Nahlédněte do období otrokářské Ameriky prostřednictvím Podzemní železnice

Nahlédněte do období otrokářské Ameriky prostřednictvím Podzemní železnice

Tisk

Podzemní železnice, perexČtu ráda, čtu hodně a už dokonce pár desetiletí. I když se má paměť dá stěží považovat za sloní, nevybavuji si, že bych s nějakou knihou měla tak prazvláštní vztah jako s Podzemní železnicí od Colsona Whiteheada. Přesto ani na vteřinu nelituji, že jsem měla tu čest celý příběh Cory a Caesara číst. Právě naopak, jsem tak plná dojmů, že ihned po zaklapnutí poslední stránky se s vámi musím o tenhle čtenářský zážitek podělit.

 

Na první pohled jsem Podzemní železnici v edičním plánu nakladatelství Jota úplně minula. Červená obálka mne sice praštila do očí, ale ty kolejnice tam, to bude asi čtení pro kluky, pomyslela jsem si. Na druhý pohled jsem bleskurychle přelétla očima anotaci a v momentě, kdy jsem zahlédla zmínku o otroctví, bylo jasné, že tuhle knížku si nutně chci přečíst. Vždyť Kořeny nebo Černobílý svět patří mezi mé nejoblíbenější příběhy. Mám ráda knížky, které v sobě nesou nějaké poselství a to by tato určitě mohla splňovat. Začínám se těšit.

Pak mi Podzemní železnice přistane na stole a na mne jdou mdloby. I když se považuji za zkušeného čtenáře, zlaté pečeti National Book Award 2016 a Pulitzerova cena 2017, mne vážně vyděsí. Mám ráda různé žánry, ale nedá se říct, že by má knihovna obsahovala „kvalitní“, odborníky ceněné kousky. Co když tomu, co se v knize píše, nebudu vůbec rozumět, protože bude napsána inteligentněji, než můj mozek chápe?

Další obavy na mne jdou, když se dozvídám pár informací o americkém spisovateli Colsonu Whiteheadovi. Pár děl už má za sebou a mezi nejvýraznější patří Zóna jedna, apokalyptický zombie příběh. No nazdar, zombie jdou absolutně mimo můj okruh zájmů. Co když Podzemní železnice ponese příchuť tohoto žánru?

A třetí mrazení v zátylku přichází, když si skutečně pořádně přečtu oficiální anotaci nakladatele:

Cora je otrokyně na bavlníkové plantáži, kde lidé žijí v příšerných podmínkách. Vede se jí ještě o něco hůř než ostatním, odvrhla ji i černošská vesnice. Caesar, otrok, kterého páni nedávno přikoupili, vypráví Coře o podzemní železnici a přesvědčí ji k riskantnímu útěku na sever. Ve Whiteheadově pojetí nepředstavuje Podzemní železnice jen historický krycí název pro síť tajných cest, dráha tu získává i fyzickou podobu. Strojvůdci skutečně obsluhují ilegální podzemní tratě a tunely. Coru a Caesara odváží na sever zchátralý nákladní vagon, který hluboko pod povrchem země s námahou táhne parní lokomotiva. Whitehead mistrně vykresluje formy násilí páchaného na černoších v období před občanskou válkou a jeho vyprávění postupně přerůstá ve velkou americkou ságu. Podzemní železnice nevypráví jen o zoufalém odhodlání jedné ženy, která touží uniknout hrůzám otroctví, nabízí nám i působivou reflexi dějin.

To jako, že fikce propletená se skutečnou realitou? Uf, uvažuji, jestli se v tom vlastně vůbec vyznám a neztratím se někde v meziprostoru. Jestli já jsem si touto knihou na sebe nevzala příliš velké sousto, které nedokážu strávit. Protože mám ale pro strach uděláno, s lehce roztřesenou rukou otáčím první stránku a pouštím se do čtení. A teď, kde začít s hodnocením? V hlavě i srdci mám těch zážitků neskutečnou porci.

Obavy o srozumitelnost čtení mne přecházejí po pár stránkách. Strach z oceňovaných knih je pro mne v tomto případě naštěstí neopodstatněný předsudek. Ani autorova minulost ze Zóny jedna není nikde patrná. Sláva, hned se mi čte snadněji. Colson píše vážně dobře. Na pohodovém čtení mají určitě zásluhu i naši překladatelé, za což jim velmi děkuji, bez jejich skvěle odvedené práce bych si Železnici stěží tolik užila.

I když je Cora hlavní postavou celého příběhu, potkávám v knize spoustu dalších osudů. Ať už se jedná o Cořinu rodinnou historii, Caesara nebo ostatní otroky, jejich životní úděly jsou popsány skvěle. Stručně a opravdu syrově. Vedlejšími postavami se to tu celkem hemží, ale tím, že autor nejde příliš do hloubky, vůbec nijak hlavní dějovou linii nenarušují. Právě naopak. Dodávají celému tématu ten správný kontext. Samotná Cořina cesta za svobodou je tu vyobrazená hezky krok za krokem. Se všemi obavami a nástrahami, jenž toto odvážné životní rozhodnutí doprovázejí.

Z celé knihy je cítit, že autor má otrokářskou historii Ameriky vážně do detailů zmapovanou. Že nám prostřednictvím románu nenásilnou formou přináší střípky dokumentů událostí, na které by lidstvo nemělo nikdy zapomenout. Zvěrstvo, které na druhém člověku dokáže napáchat jiný člověk, ve mně vyvolává beznaděj a lítost nad jednou stranou a zuřivou nenávist nad stranou druhou. Kéž se historie tohoto typu neopakuje. Nikdy a nikde.

I když je Podzemní železnice jako taková výplodem autorovy fantazie, je mi z čtenářského hlediska přesně vždy jasné, jestli čtu fikci nebo skutečnost. Colson tyto dva prvky mezi sebou míchá tak jemně, že celému příběhu dodávají právě tu čtivost a touhu ve čtení pokračovat.

Nečekejte, že tohle dílo přelouskáte jakoby nic. Ano, je možné knížku přelouskat za den, za dva, ale to hluboké, co v sobě nese, vás nejspíš občas zabrzdí a donutí si to celé v hlavě přebrat a přerovnat. A o tom to vlastně celé je. Něco si z tohoto čtení odnést. Podzemní železnice může být rychlou oddechovkou, kterou si i tak užijete. V tom případě se ovšem o dost ochudíte. Jednou za čas totiž není vůbec špatné si přečíst knihu, která má hloubku. A to tato kniha má. Zatraceně temnou a syrovou. Ale o to víc se z ní dá poučit a odnést si plnou hlavu myšlenek.

Pokud vás při pohledu na Podzemní železnici přepadají podobné obavy, jako mne, hoďte je za hlavu a ničeho se nebojte. Nemáte čeho. Tímto čtením nic neztratíte, tímto čtením můžete jen získat. Už teď vím, že knížku si přečtu někdy znovu. A pak možná ještě jednou nebo dvakrát. A mezitím ji budu doporučovat každému, kdo není lhostejný k lidským osudům.

Podzemní železnice

Název: Podzemní železnice (The Underground Railroad)
Autor: Colson Whitehead
Žánr: Světová literatura, Historický román
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2018
Počet stran: 328
Hodnocení: 100 %                                                       
Zdroj foto: Jota
Odkaz na web: Jota


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

SKUPINA KRAUSBERRY SLAVÍ: JEDENATŘICET LET S JEDENATŘICETI PECKAMI

kraus200Zaplaťpánbůh za některé vyhazovy! Kdyby nemusel Martin Kraus odejít z kapely Bluesberry, asi by nevznikla kapela Krausber ry. Scéna české populární hudby by byla ochuzena o energií nabitou, originální skupinu, o písničky jako třeba Vlakem na Kolín, S...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Nizozemský bestseller roku 2020!

toxicka laska200„V patnácti by člověk neměl hledat matčina vraha.“ Tak nás navnazují na thriller Toxická láska od nizozemské autorky Saskie Noort, který vyšel v lednu u nakladatelství Metafora. Slibuju, že vám bude běhat mráz po zádech!

...

Literatura

Cestou – osudy českých legionářů v Rusku

cestou 200Historik a pedagog Dalibor Vácha předkládá čtenářům román Cestou, v němž se opět jako ve své prvotině Červenobílá (2014) věnuje osudům československých legionářů v Rusku. Obě knihy vydalo nakladatelství Knižní klub.

Divadlo

Dárkové poukázky Letních shakespearovských slavností přináší nevšední zážitky, a ještě něco navíc

shakespeare 200Od 1. prosince jsou v síti Ticketmaster v prodeji Dárkové ePoukazy na Letní shakespearovské slavnosti 2022. Krásný vánoční dárek v podobě ePoukazu umožní příznivcům Slavností obdarovat své blízké, a kromě bohaté nabídky představení gar...

Film

Kniha Zátopek je hlavně pro ty, kteří nemohou do kina

zatopek 200V nakladatelství Brána vyšla kniha Zátopek, kterou podle scénáře Davida Ondříčka, Alice Nellis a Jana P. Muchowa napsal Jiří W. Procházka.

 

...