Cesta od žaláře k oltáři byla trnitá

Cesta od žaláře k oltáři byla trnitá

Tisk

od zalare k oltariPouhých 160 let uplynulo od vydání zákona, který až pětiletým těžkým žalářem (a v případě přitěžujících okolností i desetiletým) trestal "smilstvo proti přírodě", tedy pohlavní styk jednak se zvířaty, jednak s osobami téhož pohlaví. Byl to určitě pokrok, vždyť ve stoletích předchozích dopadeného provinilce čekala smrt. Právě přijetím onoho zákona začíná kniha Od žaláře k oltáři, mapující homosexualitu od druhé půle 19. století po současnost, od trestnosti po právní legalizaci a aspoň formální společenské přijetí.

 

Autoři - Jan Seidl se svými spolupracovníky - podrobně popsali změny v přístupu k homosexualitě, dlouho vnímané jako vědomou neřest, jako projev bezuzdné poživačnosti (a nic si nenamlouvejme, v některých případech tak tomu skutečně bylo). Vždyť ještě osvícený jazykovědec Josef Jungmann ve svém proslulém Slovníku podává výklad, podle něhož sodomář neboli samcoložník "smilstwj se swým pohlawjm neb se zwjřaty plodj." Punc čehosi nepřirozeného ostatně přetrvává podnes, a to nejen v náboženském okruhu.

Jen pozvolna se prosazoval názor, že homosexualita je vrozená sexuální orientace, kterou nelze "vyléčit", a to ani elektrošoky, byť se o to ještě v 50. letech minulého století snažily třeba anglické úřady (viz osud počítačového průkopníka Alana Turinga). Konzervativní západní společnosti, jistě podepřené i církevními kruhy bez rozdílu konfese, tak bránily pochybné tradice, navíc i v konfrontaci s "bezbožnými" komunistickými státy, které trestnost homosexuality rušily - v někdejším Československu k tomu došlo roku 1961. V Sovětském svazu se první takový pokus vyskytl již ve 20. letech, avšak v éře stalinistického teroru se trestnost homosexuální orientace, považované za odsouzeníhodný buržoazní výstřelek, opět vrátila a přetrvala i nadále. Ještě v 70. letech byl pro své sexuální zaměření uvězněn i slavný filmový režisér Sergej Paradžanov.

homosexualita vitalia

Ačkoli meziválečná Československá republika převzala příslušnou jurisdikci zaniklého mocnářství, byla zřetelná snaha poměry liberalizovat. Kniha cituje postoj jednoho soudce: "Nechceme léčiti kriminálem lidi vrozeně úchylné, ať nám znalci prohlásí, že je tu trestní neodpovědnost, a my obžalovaného zprostíme." Stanoviska lékařů a první generace sexuologů zvlášť tak významně ovlivňovala přinejmenším právnické povědomí. Přehledné tabulky dokládají, kolik osob - často přistižených in flagranti - bylo obviněno, obžalováno a odsouzeno během první poloviny 20. století.

Autoři zjišťují, že povědomí o sexuální odlišnosti bylo zveřejňováno již v druhé půli 19. století, dokonce se vytvářela první sdružení takto zaměřených. Dochovaly se třeba dopisy jednoho mladého aristokrata, jenž se svěřuje se svou platonickou náklonností k mladým chlapcům a mravními rozpaky z toho plynoucími. Dovíme se o prvních pokusech o homosexuální emancipaci, i v českých zemích nejprve spojených s lékařským prostředím.

homosexualita konstruktmag

Například Václav Bělohradský publikoval v roce 1893 sérii sérii článků v Časopise lékařů českých (kde byly ovšem homosexuální praktiky zahaleny do latinských názvů, aby nepovolanou laickou veřejnost nemohly inspirovat). Homosexualitu rozdělil na získanou a vrozenou, která by měla být polehčující okolností. Vycházel z konkrétního případu osmnáctiletého mládence, jenž se "spustil" se šesti jinými mladíky. Díky Bělohradského posudku, jenž konstatoval vrozenou homosexualitu, bylo trestní stíhání proti němu zastaveno, zatímco ostatní spolupachatelé, z jejichž strany vzešlo udání, byli odsouzeni. Přiznali totiž, že jsou heterosexuální a že zmíněného jednání se dopustili za úplatu; jejich počínání lze tudíž označit za homosexuální prostituci, která jako nikoli okrajový problém přetrvává podnes (viz snímek Wiktora Grodeckého Mandragora, 1997).

Faktograficky pojatá kniha přehledně načrtává vzrůst organizovaného hnutí za emancipaci homosexuality, a to včetně německojazyčného prostředí. Pro období meziválečné Československé republiky rozlišuje dvě větve - jednu tvořili liberální odborníci (lékaři a právníci), kteří zlepšení situace homosexuálů vnímali jako záležitost profesního zájmu, druhou zaplnili samotní homosexuálové, kteří volali po společenském sebeuvědomění a oslovovali zejména svou komunitu.

homosecualita zpravy ihned

Vznikají časopisy věnované homosexuální menšině, nechybí ani pokus o ustavení organizace homosexuálů (z moci úřední ovšem zakázané). Cenné jsou životopisné medailónky řady osobností, které s tématem homosexuality měly co do činění, ať již se ze své profesní pozice stavěly na obranu homosexuálů nebo naopak se stávaly obětí zákonů zaměřených proti nim. A emancipační proces pokračoval i po válce, až roku 1961 byla trestnost homosexuálního chování zrušena, jak jsem již uvedl, aniž by ovšem vymizely dodnes živé předsudky.

Téměř polovina knihy - možná s detailismem až přehnaným – se věnuje situaci po roce 1989, včetně boje o registrované partnerství. Velkou pozornost věnuje proměnám v hnutí gayů, posunům v (sebe)nahlížení u leseb, ve vztahu k feminismu, v přístupu k případnému mateřství. Jenže zacílení na popis událostí mnohdy pohltilo "každodennost" ve vnímání homosexuality, takže často až v poznámkách pod čarou jsou zmíněny jen zdánlivě úsměvné příhody, třeba vážně míněné varování homosexuálů před peklem, pronesené kterýmsi křesťanským aktivistou... Co tedy náboženská věrouka doporučuje jako alternativu? Například v Katechismu katolické církve (článek 2359) se praví: „Homosexuální osoby jsou povolány k čistotě. Skrze ctnost sebeovládání, jež vychovává k vnitřní svobodě, často skrze podporu nezištného přátelství, modlitbu a svátostnou milost mohou a mají se postupně a rozhodně přibližovat ke křesťanské dokonalosti.“

od zalare k oltari obalka

Od žaláře k oltáři
Jan Seidl a kolektiv
Vydalo nakladatelství Host, Brno 2012, 584 stran
Hodnocení: 80%

Zdroj foto: Host,  www. konstruktmag.cz, www.vitalia.cz


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Petr Vurbs: Chytré knihy o tom, jak být dobrým tátou, jsem nikdy nedočetl do konce.

vurbs perexAutorovi knihy A život je tu! Petru Vurbsovi se radikálně změnil život po narození dcery. Brilantně zpracoval humorný pohled na události, které se svou dcerou denně prožívá. Najednou se musí vyrovnávat s ranním vstáváním v pět, ř...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Amélie a tma zaujme svým pojetím i tajemnou atmosférou

amelie-a-tma 200Amélii je 12 let. Řeklo by se, že má život před sebou, ale něco je jinak… Má černé vlasy, chodí celá v černém a i kolo, na kterém jezdí, je černé. S maminkou žijí ve starém, zapomenutém domě na břehu řeky, kde se před 122 lety zastavil č...


Literatura

Čtivá jednohubka: Malé příběhy velkých mužů

male-pribehy-velkych-muzu200Diana Kutilová založila projekt Sladké děti a napsala také stejnojmennou trilogii pro děti. Dospělým věnovala knihu Na křídlech slov a nejnovější počin Malé příběhy velkých mužů.

...

Divadlo

Divotvorný hrnec – muzikál v barvách duhy

200hrnecMěstské divadlo Zlín zahájilo sezónu muzikálem od Voskovce a Wericha Divotvorný hrnec. Jak se s tímto kouzelným příběhem o hledání štěstí na konci duhy vypořádali, se dozvíte v tomto článku.

...

Film

Dívka, která nemá minulost, bojuje o svou budoucnost. Komu má věřit?

 

captain-marvel-trailerCaptain Marvel je už v pořadí 21. filmem, natočeným podle oblíbených komiksů a seznamuje nás s dalším hrdinou Marvel univerza. A tak jsem jako správný fanda začátkem března navštívila kino. Captain Marvel je i první hraný film, který jde do kin po...