Škwor mají sílu starých vín

Škwor mají sílu starých vín

Tisk

skwor perexNa českém rockovém trhu se objevila rudá deska s názvem Sliby & lži. Jejím autorem je skupina Škwor, která rozhodně neslibuje a nelže! Poslechněte si je a posuďte sami!



Skupina Škwor se dala dohromady v roce 1998, přičemž zakládajícími členy byli Petr Hrdlička (zpěv a kytara), Tomáš Kmec (basa) a František Vadlejch (bicí) a později i Leo Holan (kytara). Do roku 2001 vystupovali pod názvem Skwar a proslavili se spíše v tom negativním smyslu svou láskou k alkoholu. Ze sestavy poté odchází bubeník František Vadlech, kterého nahrazuje Martin Pelc z Debustrolu. Skupina je od té doby jistá, několikrát jede turné s partou Harlej a vydává jednu povedenou desku za druhou.

Prvním albovým počinem tehdy Skwaru je Mayday z roku 2000. Jeho následníkem je CD Vyhlašuju boj, které vychází pod firmou Warner Music a především z vítězství v soutěži Rock Made in Gambrinus. Rok 2004 patří desce Vyvolenej, která obsahuje oblíbenou coverzi Shout od Tears for Fears – Sraž nás na kolena. Dále vychází Amerika (2005), Loutky (2007), 5 (2008), best of Sečteno podtrženo (2009), Drsnej kraj a také DVD Natvrdo. V roce 2013 se na trh dostává album Sliby & lži, jež je zároveň malým dárkem k patnáctiletému výročí skupiny.

skwor

Na první poslech jsou Sliby & lži typickým počinem od Škwor, kterému nechybí zuřivost, akutnost a hlavně energie. Melodie nejsou ohrané, různě se prolínají a vždy dokáží přinést něco nového. To platí například o akordeonu, který se objeví hned v intru prvního songu Ráno. Vše doplňuje rázný a občas i překvapivě něžný hlas zpěváka Petra Hrdličky.

Co se týče srovnání s minulými počiny, kapela jakoby stárne a mění vyjadřování. Texty sice pořáddokáží zatnout do živého („tam kde je mozek jen otevřená rána“, „tak hodně zdraví, jestli není to už závislost“, „sobě lhát, všechno chtít“), ale už zde není taková ta naštvanost na celý svět plná vulgarit. Politika a skepse je vytlačena motivem času, který je různou symbolikou promílán v nejedné písni. Například„trápí nás trápí, že nejsme nesmrtelní“ (Popel popelu), „a tak čas běží den za dnem, na ničem už se neshodnem“ (Nech si zdát), „čas je vlídnej, hojí rány“ (Vlci v koutě), „to jsem já, se vším už smířenej a na půl zaházenej hlínou (To jsem já).

Název alba také hodně napovídá o zaměření písní – od obecných témat se Škwor přiklonili spíše k těm osobním. Zpovědi reflektují problémy spojené se společným soužitím a tak se v písních posluchači mohou najít. Z těchto songů pak vyčnívá například Já lhal, Nech si zdát nebo Hlídej ten ráj („hlídej ten ráj, hlídám i já, víš, někdo z nás dvou to zrovna nezvládá“). V podobném duchu se nese i píseň Sliby & lži, která reflektuje dnešní dobu a její hraní si na lži a na sliby. Její začátek je poměrně utahaný a monotónní, ale refrén dokáže posluchače dostat z letargie.

Opravdovou třešničkou na dortu je poslední kytarovka Síla starejch vín, která je prvním singlem alba a pyšní se i klipem. Jedná se o akustickou vypalovačku, jejíž atmosféra vás při troše fantazie může přenést k táboráku, kde s přáteli popíjíte víno a vyřváváte, že „věci některý jsou neměnný, jak síla starých vín“. Na první dojem se jedná o komerčnější věc, ale toto aranžmá této písni s velmi příjemnou melodií i textem opravdu sedí.

Někteří Škworům vyčítají vyměknutí, já zastávám názor, že to nemusí být na škodu. Písně jsou mírnější, celková atmosféra desky je jiná, ale je zde znatelný posun a to k dalším albům prostě patří. Je lepší přijít s něčím novým, co se dobře poslouchá, než ustrnout na místě. Turné k desce ukáže, jakpísně fungují naživo a já se na to opravdu moc těším!

Sliby & lži

skwor o

Interpret: Škwor
Žánr: rock
Skladby: Ráno, Poslouchej, Rabujem, Popel popelu, Vlci v koutě, Rychle žít, Hlídej ten ráj, Vidím svět prázdnej, Já lhal, My nejsme zlí, Nech si zdát, To jsem já, Sliby a lži, Síla starejch vín
Stopáž: 41:00
Vydáno: Supraphon, 2013
Hodnocení: 90 %

Zdroj foto /obálka: www.skwor.cz

( 0 hlasů )

 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

„V poezii jsem objevila tu nejvhodnější vrbu,“ tvrdí Věra Orzághová

obalka ROZT 200Drsná, provokativní, dráždivá, zhýralá. A také něžná, milující, pokorná a obětující se. Taková je poezie Věry Orzághové, v literárním světě známé pod uměleckým pseudonymem Vorona. Autorka v básních prož...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!

Z archivu...


Literatura

To bych zvládl taky

to bych zvladl 200Poznáte tých čitateľov, ktorí pri prvom listovaní knihou hľadajú obrázky? Niektorí z nás to robia s každou hrubou knihou, ktorá vyzerá nudne. Pri tejto mini encyklopédii moderného umenia sa o nedostatok obrázkov báť nemusíte, nájdete...

Divadlo

Legendární Past na myši ve Zlíně

past-na-mysi-perexMěstské divadlo Zlín uvedlo v půlce října loňského roku jednu z nejznámějších detektivních her na celém světě, Past na myši od Agathy Christie. Jak se světoznámého dramatu zhostilo zlínské divadlo a jak se vyvedlo rozuzlení, tak typi...

Film

A JE TO TADY!!!! - Rychle a zběsile 8

RZ perexUž je to skoro šestnáct let, co vyšel první díl nejznámější a nejsledovanější filmové série Rychle a zběsile. A dnes je tady osmička - jeden z filmů, které nejrychleji vydělaly miliardu dolarů a šestý nejúspěšnější a nejpopulárnější film na pokračování ...