DIDO se po pěti letech vrací s novým albem „GIRL WHO GOT AWAY“

DIDO se po pěti letech vrací s novým albem „GIRL WHO GOT AWAY“

dido girl who got away 200Po pěti letech od kritiky oceňovaného alba “Safe Trip Home”, kterého se prodalo více než 3 milióny kusů, se rodačka z Londýna Dido vrací se svým čtvrtým studiovým albem. A bez přehánění se dá říct, že deska “Girl Who Got Away”, která vyjde 4. března 2013, se může stát její nejlepší deskou vůbec. Najdeme na ní písně plné vzdoru, naděje i bolesti tak, jak jsme u Dido zvyklí.

 

Při nahrávání nového alba si Dido často připomínala atmosféru, při které vznikala debutová deska “No Angel”, která se stala jedním z nejúspěšnějších alb posledních let. Stejně jako první deska, i nové album je postaveno na zpěvaččině jemném, ale silném hlase a řadě nezapomenutelných melodií. A stejně jako na debutovém albu, tak i nyní většinu tracků napsala Dido spolu se svým bratrem Rollo Armstrongem, jinak též zakládajícím členem skupiny Faithless.

“Moc mě bavilo toto album nahrávat,” říká Dido. “Nikdo na mě nevyvíjel žádný tlak, vše vznikalo přirozeně a lehce.” Jednotlivé písně skládala Dido sama doma u kuchyňského stolu nebo ve studiu, a to po boku osvědčených spolupracovníků Briana Ena, Jeffa Bhaskera, Rickiho Nowelse, Grega Kurstina nebo již zmiňovaného Rolla Armstronga. Většina materiálu na albu byla napsána a nahrána již před létem 2011, kdy chvíli poté, co získala oscarovou nominaci za skladbu “If I Rise” pro film “127 hodin”, porodila svému muži první dítě.

dido girl who got away

“Všechnu muziku na toto album jsem napsala ještě předtím, než jsem otěhotněla,” říká ke vzniku alba Dido. “A spoustu věcí jsem pak natočila v době, kdy už jsem čekala miminko. Je velmi zajímavé vrátit se v myšlenkách zpátky do té doby. Album Girl Who Got Away mě vždycky připomene nahrávání, při kterém mě dítě kopalo tak, že jsem myslela, že upadnu,” dodává se smíchem zpěvačka.

Nepochybný optimismus září z nového alba, které Dido dokončila po roční mateřské dovolené na sklonku loňského roku. Což ovšem neznamená, že album je jen sladké a veselé. Dido rozhodně udrží cit pro štiplavé texty s okouzlující melodií. A název alba? “Je to titul jedné z mých nejoblíbenějších nahrávek na desce,” říká Dido. “Ale zároveň si myslím, že to shrnuje několik posledních let mého života. To, jak jsem ustoupila do pozadí a dopřála si to šťastné dobrodružství se založením rodiny, mi dodalo energii vrátit se zpět a být na své nové album hrdá. Nemůžu se dočkat, až ho lidé uslyší.”

Prvním singlem je podmanivá skladba “No Freedom”, kterou napsala Dido spolu s Rickem Nowelsem.


Zdroj foto: Sony Music


 


Literatura

Živé historky ze starého světa

jerome klapka perexKdyž se řekne Jerome Klapka Jerome, vybaví se vám nejspíš Tři muži ve člunu. Ty zná přece každý! V nedávno vydané knize s předlouhým názvem O psech, zlodějích, strážníkovi i jiná vyprávění najdete drobnější a méně známé prózy ...

Divadlo

Cirkus, který vám vyrazí dech

Festival Letní LetnáMezinárodní festival Letní Letná oživí od 19. srpna do 2. září pražské Letenské sady již podeváté atmosférou nového cirkusu a divadla. Vyroste zde pestré a veselé festivalové městečko s cirkusovými šapitó, kde...

Film

Paddington 2 je film pro celou rodinu

paddington perexPaddington, medvídek z peruánské džungle, se zabydlel v Londýně u rodiny Brownových. Stal se součástí místní komunity a zbožňuje ho celá ulice. Pod čepicí pořád nosí ukrytý toust s pomerančovou marmeládou pro případ nouze, který nastane,...