PKF – Prague Philharmonia oslaví jubilejní sezonu filantropickým projektem a širokospektrální dramaturgií; upoutá osobnostmi jako MILOŠ, Philippe Portejoie, Jakub Hrůša nebo Jiří Bělohlávek

PKF – Prague Philharmonia oslaví jubilejní sezonu filantropickým projektem a širokospektrální dramaturgií; upoutá osobnostmi jako MILOŠ, Philippe Portejoie, Jakub Hrůša nebo Jiří Bělohlávek

pkf logo 2000Na zbrusu nový projekt donátorských večerů, uvedení skladby ve světové premiéře, na zvučná jména bohatý program a neméně nápaditou dramaturgii koncertních řad, jež tu a tam přesáhne vážnohudební hranici směrem k populárnějším žánrům, láká milovníky hudby 20. koncertní sezona orchestru s novou tváří PKF – Prague Philharmonia.


„Vedle tradičních koncertních řad, mezi nimiž bude jako obvykle vynikat Orchestrální cyklus se světovou premiérou klavírního koncertu a poprvé také cyklus donátorských večerů PKF de luxe s posláním uvést na scénu ty největší hvězdy hudebního byznysu, jsme pro posluchače připravili množství novinek v programu Koncertů pro děti nebo cyklu soudobé hudby Krása dneška, neméně ctižádostivá je i dramaturgie Komorních koncertů,“ prozrazuje k programové nabídce 20. sezony ředitel PKF – Prague Philharmonia Radim Otépka. „Okolnosti nahrály tomu,že nadcházející sezona pro nás bude výjimečná hned v několika ohledech; počínaje významnými jmény nabitým a programovou skladbou mimořádně pestrým programem, přes nové patrony, kteří přislíbili podporu koncertním cyklům A a S – moderátorku Emmu Smetanu a herce Kryštofa Hádka, až po očekávání spojená se změnou jména a vizáže orchestru. To vše zastřešíme oslavou výroční sezony a již nyní se těšíme, až tyto důležité momenty oslavíme ve společnosti našich posluchačů a příznivců,“ dodává Otépka.

pkf 1 Hadek

Kandidátem pro naplnění kréda PKF – Prague Philharmonia, přinášet jedinečné a umělecky silné hudební zážitky, se hned na počátku 20. sezony 2013-2014 stane světový virtuóz klasické kytary MILOŠ, který svým vystoupením odstartuje 23. října v Paláci Žofín novou koncertní řadu PKF de luxe. Filozofie nového projektu je podložena filantropickou myšlenkou pořádání donátorských večerů PKF – Prague Philharmonia, jež ovládnou ty nejvýznamnější světové hudební veličiny. Cílem projektu, který je doplněn noblesní večeří a dalšími společenskými aktivitami, je získat dostatek prostředků pro udržení vysoké umělecké úrovně orchestru, která je jeho stěžejní devízou i hnacím motorem.

pkf 2 MIlos

Mezi dalšími znamenitými osobnostmi, jež na sebe strhnou pozornost, nebude chybět věhlasný saxofonista Philippe Portejoie, bravurní klavírista Simon Trpčeski, mladá houslová virtuózka Elina Vähälä, flétnistka mezinárodního renomé Magali Mosnier, trojice pěveckých vycházejících hvězd Mary Bevan, Sam Furness či Vuyani Mlinde nebo rezidenti orchestru – čerstvá vítězka Pražského jara 2013, hornistka Kateřina Javůrková společně s koncertním mistrem, houslistou Janem Fišerem. S těmito a dalšími personami se publikum bude moci po celou sezonu setkávat ve Dvořákově síni Rudolfina jako obvykle. Nelze opomenut ani zástupce z řad mladší dirigentské elity, kteří zapůsobí po boku zmíněných sólistů. Mezi nimi především Leo Hussain, Kirill Karabits, Enrique Mazzola nebo Ilyich Rivas.

pkf 3 javurkova

Hlavní pozornosti neunikne ani dvojice unikátních koncertů ve Španělském sále na Pražském hradě pod taktovkou šéfdirigenta PKF – Prague Philharmonia Jakuba Hrůši a jejího čestného uměleckého ředitele Jiřího Bělohlávka, které se stanou třešničkou na dortu jubilejní sezony.

20. sezona bude zahájena slavnostním koncertem Orchestrálního cyklu, který se uskuteční 2. října. Provedeny budou skladby Gustava Mahlera, Bohuslava Martinů a Pavla Vranického za účasti renomovaného norského barytonisty Auduna Iversena a Pražského filharmonického sboru pod taktovkou šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Koncert bude rovněž vysílán v rámci evropské rozhlasové sítě EBU.

Cyklus Koncertů pro děti, jenž si za roky svého fungování v Rudolfinu získal nejen nejmenší posluchače, ale také jejich rodiče, v nadcházející sezoně přiblíží dětem vážnou hudbu prostřednictvím nového pohádkového příběhu s názvem Kterak se skřítkové Lupi a Šíma probudili z hudebního spánku. Po marťánkovi Martinovi, s nímž byly děti zvyklé se setkávat během předešlých koncertů, je budou nyní provázet skřítkové Lupi a Šíma, kteří usnuli na delší čas ve varhanní skříni pražského Rudolfina a kvalitní klasická hudba je probudí ze spánkové letargie. Pro 20. sezonu je opět připraveno obvyklých 8 koncertů vždy v sobotu od 10 a 12 hodin v dramaturgii a režii Vladimíra Jopka.

PKF – Prague Philharmonia je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly, vystupuje v předních světových sálech a je pravidelným partnerem světoznámých dirigentů a předních interpretů, jakými jsou Vladimir Ashkenazy, Milan Turković, Jefim Bronfman, András Schiff, Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust, Mischa Maisky, Magdalena Kožená, Anna Netrebko, Natalie Dessay, Rolando Villazón, Plácido Domingo, Elina Garanča, Juan Diego Flórez, Radek Baborák a řada dalších.

Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství, jako například Deutsche Grammophon, Decca, Supraphon, EMI, Warner Music nebo Harmonia Mundi. Za některé z nich má na kontě taková ocenění, jako je Zlatá deska RAC Kanada v roce 2000, Cena Harmonie 2001 nebo francouzské ocenění Diapason d’Or v září 2007. Mezi pozitivními kritickými ohlasy vyčnívá kromě jiných živý snímek Smetanovy Mé vlasti z Pražského jara 2010 natočený pod dirigentskou taktovkou Jakuba Hrůši.

pkf 3 orchestr

Více informací na www.pkf.cz.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 


Literatura

Ťažké časy jedného veľkomesta

dublinane200

 

Dublin je dnes jedno z najdrahších hlavných miest Európy. Na začiatku 20. storočia, keď James ...

Divadlo

Na podzim do divadla: Ošklivec

2d3c94dbbe2fd3850b9978cd5b0534f6O prázdninách divadla nehrají představení, ale připravují se na další sezonu. Díky nám si můžete vybrat, na co v podzimních měsících vyrazíte. Tentokrát vás zveme na Ošklivce do olomouckého Divadla Tramta...

Film

Záhy vypukne svátek filmu

febio perex1Největší a současně nejzávažnější filmovou akcí konanou v Praze je nepochybně Febiofest, letos uspořádaný ve dnech 19. až 27. března 2015. Již po několik let jej zdobí soutěžní sekce - v čele poroty letos stane le...