Na světě je spousta lidí, kteří touží být strojem

Na světě je spousta lidí, kteří touží být strojem

Tisk

byt-tak-strojem 200V nakladatelství Práh vyšla zajímavá kniha Být tak strojem s podtitulem Putování mezi kyborgy, utopisty, hackery a futuristy, kteří řeší skromný problém lidské smrtelnosti.

 

 

 

Na knize mě velmi zaujala anotace, kde se píše: „Lidstvo vždy fascinovala představa nesmrtelnosti a asi nikdy ho fascinovat nepřestane. Už několik tisíc let starý bájný Epos o Gilgamešovi zmiňuje touhu nalézt recept na věčný život a tato touha přetrvává dodnes.“ Upřímně jsem moc nevěděla, co od tohoto titulu čekat, ani jsem neznala jeho formu – zda jde o beletrii, odbornou literaturu nebo něco jiného.

Nakonec třetí varianta byla správná – jednalo se o putování po laboratořích, konferencích protkané setkání s velmi zajímavými lidmi, kteří vidí budoucnost úplně jinak. V knize najdete celkem 16 kapitol, které se dotýkají témat, jako je singularita, stroje, roboti, biologie, víra nebo nesmrtelnost. Z některých kapitol až mrazí, se zatajeným dechem jsem například četla o návštěvě v zařízení pro kryogenní uchovávání těl nebo o takzvaných biohackerech, kteří se nebojí vylepšovat své tělo.

Mnohdy jsem měla opravdu dojem, že čtu o scénáři k nějakému sci-fi filmu a těžko jsem si dokázala představit, že popisovaní lidé opravdu existují. To se týká především transhumanistů a dokazuje to například tato ukázka: „Tim trpělivě zakroutil hlavou. „Ale to není jenom náboženská myšlenka, kamaráde. Zeptej se jakéhokoli transgender člověka. Řekne ti, že je uvězněný ve špatném těle. Ale já, já jsem uvězněný v těle. Všechna těla jsou pro mě špatná.“ (str. 170)

Autor je při svém putování velmi zvídavý, musel hodně cestovat a zažil také nejedno dobrodružství. Moc se mi líbilo, jak vše dokázal předat i popsat, jednalo se o velmi zajímavé čtení, které (naštěstí pro něj i pro čtenáře) není tak moc náročné. Navíc v knize netají svou skepsi a nepochopení, takže se občas i zasmějete.

Kniha Být tak strojem byla pro mě milým překvapením a čtení jsem si moc užila.

Mark O'Connell je přispěvatel do prestižních časopisů The New Yorker nebo The New York Times Magazine a napsal už několik knih, ve kterých se věnuje technologiím. Žádná z nich ovšem nezaznamenala tak obrovský úspěch jako kniha Být tak strojem, nominovaná na několik prestižních světových cen (vítěz Wellcome Book Prize 2018).

byt-tak-strojem

Být tak strojem
Putování mezi kyborgy, utopisty, hackery a futuristy, kteří řeší skromný problém lidské smrtelnosti
Autor: Mark O’Connell
Překlad: Jiří Petrů
Žánr: fejetony,
Nakladatelství: Práh
Rok vydání: 2019
Počet stran: 254
Hodnocení: 88 %

Knihu k recenzi poskytlo Knihcentrum.cz a vy si ji můžete koupit zde: https://www.knihcentrum.cz/byt-tak-strojem


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Beseda u Bigbítu: Kdysi tu začínala Vypsaná fixa

beseda u bigbitu sevcikTomáš Ševčík, muž který stojí za současnou organizací hudebního festivalu Beseda u Bigbítu. Festival, který organizuje parta dobrovolníků ve svém volném čase bez nároku na mzdu, sl...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Genealogický thriller Hluboký hrob odkrývá sedmdesát let staré tajemství

hluboky hrob200Nakladatelství Mystery Press přináší všem čtenářům, kteří si oblíbili sympatického amerického genealoga Jeffersona Tayta, druhý román věnovaný jeho bádáním v terénu i archivech. Příběh nazvaný Hluboký hrob přivádí tohoto čtyřicetiletého sa...


Literatura

Ruská próza: Satanův deník

satanuv denik200V září vydalo nakladatelství Odeon novelu Leonida Andrejeve s ponurým názvem Satanův deník. Budeme přemítat o konci civilizace a o tom, jak k tomu přispívá člověk. Pokud máte rádi Dostojevského, Satanův deník sedne právě vám!

Divadlo

Městské divadlo Zlín a Slovácké divadlo se propojí přehlídkou „Zaráz“

Zaraz200Šest inscenací z nejnovějšího repertoáru Městského divadla Zlín a Slováckého divadla Uherského Hradiště - to je Zaráz, přehlídka divadel Zlínského kraje. Ve třech dnech uvidí aktuální tituly divadelní kritici, studenti divadelních škol a další divadelní n...

Film

Natáčí se nový film Superžena

superzena perexTvůrci komedie Casting na lásku začali loňský rok s natáčením nového celovečerního filmu s názvem Superžena. Vizuálně netradičně pojatý snímek ze současnosti, který naráží na téma hledání postavení moderní ženy, slibuje atraktivní podíva...