Žena, která si ušila spacák, nasušila maso a vystoupala na osmitisícovku

Žena, která si ušila spacák, nasušila maso a vystoupala na osmitisícovku

Tisk

Tyrkysova hora perexJsou lidé, kteří jsou poháněni obtížně vysvětlitelným nutkáním dobývat těžko dosažitelné mety, například vrcholky hor. Mezi takové patří i Dina Štěrbová, jedna z největších osobností světového horolezectví. Na svém kontě má několik výstupů na himálajské osmitisícovky a od roku 2006 spolupracuje s Vítězslavem Dokoupilem na humanitárním projektu Czech Hospital v pákistánském Karakorumu. V roce 1984 překonala všechny překážky, které jí kladly do cesty úřady i jiné okolnosti, a zdolala s Věrou Komárkovou a dvěma šerpy Čo Oju. Právě o této expedici píše v knize Tyrkysová hora - První žena světa na Čo Oju.

Čo Oju (Bohyně tyrkysu) patří mezi himálajské osmitisícovky, její nadmořská výška dosahuje 8201 metrů. Dina Štěrbová už od dětství snila svůj sen o vysoké hoře a na cestě k jeho realizaci nic nenechávala náhodě. Do hor se začala vydávat už jako školačka a ve čtrnácti letech s kamarádkou podnikla dobrodružnou výpravu do Tater. Další výlety, lezení po skalách, sjíždění řek a expedice prožívala po boku svého manžela Otakara. Dokonce i poté, co se jim narodil syn. A pak se objevila další výzva – Tyrkysová bohyně.

Ušij 20 spacáků, nasuš 30 kilo masa, sežeň si materiál a můžeš jet

Pro nás, kteří milujeme horské tůry s nádhernými panoramaty je kniha Tyrkysová hora jedním z dalších prostředků, jak se těm méně dosažitelným cílům přiblížit. Vyprávění Diny Štěrbové je poutavé od samého začátku. Jakmile padlo rozhodnutí zorganizovat Mezinárodní ženskou expedici na Čo Oju, byly rozděleny úkoly, rozeslány žádosti o povolení a začaly starosti se sháněním peněz, materiálu a dalšího zabezpečení. Na Dinu připadlo obstarání 20 péřových spacáků, lyofylizované stravy, výškových stanů, fixních lan a jejich kotvení a dalších „drobností“. Nutno poznamenat, že všechny péřové spacáky Dina Štěrbová vlastnoručně ušila a také nachystala 30 kilo masa k nasušení, které jí potom přátelé v jednom výzkumném ústavu usušili procesem lyofylizace. A to vše podnikala za plného rodinného i pracovního provozu.

A jaká byla její vůle a touha, prokazovala Dina i nadále… Kromě popisu přípravy expedice a samotného jejího průběhu je text prokládán úvahami, vzpomínkami a příhodami, které doplňují obrázek o této výjimečné a skromné ženě.

„A není snad horolezectví a láska k horám něco podobného? Také se zrodila z dětského okouzlení jako motýlek s průhlednými křídly. A prolnula běh života nadšením, neutuchající vášní, snad někdy i posedlostí, provází člověka dlouho, pokud je jeho duše mladá. Nesplněné sny pálí jak sůl v nezacelené ráně, vyhánějí nás trnitou cestičkou posvátného neklidu, věrností údělu… Kolik možností vlastně člověk má, aby zanechal po sobě stopu v písku, aby zachytil nepostižitelný přelud štěstí? Je jich mnoho, liší se prostředky, a přece jsou všechny stejné. Vyznačují se horoucí a neuhasitelnou touhou, ta žene člověka, mnohdy zakousnutého do vlastní spirály, nahoru ke hvězdám. I když ví, že není a nemůže existovat trvalá satisfakce, spokojenost se sebou samým, absolutní vítězství… A přece není na světě nic krásnějšího než cesta, poskládaná z individuálních osudů všech, kteří se chtějí dotknout svých mezí, pochopit podstatu bytí… A čím víc lásky, odříkání, touhy i úsilí vyžadují ony pomíjivé vteřiny, tím jsou cennější.“

Nejen pěkné počtení, ale i pořádná dávka motivace a inspirace, jak nenechat své sny nesplněné

Kniha, kterou v roce 2019 vydalo nakladatelství Alpress, je vlastně reedicí z roku 1988. Teprve nyní však dostala autorka šanci zveřejnit některé, v té době nepublikovatelné, informace. Kromě nich je toto nové vydání doplněno o další zajímavosti, z nichž jedna se týká humanitárního projektu Czech Hospital, díky němuž bylo možné postavit horskou nemocnici v pákistánském Karakorumu. www.czechhospital.cz 

Dina Štěrbová (nar. 1940, Bratislava) Vystudovala matematickou analýzu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského, poté vyučovala matematiku na přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Její manžel byl známý zoolog, ekolog, profesor Univerzity Palackého, také cestovatel a spisovatel, Otakar Štěrba. Jako československá horolezkyně absolvovala na tři sta výstupů jen v Tatrách. Později v Alpách a Pamíru. V roce 1984 zdolala společně s Věrou Komárkovou, která žije v USA, vrchol Čo Oju a posunula tak československý výškový rekord. Zároveň se jednalo o první československý a ženský výstup na tuto horu vůbec. V letech 1991 a 1992 se neúspěšně pokoušela o Mount Everest. Od roku 2006 spolupracuje na humanitárním projektu Czech Hospital v pákistánském Karakorumu v Himálaji. Je autorkou řady publikací.

Tyrkysova hora obal

Tyrkysová hora – První žena světa na Čo Oju
Autor: Štěrbová Dina
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání: 2019
Vazba:pevná
Počet stran:328

Hodnocení: 100 %

www.alpress.cz/tyrkysova-hora


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Fotograf Pavel Krásenský: „Pokud mám možnost mít v lednici své malé místo, kde si uchovávám usmrcený hmyz, tak je rodina opravdu velmi tolerantní“

200rozV rámci Listopadu, měsíce fotografie na našem webu jsme se rozhodli vyzpovídat i některé české fotografy. Prvním z nich je Pavel Krásenský, jehož ilustrace jste už určitě viděli v nějaké učebnici biologie. Jeho parketou je totiž makrofotografie hmyzu a ...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.

Z archivu...

Čtěte také...

Dokáže láska opravdu zvítězit nad krutými pravidly víry?

kavarnicka uvodkaKavárnička – to je místo, kde se setkáváme s přáteli, kde si můžeme dát něco lahodného, kde si odpočineme. Ale co když je ta kavárnička v Kábulu? Hlavním městě Afgánistánu, do kterého zatíná drápy Talibán a bombové útoky nejsou žádnou v...


Literatura

Biologie víry - a genetické nebe se kácí!

BiologieViry perexTaké žijete v přesvědčení, že vaše genetická výbava je prostě pevně dána, dispozice k různým nemocem jsou již od narození zapsány ve vaší DNA a že to, co vás v životě potkává nemůžete ovlivnit? V tom případě vás myšlenky a fakta uvede...

Divadlo

Máma říkala, že bych neměla: divadelní hit pro matky i dcery ve Vršovickém divadle MANA

mama rikala 200Říkáte si, že svoje dítě vychováte úplně jinak než vaši rodiče? Máte starosti s dětmi? A také vám máma říkala, co by se mělo nebo nemělo? I o tom je nová hra o rodinných vztazích Máma říkala, že bych neměla uznávané anglické autorky Char...

Film

Kryštof Hádek a Kristina Svarinská znovu spolu. První záběry z komedie „Lítá v tom“

TEASER PLAKÁT - Lítá v tomKryštof Hádek a Kristina Svarinská se po společném působení v seriálu Volha znovu sejdou. Tentokrát na filmovém plátně v hlavních rolích nové filmové komedii režiséra Tomáše Diani...