Moderní romance o sestřičkách z předválečného Londýna
Banner

Moderní romance o sestřičkách z předválečného Londýna

Sestricky na prijmu perexNa jaře roku 1937 mají Dora a Millie, studentky ošetřovatelství v nemocnici Nightingale, plné ruce práce. Čekají je závěrečné zkoušky, a tak kromě praxe na odděleních věnují spoustu času i studiu. Hned po zkouškách se Millie plánuje vdát, a tak navíc řeší i přípravu svatby. Dora je taky zamilovaná a doufá, že již brzy bude žít po boku muže, který pro ni znamená všechno.

 

Nové obyvatelky studentské koleje

Když se jejich novou spolubydlící stane protivná Lucy Laneová, zdá se, že je čeká spousta problemů. Na studentskou kolej přichází nové obyvatelky – Jess Jagová, která se chce dostat co nejdál od své nechvalně známé rodiny a zařídit si vlastní život, a Effie O´Harová, která si po odchodu z male irské vesničky užívá londýnský život plnými doušky. Její dvě starší sestry však pracují v Nightingale, a tak je neustále pod dohledem…

Anglická spisovatelka Donna Douglasová se proslavila psaním moderních romancí. Když jí vydavatel nabídl možnost napsat román zasazený do londýnské nemocnice třicátých let, neváhala. Příběhy zdravotních sester z nemocnice Nightingale se staly natolik oblíbenými, že přerostly v úspěšnou sérii.

Obraz předválečného Londýna a tehdejších nemocničních poměrů

V nejnovějším dílu s názvem Sestřičky na příjmu se dále odvíjí osudy dívek, které čtenáři znají už z předešlých knih – Dory, Millie, Katie a Lucy. Helen, jejich kamarádka, se zde objeví jen občas. Spoustu prostoru ale dostaly nové sympatické hrdinky – Jess a Effie, jejichž životy jsou taky zajímavé. Každá z dívek pochází z jiné společenské vrstvy, a tak kniha nabízí plastický obraz předválečné londýnské společnosti se vším jejím leskem i bídou. I popisy toho, jak to chodilo v nemocnici, jsou fascinující – i když je v dnešní době docela těžké představit si poměry, jaké tam panovaly.

Poutavá cesta ke konci, který nepřekvapí

Navzdory tomu je ale kniha hezkou a trochu naivní pohádkou. Nenáročnou oddechovou četbou, která pohladí po duši. Na první pohled je jasné, kdo je dobrý a kdo zlý, i to, kdo a jak se změní. Ani konec asi nepřekvapí, ale cesta k němu je poutavá a plná zajímavých událostí, které prožívají hrdinky, jež není těžké si zamilovat. Navíc je kniha opravdu čtivá, takže při ní strávíte nejednu hezkou chvilku.

Sestricky na prijmu obal

Sestřičky na příjmu
Autorka: Donna Douglasová
Originální název: Nightingales on Call
Žánr: román pro ženy
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2019
Počet stran: 400

Hodnocení: 90%

www.knizniklub.cz/knihy/370749-sestricky-na-prijmu.html


 

Rozhovor

Snažíme se pomáhat a udělat svět trochu lepším místem pro život

givt200Před nedávnem jsem se úplně náhodou seznámila se společností GIVT.cz. Ostatně, s přibývajícím věkem se mi potvrzuje, že nic se nestane náhodou a že různé skutečnosti mi zkříží cestu právě v tom okamžiku, kdy je jich zapotřebí.

...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...

Čtěte také...

Přísežný meč láká do světa Písně ledu a ohně George R. R. Martina

pm coverNakladatelství Crew nám před Vánocemi servíruje Přísežný meč, uzavřený příběh na motivy světa Hry o trůny; respektive se jedná o popis událostí, které se odehrály sto let před diváky milovaným televizním seriálem a čtenáři adorovanou fantasy ságou. Tent...


Literatura

Jak jsme si užívali volného času

volny-cas-v-ceskych-zemich 200Pánové Martin Franc a Jiří Knapík před nedávnem upoutali knihou Průvodce kulturním děním a život...

Divadlo

Když kamarádi už nejsou, co bývali

fuk 200Divadlo pod Palmovkou opět hraje po rekonstrukci ve svých prostorech. Jednou z premiér aktuální sezóny je i hra nizozemské autorky Marie Goos, která poukazuje na to, že časy a lidi se mění, i když byli skálopevně přesvěd...

Film

Filmová sci-fi novinka Ex Machina

Exmachina 200Je novinkou letošního roku a fanoušci sci-fi si můžou pomalu odpočítávat dny do 30. 4. 2015, kdy tento film má, díky společnosti CinemaArt, v České Republice svoji premiéru.

...