V bludišti běsů

V bludišti běsů

Tisk

Kvety-bile-vcely-200Kapela Květy úspěšně saje z bohatých alternativních tradic brněnské hudební scény a nikdy nezklame. Její aktuální album Bílé včely je jedním z nejzajímavějších vydavatelských počinů letošního roku. Vskutku syrová hudba ve spojení s originálními texty snese ta nejpřísnější měřítka.

 

Zvláštní muzika. Jako by v ní bylo obsaženo všechno podstatné, co trápí průměrně citlivého člověka 21. století. Jsou v ní smíchány šílenosti, jejichž „existenci“ si málokdo přizná. A když ano, tak jedině s pomocí psychoterapeuta…

Dvanáct skladeb nahrály Květy letos v létě ve studiu Ondřeje Ježka, který patří k vyhledávaným zvukovým alchymistům. Kapela, jež působí na hudební scéně od roku 2000, se tentokrát rozhodla pracovat v základní sestavě: Martin E. Kyšperský (zpěv, kytara), Albert Novák (housle), Aleš Pilgr (bicí), Ondřej Čech (baskytara). Muzikanti se během nahrávání chopili i dalších nástrojů a pomůcek (klávesy, banjo, ruční ždímačka, zvonkohra, perkuse…) a nepotřebovali žádnou výpomoc. Jediným „hostem“ byl vlastně jen Ondřej Ježek, jehož dobrým zvykem je čarovat ve studiu (geniální fór od něj čekejte ve skladbě A. Kurosawa).

Písně, které jsou poskládány na albu Bílé včely, zrály delší dobu. Jejich kompletní autorství (hudbu i texty) má na svědomí Martin E. Kyšperský (ročník 1980). Pokud se rozhodnete vstoupit do jeho světa, musíte se připravit na příběhy a sny, při jejichž poslechu vám nebude příliš do zpěvu. Kyšperského optiku lze chápat i jako výpověď generace současných třicátníků.

Kvety

Hned v úvodní skladbě My děti ze stanice Bullerbyn se můžete seznámit s trojicí outsiderů – s Lukášem, který vykrádá chatky, s Davidem, myčem oken, a s Evou, právě vyhozenou z telefonního centra. Nikdo z nich není šťastný. Nepochopení, odcizení, beznaděj jsou méně či více obsaženy i v dalších písních. „A z holek jsou starý unavený ženský/ ty nejlepší stejně dávno už odešly/ vlastně je dobře, že nemám doma žádný fotky/ sponky do vlasů, dopisy ani mašli,“ vypráví lídr kapely v písni Kámoši a vám z toho může být tak ouvej, že jste ochotni sdílet nápad „jít ven v dešti a utopit se v loužích…“

Spolehlivým pomocníkem duchovního otce Květů jsou bezpochyby démoni. Zdá se, že jejich působením získávají jednotlivé skladby to správné kouzlo. Posluchač si pak nemůže být jistý vůbec ničím. Jsem v realitě? Nebo ve snu? Mám snad halucinace? „Existuje něco jako lesní duch/ kterej nemá maso ani kosti/ ale když se tak procházíš po mechu/ už cítíš v zádech jeho oči“ (Lesní duch). Podobnou nejistotu zřejmě pocítíte i při poslechu skladby Kostra, tady už končí všechna legrace: „Slyšíš tu píseň a nemůžeš spát/ duchové volají o tvoji krev…“

Kvety-bile-vcely

Úzkostné stavy živené existenciální tísní občas střídají touhy najít vnitřní harmonii. „Ale něco jako mír/ v sobě určitě nemám/ něco jako mír/ anebo odpuštění/ ať dělám co dělám/ hledám kde hledám/ něco tam je/ ale tohle to není…“ (Po zarostlém trávníčku). Kyšperského texty a písně si lze vykládat i jako návod, jak pracovat s vlastními pocity a vnitřními hlasy: nic necenzurovat, hlavně žádnou autoregulaci, ať energie (jakákoliv) proudí!

Když hrají Květy, napadne vás, že k vám promlouvá člověk kousek od propasti. Nebo je to jen mistrovská stylizace, která vás má nasměrovat zpátky k sobě? I tak! Třeba právě od dokonalého sebepoznání vede cesta jinam. Všimněte si: nenápadné světlo zasvítí v písni Na útěku: „Dejte mi malý kousek naděje/ necítím žádnou, možná ale je…“

Bílé včely
Interpret: Květy
Žánr: Alternativní rock
Skladby: 1/ My děti ze stanice Bullerbyn, 2/ Kámoši, 3/ Lesní duch, 4/ Kopýtka, 5/ Po zarostlém trávníčku, 6/ Tvůj dům, 7/ Kostra, 8/ Papoušek noci, 9/ Pole tráva a činžáky, 10/ A. Kurosawa, 11/ Na útěku, 12/ Marko Polo
Stopáž: 42:40
Vydavatelství: Indies Scope, 2012
Hodnocení: 90 %

Zdroj foto /obálka: indies.eu


 

Přihlášení



Aneta Žabková: Největší radost mi uděláte kusem klacku z lesa

Vystudovala FAMU (katedra animované tvorby), vytvořila čtyři animované filmy, které získaly řadu ocenění, je úspěšnou ilustrátorkou mnoha dětských knih a přispívá do několika časopisů jako jsou Puntík či Tečka, spolupracovala i s Mateřídouškou a Sluníčkem. Řeč je o Anetě Žabkové.

Po Vodníkovi přichází neméně skvělá Dceřina kletba

Česká spisovatelka Tereza Bartošová zaujala tuzemskou čtenářskou obec předchozím titulem Vodník. Jednalo se o případ, který smrdí bahnem. Nyní přichází Dceřina kletba lákající na obálce na to, že si starý zločin žádá nové oběti.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Seriál k měsíci čtenářů: Knihovny pro K21, Vesec

brezen-mesic-ctenaru 200Regály plné knih, u počítače dáma či pán, který obřadně přebírá vracené knížky a zapisuje nově vypůjčené. Místnost specificky vonící – tak voní jenom tištěné publikace, stojící jako vojáci v řadách. V sále tichý šum, jak čtenáři listují, tiše rozmlo...

Výborné herecké kreace a silné téma nabízí nový český film Sucho

Sucho to je tísnivé vesnické drama. Na jedné straně velkostatkář a na straně druhé chudý "kolchozník", který nutí rodinu k soběstačnému životu, ale také klíčící láska revoltujících mladých lidí. Zatímco ona je dcerou chudého farmáře, on synem vlivného agrárníka, který sice dává práci půlce dědiny, nicméně půdu, vodu a krajinu devastuje chemií. To je obrazově vytříbený a emočně nabitý film režiséra Bohdana Slámy, který je i autorem scénáře.


Literatura

Živí mrtví opět útočí a pomalu svrhávají guvernéra

guv 200Živí mrtví je název populární komiksové a seriálové ságy, ale nakladatelství Baronet přispělo se svou troškou do mlýna a vydalo i knižní podobu tohoto fenoménu. Konkrétní třídílný cyklus o životě v městečku Woodbury, kde vládne pevnou ruko...

Divadlo

Nekonečno snů Michala Nesvedy

nekonecno snu200Bez mučení přiznávám, že jsem v neděli vstupovala do Vinohradského divadla v Praze poněkud skepticky. První, čeho si ovšem k mému velkému překvapení všímám, je velké množství lidí, které se tu ten den sešlo. Hmatatelné napětí prostupuje ...

Film

Nevědomí: Sci-fi v mezích nostalgie

nevedomi 200Napjatě očekávaný snímek Josepha Kosinského dorazil do českých i světových kin. Není překvapením, že režisér filmu Tron: Legacy (2010) neopustil vědeckofantastický žánr. Dokonce jej obohatil původní tvorbou. Věd...