ZOO Lešná má opět medvědy pyskaté

ZOO Lešná má opět medvědy pyskaté

Tisk

medvedi 200Po téměř 30 letech můžete ve zlínské zoo znovu obdivovat pár medvědů pyskatých - samce Druvu a samici Saraswathi. S obrovským nadšením prozkoumávají celý prostorný výběh v asijské oblasti zoo. O jedinečné zážitky tak rozhodně není nouze. Zlínská zoo je teprve pátou zoo v Evropě, kde můžete tato nádherná zvířata obdivovat. Medvědy získali díky dlouholeté spolupráci s indickou zoo v Mysore.

Zoo Mysore se stala partnerem Lešné již v roce 2009, kdy se podařilo nastavit principy spolupráce a program výměny zvířat. Od té doby odcestovalo do Indie několik desítek zvířat. „Bylo příjemné, když jsme mohli při příležitosti konáni WAZA konference v Indii navštívit naše přátele a kolegy v Mysore Zoo a znovu se setkat s našimi zvířaty. Troufám si tvrdit, že Zoo Mysore je nejúspěšnější zoo v Indii s vysokým standardem chovu ohrožených druhů zvířat. Vyniká nejen v chovu medvědů pyskatých, lvů indických, ale také velmi vzácných turů gaurů indických. A právě tento druh by mohl být tématem dalšího směrování zlínské zoo,“ uvedl k získání medvědů ředitel Roman Horský.

medvedi 1

ZOO Zlín také již před téměř 6 lety obdržela z Indie první pelikány skvrnozobé. „V letošním roce právě tito ptáci odchovali svá první mláďata, takže příchod medvědů je opravdu symbolický. Budeme si přát, abychom byli podobně úspěšní i v chovu medvědů pyskatých a stejně to vidí i evropský koordinátor v ZOO Leipzig. Spoléhá na to, že právě nově importovaní jedinci mohou výrazně prospět současné nepříliš zdravé evropské populaci, která doposud čítala 14 jedinců,“ doplnil Horský.

V minulosti ve Zlíně medvědy pyskaté chovali v letech 1971-1989. Patří mezi velmi výrazné druhy medvědů díky své huňaté srsti a dlouhým chlupům na uších, krku a plecích. Ve volné přírodě se živí hlavně mravenci, termity a ovocem. Hnízda hmyzu otvírá dlouhými osmicentimetrovými drápy na předních nohách. Při jídle dokáže zavřít nozdry a vysunout pysky, takže vsává kořist mezerou mezi chybějícími předními řezáky. Délka těla se u dospělých zvířat pohybuje od 1,5 do 1,8 m, váha pak od 100 až do 140 kg. Domovinou medvědů pyskatých je Indie, Nepál, Bangladéš a také Ceylon. Žije převážně v lesích. Jeho početní stavy ve volné přírodě však neustále klesají nejen kvůli ničení životního prostředí, ale také kvůli lovu pro údajně léčivé části těla.

medvedi 2

V blízkosti výběhu medvědů je navíc nový lanový labyrint, který nabízí ničím nerušený výhled na expozici tygrů a medvědů a také na jedinečné veverky šedobřiché. Děti si užijí nejen spoustu zábavy v různých lanových průlezkách, ale díky bezprostřední blízkosti expozice veverek si vyzkouší, zda jsou v lanoví stejně obratné a mrštné jako právě veverky. Speciálním lanovým komínem pak mohou vyšplhat na prostornou dřevěnou vyhlídku a tygry ussurijské nebo medvědy pyskaté mají takřka jako na dlani.

Tak neváhejte a udělejte si krásný výlet!

Zdroj foto: ZOO Lešná

www.zoozlin.eu


 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner
CBDB.cz - Databáze knih a spisovatelů, knihy online, ebooky zdarma, eknihy ke stažení

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„Zazpíváme na podporu léčby rakoviny, pomůžete?“ ptá se Hynek Tomm

Koncert200Hynka Tomma zná veřejnost jako romantického tenora s láskou k hudbě a zpěvu. Teď ale nosí v srdci bolest z odchodu milované maminky. Slávu utlumila ztráta, ale život musí jít dál. Hynek se rozhodl pomáhat lidem, kteří trpí nemocí, která mu sebrala ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...

Čtěte také...

Někdy najdete lásku tam, kde ji nečekáte

na hrane noci perexPíše se rok 1942. Anton Starzmann kdysi býval mnichem. Když nacisté jeho řád rozpustili, vrátil se do rodného domu. Jakmile v novinách uvidí inzerát mladé vdovy, která hledá někoho, kdo jí pomůže postarat se o její tři dě...


Literatura

Ztracená brána Arnošta Vašíčka

altKdo by to byl řekl. V pražském podzemí se nachází brána, která nás může zavést do jiného, alternativního světa. Nikdo to netuší, strážci ji bedlivě hlídají. A pak se to stane. Tajemný zasvěcovací rituál cosi změnil. Kdesi v podzemí se cosi změnilo...

Divadlo

Premiéra muzikálu v Brně: Ženy na pokraji nervového zhroucení

foto perexPodle známé filmové komedie Pedra Almodóvara  z roku 1988 se v londýnském West Endu pustili naslovo vzatí odborníci muzikálového  žánru, Jefrey Lane (libreto) a David Yazbek (hudba a text písní) do divadelní...

Film

Naděje: Tak trochu jiný studentský film s Jiřím Mádlem v hlavní roli

200 nadejeKaždý rok spatří světlo světa desítky studentských filmů. Většina z nich ale bohužel unikne veřejné pozornosti, což je veliká škoda.  Mezi filmovými pokusy mladých tvůrců totiž můžeme najít skutečné unikáty, dokládá to napříkl...