Letíme ke hvězdám – připomeňme si Mezinárodní den kosmonautiky

Letíme ke hvězdám – připomeňme si Mezinárodní den kosmonautiky

Tisk

earth-11009 960 720 pixabay perexFascinace nebeskou oblohou provází lidstvo již od počátku věků. S rozvojem sedmi svobodných umění, mezi něž patřila i astronomie, započal výzkum a objevování aspektů mimo planetu Zemi . I přes dnešní technologické výdobytky nemáme stále kompletní informace o celém vesmíru. Pojďme se podívat na to, jak se s tématikou vesmíru „poprali“ ve filmové tvorbě.

 

2001: Vesmírná Odysea (1968)

Stanley Kubrick byl bezpochyby geniální a nadčasový filmař své doby. Jeho díla s místy kontroverzním nádechem neztratily ani působením času na svém kouzlu a zajímavosti. Tento téměř tříhodinový avantgardní snímek na motivy knihy Arthura C.Clarka nám předkládá cestu člověka za hranicemi lidského chápání. O co méně se ve filmu mluví (téměř vůbec), o to více na člověka zapůsobí vizuální ztvárnění cesty člověka do jiných vesmírných sfér a rozvoj umělé inteligence.

 

 

 

 


Star Trek – original series (1966 – 1969)

Tam venku něco je.“ Velmi často zaznívaná věta kapitána James T. Kirka (William Shatner) ze slavné scifi série „Star Trek“ nám místy vtipnou formou ukazuje putování hvězdné lodi Enterprise do míst, kam se člověk dosud nevydal. Při svých cestách objevují nepoznané planety i bytosti a čas od času se musí bránit i nepříjemným překážkám převážně v podobě Klingonů. Posádka lodi Enterprise splňuje na svou dobu průkopnický vhled do budoucnosti – na jedné lodi se sešli lidé z mnoha různých etnik, přičemž nejslavnějším „nelogickým“ členem se stal vulkánec Mr. Spock (Leonard Nimoy). Originální série byly paradoxně zrušeny kvůli nízké sledovanosti, avšak fanouškovská základna nemusela „zaplakat nad výdělkem“. Po deseti letech od ukončení seriálové série vznikl první celovečerní film s původním obsazením, který navázal na původní dějovou linku ve filmovém pokračování. Úspěch nebyl malý a tak následovaly další snímky a na konci 80.let jsme se mohli dočkat pokračování seriálu „Star Trek: Nová generace“ na něž navazovaly další série. Poslední série „Star Trek: Short Treks“  je z roku 2018.

 

 

 

 

Cesta na Měsíc (1902)

Milovníci éry němých filmů si rádi připomenou francouzský snímek na motivy románů H.G.Wellse a Julese Verna. Dobrodružná podívaná o misi astronomů na Měsíc, která na svou dobu disponovala pěknými trikovými efekty. Nadčasový a umělecký film, který byl prvním scifi filmem vůbec.

 

 

 

 

Červený trpaslík (1988 – 1999)

Díky radioaktivnímu ozáření zbyde na stejnojmenné lodi z 23.století jako jediný člověk svého druhu flákač a milovník kari a „kvalitní hudby“ Dave Lister (Craig Charles), narcistický a excentrický Kocour (Danny John-Jules), který se vyvinul z kočky v humanoidní druh, uštěpačný a zakomplexovaný hologram Arnold J.Rimmer (Chris Barrie), místy pomatený lodní počítač Holly (Norman Lovett) a později android „Kryťák“ (Robert Llewellyn) , který vykonává práci všeho druhu – především pomocné (otrocké) práce a v mezičase se učí díky Daveovi lidským manýrům. Tato podivná partička tvoří skvělý tým, který zápasí s nudou v nekonečném vesmíru a když už narazí na nějaké to zpestření v podobě časového paradoxu, cestování časem, objevení alternativní reality nebo objevu nové inteligence, vždy to stojí za to.

 

 

 

 

Kontakt (1997)

Naděje, že  nejsme ve vesmíru sami převládá i do dnešní doby. Existují lidé, kteří popisují reálné setkání s mimozemskou civilizací – záhady hodné řešení „Muldera a Scullyové“. Co kdyby opravdu existovaly formy života podobné například těm, co jsme viděli ve filmech „Muži v černém“?
Ve filmu „Kontakt“ se vědecká pracovnice Ellie (Jodie Foster) snaží celý svůj život navázat kontakt přesahující pozemský život. Hledání neznámého se stane její alfou a omegou, která se jí v určitém smyslu splní. Otázkou ovšem zůstává, kde začíná realita a končí halucinace?

 

milky-way-1023340 960 720 pixabay 03

 


Počátky dobývání vesmíru se datují ke konci 50.let minulého století, kdy odstartovala první družice sovětského „Sputniku“. Následoval první známý „výlet“ živého tvora do kosmu – psa Lajky – v družici „Sputnik 2“. Bohužel však zaživa uhořela a nebyla jediným psem vyslaným sovětským svazem na jednosměrné cestě. Prvním člověkem, který se kdy vydal do vesmíru byl sovětský pilot Jurij Gagarin v kosmické lodi Vostok 1. Následovaly další výzkumné lety – do paměti se však nejvíce vryje úspěšné přistání na Měsíci amerických astronautů v programu „Apollo 11“ v roce 1969, což byl zlomový okamžik vesmírného dobývání. Následovaly další průzkumné lety a sondy. V letošním roce se podařilo vůbec poprvé čínské sondě Čchang – E4“ přistát na temné straně Měsíce.  Dalším letošním významným poznatkem je pořízení snímku černé díry v jádru galaxie M87, která leží cca. 54 milionů světelných let od planety Země. Einstein s Hawkingem by jistě měli radost, že se jejich teorie potvrdily. Lidstvo však čeká ještě dlouhá (vesmírná) cesta a bádání....

 

 

 

Další zajímavé snímky s vesmírnou tématikou:

Moon
Star Wars
První člověk
Toy Story (postava Buzze rakeťáka)
Futurama
Apollo 13
Marťan
Interstellar
Gravitace
Skrytá čísla
Sunshine
Solaris
Armageddon
Total Recall
Sunshine
Gattaca
Kontakt
Vetřelec
Dr. Who
Hvězdná brána
Muži v černém
……


Hudba s vesmírnou tématikou:

David Bowie – Space oddity
Aneta Langerová – Náš život je ve hvězdách
The Prodigy – Out of space
The Byrds – Mr. Spaceman
The Police- Walking on the Moon
Pink Floyd – The dark side of the Moon
Elton John – Rocket man

.....

 

 

 

Zdroj fotografií: pixabay.com


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Nejen českou premiéru komedie M.A.S.H chystá Vršovické divadlo MANA, říká Věra Mašková

mana 200Rozvolňování po éře covidové pandemie je znát na koncertech, klubech a divadlech. Konečně! Také Vršovické divadlo MANA připravilo program, které nabídne třeba už v červnu na Letní scéně v Heroldových sadech. "Doufám, že našim divákům nabídneme to, co ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Superhrdinové nabití elektřinou

 

Uprchlík 200Příběhy lidí s nadpřirozenými schopnostmi patří již dlouhodobě mezi velice oblíbené. Společnosti Marvel a DC by o tom mohli vyprávět. I na knižním poli se občas najde nějaký ten superhrdina. Mezi ty nejnovější patří Uprchlík z cely 2...


Literatura

Koho reprezentují Jazyky reprezentace?

altŽijeme ve světě, kde v každém okamžiku každým svým gestem, mimickým záchvěvem, tónem promluvy i jejím obsahem dáváme najevo nejen svůj postoj, ale zároveň nabízíme ostatním, aby naše vyjádření dekódovali, ať již naše záměry chápou či nikoli. Přitom tentýž znak mů...

Divadlo

Bella figura. Přehlídka komunikačních trapasů v Městském divadle v Brně

Bella Figura perexItalská povaha – stručná přehlídka po italské způsobu komunikace, kterou asi poprvé popsal fejetonista Bepe Severgnini. Ano, je to termín Bella Figura. Je obsažným názvem hry dramatičky Yasminy Rezy. V režii této autorky měla hr...

Film

Thrillerová Carrie z roku 1976 má co říci i dnes

200filmNovela Carrie má pro kariéru mistra literárního hororu Stephena Kinga zcela zásadní význam. Díky jejímu komerčnímu úspěchu mohl rezignovat na učitelské řemeslo a začít se plně věnovat psaní, což se později ukázalo jako vynikající volba. Vzhledem ke zmiňov...