Nenechte se stáhnout Ke dnu

Nenechte se stáhnout Ke dnu

Tisk

Ke dnu PEREXV Odeonu vyšel druhý román autorky Anny Bolavé s názvem Ke dnu. Ten volně navazuje na její prvotinu Do tmy, za kterou loni obdržela Magnesii Literu za prózu. I tentokrát jsou její šance vysoké…

Román Do tmy přenesl čtenáře do jedné vesnice, kde se seznámili s podivínkou Annou, která svůj život zasvětila bylinkám. Ostatní postavy mi příliš neulpěly v paměti, a tak jsem měla velký problém najít v knize Ke dnu nějakou návaznost. I když ve výsledku to vůbec není nutné a po chvíli čtení na to zapomenete.

Opět se ocitáme na vesnici, kde je v době prvních mrazů v močálech na kraji města nalezeno mrtvé tělo manželky lékaře Marka Diviše. Z toho je okamžitě pozdvižení, každý má své teorie i obavy. Do toho je rozehráno spousty zajímavých příběhů s jedinečnými osudy. Poznáváme tak například jedenáctiletou Aničku Vávrovou fantazírující o pohádkových bytostech a flákající školu, její matku Miladu vypouštějící duši v drůbežářských závodech a snažící se neustále zapadnout mezi její kamarádky nebo Hanu Strnadovou, která se do obce vrací s cílem odhalit pravdu atd. Příběhy ubíhají, spojují se i různě třou o sebe.

Anna Bolavá má naprosto jedinečný styl, dokáže servírovat příběh a představovat postavy, a přitom drží zvláštní odstup. Navíc je zde také spousta věcí nepochopitelných a nevysvětlených, ale prostě to do knihy patří. Čtenář ani jakoby nemá možnost vytvořit si k postavám nějaké velké sympatie, ale přesto je zde něco, co jej nutí číst dál a dál. Já knihu četla během učení na státnice, ale zvládla jsem ji za několik večerů, protože mě vždy chytla a dlouho nepustila. Ke dnu pro mě tedy představuje něco magického a hodně dobrého, co si v budoucnu dám spolu s „jedničkou“ Do tmy znova.

Ke dnu možná není kniha pro všechny, není to ani úplně letní čtení na deku, ale jde o opravdu silné čtení, navíc mistrovsky napsané. Těžce se to popisuje, ale doporučuji vám dát Anne Bolavé šanci a posoudit to sami.

Anna Bolavá je literární pseudonym Bohumily Adamové, která se narodila a vyrostla v jižních Čechách. Studovala bohemistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, krátce pracovala v Ústavu pro jazyk český a nyní pracuje jako stomická poradkyně. Pod různými jmény publikovala například v Tvaru nebo Hostu a vydala sbírku básní Černý rok (2013) a o dva roky později její románový debut Do tmy, za který získala Magnesii Literu.

Ke dnu

Ke dnu
Autor: Anna Bolavá
Žánr: beletrie
Nakladatelství: Euromedia Group - Odeon
Rok vydání: 2017
Počet stran: 288
Hodnocení: 95 %


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Jsem hodně okysličován mladými spoluhráči v čele se zpěvačkou Danielou, říká Martin Němec

martin nemec200Je nezmar. Nebo ďábel? Tak nějak vidím muzikanta a navíc kapelníka, hudebního skladatele, textaře a malíře Martina Němce, a jsem ještě zdaleka nevyjmenoval všechno, čím vším se zabývá. Jeho originální vidění představuje tedy nejen hudba, s...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Dokonalá detektivka? Dokonalé ticho!

dokonale ticho 200V dubnu vydalo nakladatelství kniha Zlín další dokonalou knihu britské autorky Helen Fieldsové, tentokráte s názvem Dokonalé ticho. Pojďte se začíst do policejního vyšetřování, kterému nechybí spád, napětí a kde policisté musí vyna...


Literatura

Pac a Pussy – dvě kočičky a jejich pohled na svět

 

PacPac je bílý kocourek, jehož názorem je, že nemá moc smysl se v životě snažit, protože jsme stejně všichni odsouzeni k nezdaru a zániku. Vesmír je nepřátelské místo, náboženství nikoho nezachrání, navíc je úplně mimo – vlastně jediná smysluplná věc je být k...

Divadlo

Příběhy obyčejného šílenství

altNebo příběhy běžných dnů? Jedna z vůbec nejlepších divadelních her posledního dvacetiletí, dostalo se jí pozornosti filmové, ocenění mnoha kritiky a zejména pak ohromné divácké úspěšnosti. Žádá si znova a znova prostor na prknech “co znamenají svět”. A tentokrát...

Film

Velice účelná procházka Alexandra Hackenschmieda

Hackenschmied 200Alexander Hackenschmied nepatří k našim nejznámějším dokumentaristům - a není se čemu divit. Vždyť tu působil jen v době před druhou světovou válkou a poté se (s mírně pozměněným příjmením - jako Hammid) prosazoval ve Spojených státech. Jeho samost...