Četba nejen na pondělí

Četba nejen na pondělí

Tisk

cerny200Málokterý vzdělanec, proskribovaný za totalitního komunistického režimu, získal v po sametové době takového prostoru, jako profesor Václav Černý, osoba patřící mezi významné české literární historiky, kritiky, překladatele a vysokoškolské pedagogy.

 

 

A Filozofická fakulta Univerzity Karlovy právě přináší další svazek jeho literárních prací, s názvem Literární pondělí: Texty z Lidových novin 1936 – 1938. Kniha přináší kompletní sbírku literárně kritických statí, které Černý v období, kdy byl zaměstnancem redakce, vydal. Soubor opět dokazuje Černého nesmírnou erudici i široký záběr zájmu.
S Literárními novinami Černý spolupracoval už krátce po svém studijním a pracovním pobytu v Ženevě, ale až v září 1936 nastupuje do redakce jako redaktor denní rubriky Kulturní kronika a hlavně kritické přílohy Literární pondělí, která v Lidových novinách běžela už třetím rokem. Přestože byly Literární noviny brány jako „hradní“ tisk, dostal Černý naprostou svobodu ve volbě i způsobu kritiky.
V redakci vydržel dva roky a přispíval do ní články a kritikami soudobé literatury české (například Vladimír Holan, František Halas, Josef Čapek, Jiří Weil) i světové (Eugene O´Neill, Federico García Lorca a dalších), literárně historickými a teoretickými studiemi, ale také informoval o kulturních akcích. Některé statě jsou svým obsahem kratší, některé více rozpracované, ale vždy je v nich cítit duch „nesmiřitelného“ kritika Václava Černého. V současné době povrchních recenzí je toto osvěžující doušek poctivé práce. Za její širší zpřístupnění a připomenutí je nutné poděkovat editorce (Klára Soukupová) i nakladatelství.
Kniha je rozdělena na dvě části, a to podle rubrik, pro které autor statě psal. Uvnitř každé z nich pak editorka dále postupuje chronologicky od nejstarší po nejmladší. Je skvělé, že se editorce podařilo rozklíčovat i texty, které nepodepsal svým jménem.

cerny6


Na závěr publikace je přiložen, opět chronologický, soupis obsahující vyčerpávající bibliografické údaje.
Svou poctivou práci stvrzuje editorka nejen celou knihou, ale také tím, že dohledala i statě, které byly opomenuty v oficiálním soupisu Černého bibliografie uveřejněné v odeonském dvoudílném svazku Tvorba a osobnost a zařadila je do své publikace.

Text vznikl v rámci projektu „Příprava vydání textů Václava Černého publikovaných v Lidových novinách v letech 1936 – 1941, řešeného na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a vyšel jako čtrnáctý svazek v edici Mnemosyne.

Badatelům a zájemcům o dílo Václava Černého tedy schází snad už jen jediné – vydání posledního, pátého svazku jeho univerzitních přednášek (obsahující literaturu od devadesátých let devatenáctého století až po padesátá léta století dvacátého).
Ale to je spíš otázka na nakladatelství Academia, která před devíti lety vydala svazek čtvrtý a stále neavizuje (ani v letošním edičním plánu), kdy edici zakončí.


Autor: Václav Černý
Název: Literární pondělí. Texty z Lidových novin 1936 – 1938
Název edice: Mnemosyne
Svazek: 14
Editorka: Klára Soukupová
Nakladatel: Filozofická fakulta Univerzity Karlovy v Praze
Rok vydání: 2016
Stran: 334
ISBN: 978-80-7308-580-3
Hodnocení: 100 %

( 0 hlasů )

https://e-shop.ff.cuni.cz/books/monographs_eng/literarni_pondeli_texty_z_lidovy__novin_1936_1938-1225


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor Barbora Mochowa: Chci dosáhnout hutnějšího zvuku

BarboraMochowa-2aBarbora Mochowa upoutává posluchače svých koncertů éterickým hlasem a zasněnými písničkami, které se pohybují na pomezí populární a vážné hudby. Na koncertech se doprovází na klavír, někdy ji doplňují hudebníci ze smyčcového U...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Třinácté znamení. Erotikou nabitá vlčí romance

trinacteznameni1V nakladatelství Cosmopolis v edici New Adult vyšla kniha Třinácté znamení, která rozehrává příběh ve fantastickém světě lidí proměňujících se ve vlky a žijících ve skupinkách nazvaných podle znamení zvěrokru...


Literatura

Podařený pohádkový příběh začíná v pohoršovně

poho 200Jestlipak víte, co je to pohoršovna? Takovouto podivnou instituci si otevřela Zloberta Škudibertová, která ji inzerovala slovy „Máte dítě s dobrým srdcem? Svěřte mi ho! Zn.: Vrátím vám padoucha.“ A tak se v její třídě setkává zajímavá partička hodných ...

Divadlo

Divadlo PROJEKT 2 jde vlastní cestou a nachystalo hned dvě premiéry

divadloProjekt2 1Divadlo Projekt 2 začalo psát svou historii na začátku roku 2018. Jeho zakladateli jsou David Piskor a Eva Polívková, absolventi hereckých kurzů Divadelní a filmové společnosti Zity Kabátové a následně Starbag Ateliéru, kde pod vedením he...

Film

Dokument o pražském Divadle MA „Zabíjení draka“ zve na předpremiéru

zabijeni draka 200„Zabíjení draka“ – tento příznačný název si pro svůj čerstvý dokumentární film zvolil režisér a rozhlasový redaktor Václav Müller. Snímek s podtitulem „Prvních 100 dní ruské agrese na Ukrajině pohledem unikátní malé scény v Praze“ refl...