Varhaník Ondřej Pivec představí na brněnském JazzFestu novou kapelu

Kultura21.cz

Varhaník Ondřej Pivec představí na brněnském JazzFestu novou kapelu

Email Tisk

pivec jazzfest200Populární hammondkář Ondřej Pivec zavítá po dvou letech opět na brněnský JazzFest, kde vystoupí 10. dubna v kulturním centru Semilasso. V triu s fenomenálním slovenským pianistou Klaudiem Kováčem a svým oblíbeným bubeníkem Martinem Novákem zahrají repertoár z nedávno na labelu Animal Music vydané desky It´s About Time natočené v New Yorku.


Ondřej Pivec již čtyři roky žije právě v New Yorku a do České republiky zavítá jen zřídka. Kromě výjimečného hudebního talentu Pivce charakterizuje schopnost přiblížit jazzovou hudbu širšímu publiku i zřídka vídané showmanství. Ondřej se cítí doma takřka v jakémkoliv žánru, jenž má kořeny na půdě USA - kromě jazzu se věnuje i gospelu, funku, soulu i experimentům s elektronikou. Autentického hudebního vzdělání se mu v současnosti dostává především v newyorských kostelech, kde působí jako varhaník i sbormistr. Naposledy na přehlídce JAZZFESTBRNO vystoupil před třemi lety s exkluzivním sólo projektem. Letošní ročník festivalu začíná již 4. dubna a nabízí opět výjimečnou koncentraci jmen ze zahraničí i z domácí scény. Více informací na www.jazzfestbrno.cz

Zmíněnou desku It´s About Time v roce 2010 natočili Najponk, Ondřej Pivec a Gregory Hutchinson. Pivec je v současné době hudebním ředitelem kostela v brooklynském Coney Island a protože se v Česku vyskytuje velmi vzácně, nenašla se zatím žádná příležitost k živému provedení téhle podařené desky. O to vzácnější je tedy šance si jej po letech zase poslechnout a zrovna s tímto repertoárem. Fanoušci Ondřeje Pivce se navíc mohou těšit na další novinku z jeho tvůrčí dílny - studiové album jeho newyorské kapely CPR Electrio, které vychází v dubnu, opět pod hlavičkou Animal Music.

Pro své vystoupení si Ondřej Pivec přizval výtečné sekundanty, aby oživil netradiční trio v instrumentaci hammond organ, (fender) piano a bicí. Bubeník Martin Novák je Pivcovým kamarádem ještě z dob jeho tovaryšských let v jazzové Praze (v roce 2002 se stal členem Tria Romana Pokorného společně právě s Ondřejem Pivcem) a kromě vzájemného přátelství a respektu je spojuje i nezměrná muzikálnost.

Zcela opačným příkladem je slovenský pianista Klaudius Kováč. Ne, že by nebyl muzikální, naopak. Klaudius se ovšem s Ondřejem ještě nikdy osobně nesetkal, jejich společný koncert bude proto premiérou po všech směrech. Klaudius Kováč je totiž jednou z nejvýraznějších současných osobností slovenského jazzového klavíru. Jeho aktivní koncertní činnost sahá od samostatného sólového recitálu přes různá jazzová seskupení až po účinkování v bigbandu Gustava Broma. Od roku 1998 je členem Nothing but Swing tria a pro svůj stylový jazzový projev je vyhledávaným doprovodným hráčem. Aktivně spolupracuje i s kvartetem Mila Suchomela, klavíristou Ondrejem Krajňákem a jinými významnými osobnostmi z oblasti jazzu.

Ale zpět k lídrovi projektu. Ondřej Pivec se v životě řídí jednoduchými pravidly. Nejzřetelněji je to vidět na jeho přístupu k hudbě. „Hrát komplikovanou a těžko srozumitelnou hudbu mě nikdy moc nelákalo a neoslovovalo,“ vysvětluje. “Mám rád, když je publikum napojeno na to, co se děje na pódiu. Je to jako všechno ostatní v životě – oboustranná výměna energie. To ovšem není moc možné, pokud tomu, co hrajete, není rozumět.“ Pivec nás už víc než deset let přesvědčuje o tom, že jeho hudba srozumitelná je.

pivec jazzfest

Vedle vystoupení Ondřeje Pivce nabízí festival JAZZFESTBRNO přehršel dalších hudebních lahůdek. Začíná 4. dubna dvojkoncertem virtuosního amerického pianisty Craiga Taborna a společného projektu Morning Walks tria Martina Brunnera a Epoque Quartet v divadle Reduta. V nabitém programu ve zbytku měsíce dubna se představí i duo Scott Robinson a Emil Viklický, fantastický argentinský saxofonista Javier Girotto ve společnosti saxofonového kvarteta Pigeon, americká kapela Trio of OZ klavíristky a aranžérky Rachel Z a fenomenálního bubeníka Omara Hakima, indo-americký kytarista Rez Abbasi ve společnosti saxofonisty Rudreshe Mahanthappy, Dan Bárta a Trio Roberta Balzara, exkluzivní festivalovému projekt výtečné italské zpěvačky Roberty Gambarini s rozhlasovým orchestrem Gustava Broma, izraelský klavírista a bývalý dlouholetý spoluhráč Avishaie Cohena Shai Maestro i výtečný britský saxofonista Will Vinson s newyorskou kapelou.

Kromě vystoupení zahraničních hvězd nabídne festival tradiční klubové koncerty. Kluby budou hostit jak zástupce české hudební scény, tak reprezentanty progresivního evropského jazzu. Populární organizované jamsessions jsou od počátku festivalové historie nedílnou součástí a bude tomu tak i v ročníku dvanáctém. Premiéru má série vícedenních workshopů špičkových zahraničních umělců na půdě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, jejíž nedávno vzniklá katedra jazzové interpretace je vzdělávacím partnerem festivalu. Účast na workshopech přislíbili Rez Abbasi (kytara), Rudresh Mahanthappa (saxofon), Shai Maestro (klavír) a Ziv Ravitz (bicí), Will Vinson (saxofon) a Lage Lund (kytara). Více informací k projektu na www.musicworkshops.cz.


JAZZFESTBRNO 2013, 4. – 30. 4.

Program:

10. března (Bobycentrum)
Chick Corea and The Vigil (USA) – festivalový preview galakoncert
4. dubna (Divadlo Reduta)
Martin Brunner Trio a Epoque Quartet – Morning Walks(CZ)
Craig Taborn Trio (USA)

8. dubna (Besední dům)
Emil Viklický a Scott Robinson (CZ/USA)
Javier Girotto a Pigeon Saxophone Quartet (CZ/AG)

10. dubna (Semilasso)
Ondřej Pivec - Klaudius Kováč - Martin Novák (CZ/SK)
The Trio of OZ featuring Rachel Z and Omar Hakim (USA)

11. dubna (Klub Alterna)
Free Tenors: Sokal-Štveráček-Wiesinger (CZ/AUT)

15. dubna (Komorní sál JAMU)
Reprezentační koncert KJI JAMU (CZ/SK/PL)
19. dubna (Semilasso)
Nikolaj Nikitin Quartet featuring Patches Stewart (SK/USA)
Rez Abbasi Trio + special guest Rudresh Mahanthappa (IND/USA/JAP)

21. dubna (Janáčkovo divadlo)
Dan Bárta a Robert Balzar Trio (CZ)
Gustav Brom Bigband feat. Roberta Gambarini_Pocta Günteru Kočímu (CZ/ITA/USA)

23. dubna (Divadlo Husa na provázku)
Kekko Fornarelli Trio (ITA)
Shai Maestro Trio (IL/PU)

24. dubna (Divadlo Husa na provázku)
Luboš Soukup Quartet (CZ/SWE/DK/DE)
Will Vinson Quartet (UK/NOR/USA/DE)

30. dubna (klub Alterna)
Charette/Štveráček/Šoltis Super Trio (CZ/SK/USA)
Miloš Suchomel Groove Sextet – Jazz in the City (SK)

Změny vyhrazeny, začátky v 19.30 hod.

Předprodej vstupenek: Podrobné informace o programu a vstupenkách jsou k dispozici na www.jazzfestbrno.cz. Vstupenky je možno zakoupit v běžných předprodejích, v prodejní síti Ticketportal (www.ticketportal.cz) nebo v předprodeji Národního divadla Brno a Filharmonie Brno.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Zpěvák a kytarista Petr Kocman: Jsem městský cowboy, který nosí stetson od narození

PETR KOCMAN 200Petr Kocman, zpěvák, kytarista a hráč na foukací harmoniku i mandolínu kdysi s Michalem Tučným vymyslel motto „Country je všechno, co se mi líbí.“ Přesně v tomhle stylu také žije. Muzika, kterou ...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (12)


Literatura

Antistresové omalovánky pro dospělé - Praha

praha200To jsem si zase jednou vzala úkol… Zachtělo se mi seznámit se s antistresovými omalovánkami, když je to teď takový hit. Jejich úkolem je uvolnění těla, duše i mysli. Současná doba je rychlá, život běží závratnou rychlostí, stále někam spěcháme, žijeme v...

Divadlo

Je láska silnější než strach?

sipkovaruzenka perexV každé správné pohádce vyhraje dobro nad zlem. Dokáže ale křehká láska zvítězit nad tak velkým soupeřem, jakým je potichu se vkrádající strach? To se dozvíte, pokud zavítáte do Státní opery na baletní představení Šípková Rů...

Film

Tady to musí být je trpkou podívanou

altDo českých kin v oficiální distribuci vstoupí na konci dubna snímek Tady to musí být. Kontroverzní počin na pomezí dramatu a komedie rozdělil nejen filmové kritiky, ale i samotné diváky na dva tábory. Jedni ho považují za geniální, jiní z...