Krásní a stateční Buddhovi bojovníci za osvobození Tibetu

Krásní a stateční Buddhovi bojovníci za osvobození Tibetu

Tisk

buddhovi bojovnici dunhamVětšině z nás se při zmínce o Tibetu vybaví usměvavá tvář Jeho Svatosti dalajlamy žijícího v exilu a šířícího myšlenku nenásilí. I on však velmi obdivuje tibetské bojovníky za svobodu, jejichž příběh nám vypráví Mikel Dunham ve své knize Buddhovi bojovníci. Příběh mužů, kteří prošli výcvikem CIA, hrdinně čelili čínské invazi a byli odhodláni za svobodu a za svého dalajlamu položit život.

 

Hned v úvodu nás autor seznamuje s pohnutkami, které jej vedly k tomu, že po sedm let sbíral informace a vedl rozhovory s lidmi, kteří se přímo účastnili protičínského odboje. Přibližuje nám politickou situaci v Tibetu a v Číně po Druhé světové válce, poprvé nám představuje bojovné budhisty s pověstí fyzicky odolných a urputně nezávislých lidí, výborné stopaře, lovce a jezdce na koních, zocelené drsnými podmínkami velehor, v nichž se narodili a žili – Khampy, Amďany a Gology a barvitě je vystihuje následující charakteristikou: „Khampové byli proslulí a obávaní pro svou válečnickou pověst, pro svůj stoicismus a statečnost i pro svůj fyzický vzrůst (jsou vyšší než lidé středního Tibetu). …Každý řádný muž vlastnil alespoň jednu pistoli nebo pušku vykládanou stříbrem, i kdyby to byla jen mušketa. I nejchudší z žebráků nosil meč nebo obrovský nůž uvázaný u pasu a uměl s ním zacházet. Navzdory své drsnosti byli Khampové krásní lidé. Výrazné lícní kosti, ostře řezané nosy, silné čelisti a divoké oči pod čepicemi z liščí kožešiny – byli to hrdí lidé….Klanět se až na zem před Buddhou bylo stejně přirozené jako mít ruku položenou na jílci meče….Ocenili dobrý vtip i na svůj úkor…bylo ale také dobré nezapomínat, že v sobě mají něco z levharta. I krotký levhart je pořád levhart….“

V následujících kapitolách nám Mikel Dunham dál odkrývá složité politické pozadí mezinárodní situace a s tím spojené důvody, proč svět otevřeně neposkytl Tibetu podporu, přestože o ni několikrát oficiálně i neoficiálně žádal. Velmi zajímavým aspektem knihy je i autentický náhled na příčiny Dalajlamova postoje k dění v Tibetu včetně jeho počáteční neochoty odejít  ze Lhasy a konečného dobře organizovaného útěku do indického azylu.


Společně s Khampy se můžeme účastnit odboje, absolvovat výcvik ve středisku CIA, pokračovat v záškodnických akcích častokrát proti mnohonásobné přesile čínských vojáků a sdílet jejich odhodlání bojovat do posledního dechu, živené popisy neuvěřitelných zvěrstev, která čínští okupanti páchali na tibetském obyvatelstvu.


Díky výpovědím přímých svědků a účastníků boje za osvobození Tibetu si můžeme udělat obrázek o jeho průběhu od roku 1950, kdy Mao Ce-tung  se svou Lidově osvobozeneckou armádou vtrhnul do Tibetu „ve jménu tibetského lidu“ , až do roku 1974, kdy dopadením Wangdüa, jednoho z posledních statečných obránců, povstání skončilo.


Tibet se ocitl v nenasytném břiše Číny, což dokumentují mapy na začátku a na konci knihy. Ta první zobrazuje Tibet před čínskou okupací, druhá pak jeho okousané území z roku 2011.


Tibetské provincie Amdo, Gholog a Kham, domovy mužů se srdcem levharta a jejich rodin, schramstnula, i s jejich nerostným bohatstvím, Čína a jejich názvy nahradila jména čínských provincií Čching-Chaj, Kansu a S´- Čchuan…

Kniha je na svém konci doplněna o poznámky a vysvětlivky k jednotlivým kapitolám, slovníček použitých pojmů, seznam použité literatury a jmenný rejstřík. Čtenáře potěší kvalitní pevná vazba s přebalem, vlepená látková záložka, průvodní fotografie a mytologické kresby.

buddhovi bojovnici dunham

Pamětníci vyprávěných událostí již pomalu vymírají, ale hrůzy a bezpráví páchané na Tibeťanech by neměly skončit v propadlišti dějin. Také proto je potřeba číst takovéto knihy s vysokou výpovědní hodnotou. Ještě smutnější připomínkou jsou zoufalé protestní činy tibetských budhistických mnichů a mnišek, kteří se upalují, aby upozornili na více než půl století trvající čínskou okupaci a znovu burcují k boji za osvobození Tibetu. Výzvy k podpoře tibetské snahy však svět více či méně opomíjí – ať již ze strachu před reakcí rozpínavé a lidnaté Číny nebo proto, že je jim osud tibetského národa lhostejný. SVOBODU TIBETU!

Buddhovi bojovníci, Příběh tibetských bojovníků za svobodu, účasti CIA, čínské invaze a pádu Tibetu
Autor: Mikel Dunham
Překlad: Petr Bílek
Žánr: fakta, dokument
Rok vydání: 2011
Počet stránek: 392
Vydavatel: nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka
Hodnocení: 100%

Zdroj foto: paseka.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Pavel Nový: Karlova Studánka je perla a poklad

Novy perex
Karlovu Studánku navštívil držitel Českého lva, herec Pavel Nový, který  v pořadu S vámi mě baví svět… a ze mě (země) se zachvěla, zavzpomínal na českou komedii století S tebou mě baví svět. Jistě si každý z nás vybaví tři tatínky, jedoucí na...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Živí mrtví č. 21 – něco končí a něco jiného začíná

zm21 1cover perexKvěten nám díky komiksovému nakladatelství Crew přinesl závěrečný dvojdíl Totální válka z populární série Živí mrtví. Alexandrie s našimi hrdiny se nachází v troskách, neurvalý záporák Negan má vítězství na dosah. Nebo že by tomu ta...


Literatura

Rok vepře překypuje bohémstvím

rokVepre perexK literatuře se kolikrát člověk dostane nejrůznějšími cestami. Na mladého básníka Michala Talo jsem narazila díky samolepce na sloupu semaforu, na které byl tento veršík: „Když tvůj psík ...

Divadlo

Rok 2084? Vše pod kontrolou, i sex

DRPWinstona Smitha byste na ulici snadno přehlédli. Jak by taky ne, když je to jenom obyčejný pracovník na ministerstvu, co si svědomitě plní své povinnosti. Prostě normální nezajímavý muž, řekli byste si, ale neměli byste pravdu. Winston totiž žije v roce 2084 a je...

Film

Sedm statečných se vrací

sedm statecnych200Při honbě za divácky atraktivními náměty filmaři hledají „zlatou rybku“ také v úspěšných, dokonce ikonických dílech minulých desetiletí – takže jen letos se nové verze dočkali Ben Hur i Vinnetou, nyní následováni SEDMI STATEČNÝMI. Rež...