divadlo

Dokonalá svatba dostála svému názvu

svat 200Dokonalá svatba je situační komedie od britského autora Robina Hawdona, která se od roku 1994 hraje po celém světě. Je velmi aktuální a dokáže rozesmát nejeden sál. I ten ve Zlíně se velmi dobře bavil, za což bylo kromě herců zodpovědné i režisérské duo...

Film

Film o Michalu Marošim se blíží dokončení, autoři prosí o podporu na střih a propagaci

marosi 200Film o českém bikerovi Michalu Marošim se už blíží do cílové rovinky, ale k dokončení mu pořád ještě chybí desítky, možná stovky hodin práce. Autoři se nyní obracejí na veřejnost s žádostí o podporu.

...