Benátská noc: ohlédnutí
Banner

Benátská noc: ohlédnutí

Email Tisk

200 nocUž je to více než týden, kdy skončil jeden z největších hudebních festivalů u nás. O čtyřech dnech hudby, kterou nabídla Benátská noc, jsme vás průběžně informovali. Jak to ale na akci vypadalo mimo hudební stage, co nabízel areál a proč se rušily kapely?

 

 

 

Byl to druhý ročník na nové adrese. Ačkoliv je zastánců Malé Skály požehnaně, tak i Vesecký areál má bezesporu své kouzlo. Travnaté plochy a stráně dodávají nejen malebnosti, ale i praktičnosti. Navíc asfaltové cestičky bez diskuze usnadňují přístup imobilním návštěvníkům. Těch bylo tradičně na Benátské dosti, organizátoři obstarali i pohodlné plošiny. K dalším zásadním pozitivům letošního ročníků patřilo dostačující množství mobilních toalet a korýtek s vodou. Velké plus pak získávají i ‚sněžná děla‘ a hasiči, kteří s ledovou vodou nešetřili. Extrémní teploty si žádaly sem tam pořádné ochlazení!

noc1

Co se týče nabídky jídla a pití v areálu, pravidelní návštěvníci akce těžko zaznamenali změnu. Benátské už je několik let věrný Gambrinus a ty tam jsou doby, kdy si člověk mohl dopřát Colu, protože dnes už má pod palcem většinu festivalů limča, kterou když milujete, nic neřešíte. Ti co jí nemilují, tak využívali stánky před areálem, kterých i letos bylo požehnaně.

Festival se opět přidal do řady open air akcí, které dbají na čistotu. Pytle pro tříděný odpad a zálohované kelímky nesli značný podíl na tom, že areál byl po celou  dobu trvání relativně čistý.

Seškrtaný program - seškrtané náklady?

To, že na Benástké občas docházelo k rušení programu kvůli nepříznivému počasí, všichni brali. A i letos došlo na škrtání v programu, tentokrát ale vinu nenesly vnější vlivy. Mezi čtyřmi chybějícími byli slovenští taneční Peter Bič Projekt, kvůli nemoci v kapele. Tahle partička byla dramaturgicky rozhodně nejvzdálenější od zbytku festivalu a tak se jejich neúčast s nějakým ohromným zklamáním ze strany návštěvníků nekonala. Co ovšem způsobilo už na konání akce značný poprask, bylo vyškrtnutí Skyline. Oficiální FB Benátské prozradil, že za to mohou ‚technické důvody‘, ale na mnohé dotazy návštěvníků i fanoušků kapely, co přesně znamenají technické důvody, zodpovězeno nebylo. „Těšili jsme se a za nás bylo vše ready, ale naše sobotní vystoupení bylo zrušeno ten den odpoledne ze strany pořadatele a následně bylo domluveno, že na festivalu budeme hrát příští rok,“ prozradil Kultuře21 Radek z kapely.

Na technické důvody pořadatelé svedli i zrušení Žlutého psa. „Skupina Žlutý pes se důrazně ohrazuje proti tvrzení organizátorů, že zrušila své vystoupení na Benátské noci. Pravý opak je pravdou. Naše vystoupení zrušili sami organizátoři několik dní před festivalem, přestože jsme byli uvedeni v oficiálním programu a na vystoupení jsme byli připraveni. Fanouškům se omlouváme,“ vzkázala kapela do médií. Spekulace, o nedostatku financí pro vyplacení honorářů, vyvrcholili zrušením Ivana Hlase a jeho kapelníků. Zpěvák den poté vyvěsil na své oficiální stránky krátký vzkaz, proč došlo k této nepříjemnosti. „Až teď bych rád vysvětlit, proč jsme nehráli na Harfě a na Benátské noci, kde jsme byli inzerování. Bylo to na přímou prosbu organizátorů, kteří z technických důvodů nemohli koncert uskutečnit. V druhém případě kvůli počasí a velkému úbytku návštěvníků vznikla jistá platební neschopnost. A tak jsme slušně, ale smutně, vyhověli s tím, že to příští rok všechno vyjde. Byli jsme s Triem jako vždy natěšeni na hraní, a že jsme se s vámi nepotkali, opravdu nebyla naše vina,“ tento obsah se stává docela zásadním.

noc

Oficiální prohlášení pořadatelů, ve kterém by použili k osvětě více než jen kouzelnou frázi ‚technické důvody’, by pak nemuseli mít za následek podezírání, že festival trpěl nedostatkem financí. Pořadatelé se ale právě proti tomuto tvrzení jasně ohrazují.

Co také způsobilo rozruch velkých rozměrů, byl TOI TOI camp. Při nedělním poledni začali ze stanového městečka mizet sprchy, kohoutky s vodou a později i oplocení a mobilní záchody. Avizovaná doba kempu s plnými službami měla být po celou neděli, bez diskuzí se tahle nepříjemnost stala ohromným průšvihem festivalu. Po desítkách urgencí na facebookovém profilu se organizátoři omluvili a slíbili, že to pro příští ročník napraví. Mediální kanály také způsobily lehké rozčarování, komunikace na sociálních sítích zkrátka nefungovala dle standardu. Zejména právě v zodpovídání dotazů na facebookových stránkách a kvalitou videí na Youtube kanálu.

I přes pochybné rušení kapel, skandální stanové městečko a sem tam jiný vroubek (třeba  v podobě dvou současně hrajících stage), vládla ale v areálu i za jeho branami úžasná atmosféra. Horečnatá vedra, pařící slunce a především hudebně úžasné zážitky ve výsledku v paměti zůstanou déle, než technické nedostatky. Pořadatelé oznámili, že už nyní pracují na příštím ročníku a chystají se dovést světovou hvězdu. Tak doufejme..

Benátská noc /25. – 28. července 2013/ Vesec u Liberce
Čistota festivalu: 80%
Sociální zařízení: 80%
Volnočasové aktivity: 70%
Informovanost a ochota bezpečnosti: 80%
Sociální sítě, informovanost: 40%
Nabídka jídla, nápojů: 80%
Celkové hodnocení festivalu: 72%


Zdroj foto: Klára Mothejzíková


 

Rozhovor

Kouzelník Ríša Nedvěd: „Rekvizity kupuju jen občas, takže za ně moc neutrácím.“

Richard NedvědKouzelníka a vyznavače takzvané trapnomagie Ríšu Nedvěda proslavila především účast v reality show ČeskoSlovensko má Talent. Aktivní byl a je také v divadle Na Stojáka.  Tajemství triků nám ...

Hledat

Chaty s osobností

Z archivu...


Literatura

Jedinečný nápad, dokonalý systém, skvělé ilustrace – to je Krasohled české poezie pro děti 19. století

hrapky-drapky-odpadky 200Petr Šrámek představuje všem, kdo mají rádi poezii a rádi nahlížejí do minulosti, verše literátů 19. století. Některé dobře známe – však jsme se s jejich díly potýkali od základní školy –, o jiných j...

Divadlo

Komediomat: “Vždycky se snažíme o určitou míru kultivovanosti a inteligentní humor.”
ImageMáte rádi Whose Line Is It Anyway? Nebo českou či slovenskou Partičku? Pak si jistě rádi přečtete rozhovor s improvizační partou Komediomat, která brázdí česká divadla a přináší do nich smích, ú...

Film

Chcete nahlédnout pod pokličku filmařiny?

FAMU 200V nakladatelství AMU vycházejí také knihy, které (nejen začínajícím) filmařům vysvětlují teorii, ale hlavně se obracejí k praktickým záležitostem - třeba k tomu, jak psát scénáře nebo jak nakládat se zvukem. Snadno pochopíme, že základy řemesla se lze na...