Ledový strach – tajemství, které vás může stát život

Ledový strach – tajemství, které vás může stát život

ledovyV malém grónském městě se stala několikanásobná vražda mladých lidí. Na večírku se z ničeho nic začali hádat a během chvíle na sebe namířili zbraně. Jediný přeživší tvrdí, že během večírku si vzali nějaké bílé prášky, a poté se začali chovat agresivně. Jak tahle severská detektivka asi dopadne? 

Na místě činu se ovšem žádné prášky nenašly a také pitva nic neprokázala. V krvi mrtvých mladíků žádné drogy nebyly. Při této zprávě se setkáváme novinářem Matthewem, který ji bere jako ostatní - mladí se pohádali a skončilo to pro všechny tragicky. Je to pro něj jen další z událostí, o které napíše článek. Má totiž jiné starosti – po dlouhé době se objevil jeho otec, o kterém se domníval, že je mrtvý.

Navíc při svém posledním případu zjistil, že má i nevlastní sestru. Je to dcera otce a jedné ženy, se kterou nějakou dobu žil. Oba teď má v plánu více poznat a dozvědět se víc o otcově minulosti. Vrací se také jeho kamarádka Tupaarnaq, drsná a s temnou minulostí, potetovaná od hlavy až k patě, která v něm probouzí jak respekt, tak i náklonnost. V rámci poznávání sestry Arnaq se uvolí k jejímu hlídání – jela totiž s partou kamarádů stanovat do opuštěného městečka. Když je přijedou po nějaké době Tupaarnaq a Matthew opět zkontrolovat, naleznou chlapce mrtvé. Dívky zmizely neznámo kam. A mezi nimi Arnaq...

Záhadný experiment na vojenské základně

A tak se vše mění v noční můru. Matthew zjišťuje, že celá záležitost zdaleka není u konce. Postupně zjistí, že všechno se vším souvisí a únos jeho sestry není náhoda. Aby všechny souvislosti našel a spojil, musí se dozvědět více i minulosti svého otce. U něj to totiž všechno začalo. Jeho otec se podílel na výzkumu, kvůli jehož výsledkům se někdo rozhodl vraždit. A to ne jednou. Matthewa čeká těžký úkol – nejen najít svou sestru, ale i přijít na to, co se vlastně stalo na vojenské základně, kde jeho otec pracoval. Ví jen, že otcův výzkum se týkal reagování lidského organismu na chlad. Pracoval na lécích, které zvyšovaly odolnost proti chladu, ovšem měl jako vedlejší účinek, nezvladatelné záchvaty vzteku. A to je nejspíše skutečnost, kterou se někdo snaží utajit. Je možné, že stejné pilulky si vzali mladí lidé z večírku, a proto proti sobě obrátili zbraně? A jak se k nim vlastně dostali?

Zatím si ovšem nedokáže dát všechny souvislosti dohromady a navíc mu pomalu ubývá čas. Každou hodinou se zmenšuje šance na nalezení Arnaq a lidé, kteří celou dobu šli po jeho otci, teď pronásledují jeho samého. Matthew v takovéto chvíli netuší, komu má věřit a na koho se může spolehnout. Jedno ví jistě, musí vypátrat toho, kdo za vším stojí, než zemře někdo další. A doufat, že ten další nebude on sám...

O autorovi:

Mads Peder Norbo se původně narodil v Dánsku roku 1970, ale nyní již několik let žije v Grónsku ve městě Nuuk, kde zastává funkci starosty. Než se usadil v Grónsku, žil ve Švédsku nebo Německu. Vystudoval literaturu, komunikaci a filozofii na Univerzitě jižního Dánska a na Stockholmské univerzitě. Je autorem pěti knih, z toho poslední dvě, Bez Kůže a Ledový strach, byly přeloženy do osmnácti jazyků. Jsou součástí trilogie o novináři jménem Matthew Cave, jejíž třetí díl má název Žena s maskou smrti (u nás zatím nevyšel). Jsou naplánovány další tři knihy s tímto hrdinou, a také už se prodala i filmová práva na zfilmování prvního dílu.

Ukázka z knihy:

Když Matthew zasedl ke stolku v Elsině kuchyni, bylo krátce po druhé hodně odpoledne. Elsa, matka jeho nevlastní sestry, bydlela v jednom z nízkých ošuntělých paneláků nahoře na Radiofjeldetu, kousek od jeho vlastního bytu. Často si říkal, že je navštíví, ale zas tak často tam nechodil, protože jeho vlastní situace byla dost chaotická a zmatená. Už jen to, že byl odjakživa sám a teď najednou dostal sestru, se ho dotklo víc, než čekal. Matthew se napjatě pousmál a sklonil pohled ke stolu. Ležela na něm obálka. Byla bílá, standardní a nebyl na ní uveden žádný odesílatel. Bylo na ní napsáno jenom Matthewovo jméno, přestože dopis byl zaslán na Elsinu adresu.
„Chceš kafe?“
„Ne, díky.“ Matthew si prohlížel písmo na obálce. Když jí otevíral, ucítil, jak mu na čele vyráží pot.
„Je v ní dopis?“ zeptala se Elsa.
Přikývl a vytáhl z ní kus papíru. „Myslím, že je to od Toma“, vyslovil chraplavě a položil papír na stůl, aby na něj viděla. Čítávám tvoje články v Sermitsiaqu. Přijeď do Ittoqqrtoormiitu. Dům číslo 87. Povím ti o Tupilaku. Víc tam toho nebylo.

Název: Ledový strach
Autor: Mads Peder Norbo
Překlad: Michaela Weberová
Žánr: thriller
Vydáno: 2019
Stran: 432
Vydalo nakladatelství: DOBROVSKÝ s.r.o.
Hodnocení: 80 %

https://www.knihydobrovsky.cz/

ledovy

Foto: Lenka KališováSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Fleret je lék, říká autor knihy Umělci na šňůře Jakub Malovaný

200rozInspicient Městského divadla Zlín Jakub Malovaný je autorem knihy Fleret - Umělci na šňůře. Podařilo se mu nashromáždit obdivuhodné množství informací o kapele a muzikantech, kteří jí prošli (a není jich málo), které pak šikovně prošpikoval historkami ze z...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Historie knihy aneb Spolkla mě knihovna

spolkla me knihovna200Víte co nejvíce potěší každého malého knihomola? Přece kniha o knihách. No dobře našlo by se i několik dalších možných variant, ale tentokrát se pojďme podívat za Klárou Smolíkovou a její novinkou Spolkla mě knihovna.


Literatura

Nápady pro týdenní detox organismu za pomoci zelených smoothies

smoo200Zima svou vládu ještě neskončila a jaro se s jarní únavou ještě nedostavilo, proto je nyní vhodná doba na týdenní detox! Novou příručku Zelené smoothie  s podtitulem 7 – denní detox si pro nás a naše zdraví připravilo nakladatelství Noxi.

...

Divadlo

Zlínu se „hra her“ povedla

hamlet 200Shakespearův Hamlet je jedním z nejvýraznějších představení 73. sezóny Městského divadla Zlín a také jí dal motiv v podobě otázky být či nebýt. Jedná se o jednu z 11 premiér, kterou si zlínští diváci mohou vychutnat.

...

Film

SEZN@MKA

seznamka 200Seznamte se a množte se. Začít můžete s úsměvem u letní romantické komedie Sezn@mka s Jiřím Langmajerem v hlavní roli. Adam a Eva měli k seznámení ideální podmínky, byli rovnou nazí a bez jakékoliv konkurence. ...