Na dětských koncertech Janáčkovy filharmonie Ostrava ožily rodinné hudební příběhy!

Na dětských koncertech Janáčkovy filharmonie Ostrava ožily rodinné hudební příběhy!

JFO perexCelkem na čtyřech koncertech Rodinného cyklu Janáčkovy filharmonie Ostrava se nejmenší posluchači unikátní a poutavou formou seznamovali se světem klasické hudby. “Nechtěli jsme vytvářet žádný strojený edukativní projekt, ale snažili jsme se nabídnout dětem a jejich rodičům alternativu příjemně stráveného odpoledne,” dozvěděli jsme se od tvůrců projektu Lenky Jaborské, Kristýny Grycové a Martina Ptáčka.


Koncertní síně a hráči ve fraku budí respekt i v mnoha dospělých, natožpak v dětech, které jsou neustále okřikovány, aby se hned na začátku neušpinily, měly narovnaná záda a nemluvily příliš nahlas. Někteří vůbec nevědí, že se na koncertech klasické hudby mohou i zasmát. A jakpak by se to mohli dovědět? Vždyť někteří z dospěláků tady byli taky poprvé. Problematiku “koncertního prostředí” vyřešili autoři brilantně.  Děj koncertů vložili do světa dětem i dospělým známého a vlídného, tedy prostředí rodinného. Janáčkova filharmonie Ostrava přichází k Vám domů! – zní totiž slogan abonentní řady. 

JFO dirigent Kucera foto korc

I muzikanti pojali dětské koncerty zvesela a na jednom z nich hráli v čepicích.
Diriguje Jan Kučera. Foto: Ivan Korč

Prostřednictvím tří odlišných rodin se děti seznámily se základními hudebními principy rytmu, barvy, melodie a dynamiky. To vše by nebylo možné bez moderátorské a herecké dvojice Pavly Gajdošíkové a Michala Sedláčka. Z jeviště k posluchačům promlouvali prostřednictvím dětských postav Olinky a Vládi a zároveň zpodobnili tři manželské páry Klidné, Tiché a Nevyzpytatelné. Herecké výkony, vtipný scénář a speciální hudební provedení dirigenta Jana Kučery a orchestru Janáčkovy filharmonie Ostrava vytvořilo poutavý, zábavný a vkusný hudebně-dramatický koktejl. 

JFO foto Ivan korc

Vláďa a Olinka (Michal Sedláček a Pavla Gajdošíková). Foto: Ivan Korč

Součástí koncertů byl pokaždé také téměř dvouhodinový hudební workshop určený malým abonentům ve věku 4-10 let. Speciálně pro ně pořídila filharmonie několik desítek bicích hudebních nástrojů orffovského instrumentáře. A tak jste po skončení klubu mohli v zákulisí potkat děti, které hrdě vlekly třeba xylofon dosahující zhruba jejich velikosti a nenechaly si s ním za žádnou cenu pomoci. Proč? Vždyť už za chvíli je čekalo společné vystoupení s orchestrem přímo na jevišti, kde předvedly, co nového se naučily. A byly na to náležitě pyšné – stejně jako jejich rodiče.

JFO-deti

Děti na pódiu dostaly příležitost předvést, co v hudebním klubu nacvičili. Foto: Ivan Korč

Ani ti se ale po dobu odloučení od svých ratolestí vůbec nenudili. Během trvání dětského klubu pro ně byla připravena speciální akce v podobě besedy s ředitelem, odborné přednášky a nebo třeba jen příjemného posezení s dobrou kávou a Filharmonickými novinami.

 Celý projekt lze zpětně zhodnotit jako velmi zdařilý. O jeho úspěchu vypovídal nejen opakovaně vyprodaný koncertní sál a zpětné reakce rodičů, ale i spokojené a pobavené tváře těch nejnáročnějších posluchačů vůbec – samotných dětí.
Janáčkova filharmonie Ostrava bude v koncertech rodinného cyklu pokračovat také v příští sezóně. „Je to projekt, který má smysl a pomáhá nám získávat nové a pevně věřím, že také věrné posluchače, kteří se nebojí hudebního prožitku, koncertní prostředí jim není cizí a cítí se u nás dobře, a to je přece to nejdůležitější,“ dodává ředitel filharmonie Jan Žemla.

www.jfo.cz


 

Rozhovor

Petr Vurbs: Chytré knihy o tom, jak být dobrým tátou, jsem nikdy nedočetl do konce.

vurbs perexAutorovi knihy A život je tu! Petru Vurbsovi se radikálně změnil život po narození dcery. Brilantně zpracoval humorný pohled na události, které se svou dcerou denně prožívá. Najednou se musí vyrovnávat s ranním vstáváním v pět, ř...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Sčítač – když i cesta může být cíl

IMG 20191002 103709Když se muž dozví neradostnou, a pro něj konečnou, zprávu o svém zdraví a brzké smrti, rozhodne se splnit dlouhodobé přání svého syna. Tím přáním je rodinný výlet v autě. Aby jej mohl uskutečnit, vezme ...

Divadlo

Saturnin místy ani nepotřeboval slova

saturnin 200Předposlední premiérou Městského divadla Zlín se stal Saturnin, notoricky známé humoristické dílo Zdeňka Jirotky.

...

Film

Rudolf Havlík začne natáčet komedii s Annou Polívkovou a Jiřím Langmajerem

logo sirkaV posledním březnovém týdnu začne režisér Rudolf Havlík natáčet novou filmovou komedii Po čem muži touží. Režisér společně se scenáristkou Radkou Třeštíkovou se rozhodli vyprávět s humorem a nadsázkou příběh o věčném soupeření...