Vstoupili jsme do druhého skautského století

Vstoupili jsme do druhého skautského století

Tisk

altSkautské hnutí (u nás zvané též junáckým) existuje již celé století, jakkoli po několikrát násilně přerváno totalitními režimy - jak nacistickým, tak komunistickým. Oba totiž žádaly, aby veškeré organizace včetně dětských a mládežnických vstoupily bezvýhradně do jejich služeb. Bouřlivé zákruty na pozadí politických zvratů názorně popisuje kniha Skautské století.

 

 

Hned na počátku by bylo vhodné prozradit poslání skautingu: otevřeme-li knihu, již na první stránce se dočteme, že má „podporovat rozvoj osobnosti mladých lidí, jejich duchovních, mravních, intelektuálních, sociálních a tělesných schopností tak, aby byli po celý život připraveni plnit povinnosti k sobě samým, bližním, vlasti, přírodě a celému lidskému společenství...“

Jaké byly počátky skautingu? Zrodil se počátkem minulého století v imperiální Anglii a u jeho kolébky stál generál Robert Baden-Powell, jenž se nijak netajil záměrem vychovat z chlapců zocelené mladé muže, přichystané na vojenskou službu (s.15). Naproti tomu americký zakladatel mládežnického hnutí Ernest Thompson Seton zdůrazňoval romantiku, dobrodružství a schopnost přežít v divočině. Posléze dochází k jakémusi prolnutí obou koncepcí, když se skauting rychle šíří po celém světě, byť v dílčích národních modifikacích. V knize se dočteme, že zatímco v okolních zemích se skautingu chopili hlavně vojenští činitelé, pro český skauting je charakteristické, že u jeho kolébky stáli pedagogové, mezi prvními Antonín B. Svojsík (s.19).

alt

Skauting se na území rakousko-uherského mocnářství rozhodně nešířil podloudně: když se podíváme na vzácné dokumentární záběry pocházející ještě z let před první světovou válkou, spatříme, jak skautské tábory i shromáždění navštěvují vysocí vládní i církevní představitelé, aby vyjádřili svou spokojenost s nimi. Ostatně nejinak tomu bylo i v budoucnu - starostenskou funkci ve skautu budou zastávat například politici Vavro Šrobár, Milan Hodža a Edvard Beneš.

V meziválečném období, ve 20. a 30. letech, prožil český skauting údobí svého zřejmě největšího rozmachu, i když nesmíme zapomenout, že byl akceptován především středními společenskými vrstvami. Předpokládal totiž, že účastníci budou mít dostatek volného času a aspoň nějaké peníze. Proto se příliš nedařilo proniknout do dělnického (sociálně-demokratického a komunistického) prostředí, které ovšem nabízelo vlastní organizace a nejednou, zvláště za tíživé hospodářské krize, skauting obviňovalo z lhostejnosti vůči neúnosným sociálním poměrům. Dokonce mu vyčítalo lilii ve znaku, v níž shledávalo důkaz aristokratické pýchy, neboť tu větřilo odkaz na královskou bourbonskou lilii z předrevoluční Francie. Skauting minul i vesnické prostředí, kde byl dílem vnímán jako cosi výlučného, dílem zbytečného, tam se spíše uchytily sokolské tělocvičné ideje.

alt


První skautské táboření na území Čech se uskutečnilo o prázdninách roku 1912 a mezi zhruba patnáctkou kluků, kteří se jej zúčastnili, čteme i jméno budoucího básníka Jiřího Wolkera. Není to náhoda: ač spjat s proletářskou poezií (a vyzdvihován komunistickým režimem), pocházel ze solidně situované buržoazní rodiny. Skauting nabíral na početnosti, dělí se na pozemní a vodní skauty, záhy se přidává dívčí odnož, spojená kupodivu se spisovatelkou kýčovitých mravoličných románků Popelkou Biliánovou. Některé osobnosti se skautingu upisují celoživotně, třeba spisovatel Jaroslav Foglar.

Skautské století velice čtivě, a přitom zasvěceně, s velkým množstvím obrazového materiálu, provází čtenáře po jednotlivých důležitých událostech, nechybí ohlédnutí po mezinárodních setkáních, tu a tam prosvitne, že na rozdíl od většiny jiných zemí nebyl český skauting ve svých počátcích příliš spojen s náboženstvím, dokonce podezírán ze šíření "cikánského" tuláctví. A dovíme se, že prostřednictvím "kápézetky" neboli krabičky poslední záchrany, kde nechyběla ani jehla s nití, mohl srdnatý skaut i k milostnému štěstí přijít, když dívce s roztrženým oděvem nabídl své šitíčko.

alt

V knize nalezneme úryvky z různých vzpomínkových textů, které čtení osvěží bezprostředními zážitky, cenné jsou rovněž stručné medailónky lidí, ať již skaut vedli nebo za jeho ideály položili život - jednou při střetu s nacismem, podruhé s komunismem. Právě tehdy skauti prokázali, že si jen "nehrají" a neholdují úniku od civilizace: zapojili se do někdy až ozbrojeného konfliktu se silami, které si je chtěly podmanit.
 
Lituji jedině, že autoři nevěnovali větší pozornost mediálnímu obrazu skautingu, najmě filmovému. Doslova jen několika slovy jsou zmíněny dva "skautské" hrané snímky, Na dobré stopě a Tábor Černého delfína, a už vůbec se nedovíme, že nikoli o komunistech, nýbrž o skautu Janu Smudkovi (má medailónek na straně 135), jenž v západních Čechách přiváděl k zuřivosti celé hordy gestapáků, vznikla ještě za války v Sovětském svazu odbojářská agitka Nepolapitelný Jan. Cesty osudu bývají nevyzpytatelné...

Skautské století
Autoři: Roman Šantora (ed.), Václav Nosek, Slavomil Janov, Václav Dostál
Vydal: Junák - svaz skautů a skautek ČR ve spolupráci s Mladou frontou roku 2012
Hodnocení: 80%


Zdroj foto: kniha Skautské století, oddilsip.com


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Vždy se snažím, aby lidé odcházeli z koncertu s prožitkem, říká David Deyl

Deyl perexTři alba, několik hitů i videoklipů a řadu koncertů má na svém kontě zpěvák David Deyl. Do kolekce jeho úspěchů patří rovněž několik cen, které posbíral jednak v tuzemsku, jednak na festivalech v zahraničí. Hodně se toho naučil od Heleny Vondráčkov...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Doušek magického realismu v japonském podání

Nez vystydne kava perexPředstavte si, že vstupujete do docela malé japonské kavárny. Usadíte se u jednoho ze stolků, objednáte si hořký tmavý nápoj a necháte se pohltit místní atmosférou. Je to tichá kav...


Literatura

Krása a kouzlo plné kontrastů, to je New York!

NewYork perexNakladatelství Baobab spolu s Nadačním fondem Miroslava Šaška vydalo další z řady pověstných publikací Miroslava Šaška. Po jeho knížkách To je Paříž, To je Londýn, To je Řím, To je Austrálie a To je M. Šašek se ...

Divadlo

Recitál Marta se pro velký úspěch bude na Letní scéně Musea Kampa hrát také v září!

marta 200Zájem diváků o divadelní recitál k 80. narozeninám Marty Kubišové s přibývajícími reprízami neklesá, všechna červencová a srpnová představení jsou vyprodaná. Pořadatelé proto zareagovali na intenzivní poptávku po vstupenkách přidáním dalších termínů ...

Film

Jersey Boys aneb každý si to pamatuje, jak chce

Jersey boys 200Film Jersey Boys (2014) vznikl pod rukama režiséra Clinta Eastwooda. Dlouholetá zkušenost s tvorbou komerčních filmů je na každém záběru patrná a nenechává diváka ani na chvíli odpočinout. Snad jen během hudebních vystoupení kapely The ...