Banner

Vladimír Mišík & ETC... + Flamengo: Nechme Mišíka zpívat!

Email Tisk

vladimir misik kure v hodinkachPo vážných zdravotních problémech se legendární český zpěvák Vláďa Mišík vrátil na pódia. Doprovází jej skupina Etc… a Flamengo. Agentura 100PROmotion k výročí alba Kuře v hodinkách připravila ojedinělé turné tohoto zpěváka. Album Kuře v hodinkách je považováno za jedno z nejzásadnějších alb v české rockové historii. Letos slavíme 40 let od jeho vzniku. Během koncertu zazněly jak nesmrtelné skladby z tohoto legendárního alba, tak ty z dob raných ETC...

Z historie alba Kuře v hodinkách

Kuře v hodinkách dnes považujeme za jeden z nejlepších počinů historie tuzemské populární hudby. Průlomové album, které předvedlo spojení poesie s rockem a dokázalo, že rock lze zpívat česky. Album, v němž se setkal na jedné straně elektrický bigbít, a na druhé straně verše Josefa Kainara. A to v unikátní symbióze. Výsledek téhle spolupráce vzbuzuje, i po čtyřiceti letech, zájem posluchačů.

Ano, uplynulo již přesně 40 let od vydání průlomové desky. Na rok 1972 to byl, i z mezinárodního hlediska, mimořádně kompaktní hudební monolit, spojující obrovskou energii, moderní aranže s využitím dechů a (přes spíše jednoduché nahrávací zařízení dosažený) nadčasový zvuk. Producent Hynek Žalčík pomohl vzniku alba i tím, že kryl jeho následující nesnadné prosazení do edičního plánu Supraphonu propojením mladých muzikantů se slavným a uznávaným bluesovým básníkem těsně před koncem žití. Fořt, Khunt, Kubík, Kulhánek, Mišík a Šedivý tu překročili obvyklý rockový slovník směrem k barevnějším obrazům, obratům a sdělením. Limitovaný vstupní náklad a úmyslné nedolisovávání, způsobené také pozdějším odchodem části kapely do ciziny, stejně jako sada skvělých koncertů, učinily ovšem téma Kuře v hodinkách přímo absolutním pojmem.

vladimir misik kure v hodinkach

Nejnovější reedice alba 2012

Aktuální reedice nabízí původní album a přidané bonusové písně Každou chvíli, Týden v elektrickém městě a Kuře v hodinkách (alternativní singlová verze). Zásadní okolností je nový remastering z původních pásů. Umožňuje, oproti minulosti, přenést maximum kdysi natočeného materiálu do podoby CD. Výpravný booklet s kompletem textů vytvořil Karel Haloun ve stopách jeho vlastní verze z roku 1998. Je však doplněn a upraven do elegantní digipakové podoby.

„Kuře v hodinkách, model 2012: navždy brilantní rock v jubilejním zvuku a balení!“

vladimir misik kure v hodinkach

O desce „Kuře v hodinkách“

Komponovaná deska, „Kuře v hodinkách“ s nezapomenutelnými a náročnými texty básníka Josefa Kainara (neopominutelné jsou i Kainarovy texty k desce Michala Prokopa a jeho Framus Fife - Město R), vstoupila nejen do dějin naší hudby, ale také dokazovala, že rocková muzika není jen plytké frázování, ale může být i vysoce hodnotným dílem.
Připomeňme si tedy alespoň názvy písní z desky Kuře v hodinkách:
Introdukce - Rám příštích obrazů - Jenom láska ví kam - Já a dým - Chvíle chvil - Pár století - Doky, vlaky, hlad a boty - Stále dál - Kuře v hodinkách - Každou chvíli - Týden v elektrickém městě - Kuře v hodinkách

Nechte zpívat Mišíka! – byl slavný nápis na zdi v Praze – Holešovicích (a nejen tam), v dubnu 1983 (a nejen tehdy), tedy v době, kdy byly Mišíkovy koncerty komunistickými orgány zakázány.  Proslulý Holešovický nápis byl tehdy opakovaně úřady zamalováván a zamalováván, aby se neúředně objevoval vždy znovu a znovu. V roce 1982 bylo totiž Vladimíru Mišíkovi koncertování zakázáno. Až o dva roky později směl, ale jen velmi omezeně, zase vystupovat, avšak pouze s akustickým programem. Až teprve v roce 1985 zase hrál, a to s novou sestavou Etc… V roce 1990 byl Vláďa na dva roky zvolen do poslanecké sněmovny České národní rady za Občanské fórum. V roce 1999 vyšla v nakladatelství Petrov kniha Vladimír Mišík - letní rozhovory s Ondřejem Bezrem.

vladimir misik kure v hodinkach

Vladimír Mišík jako legendární ikona národa

Vladimíra Mišíka považujeme za jednu z nejvýraznějších osobností české populární hudby již od 60. let 20. století. Svou tvorbou ovlivnil celou řadu umělců, ať už z hudebního, výtvarného či literárního prostředí. Muzikanti pod značkou ETC však začali vystupovat v roce 1974. Vladimír Mišík s kapelou ETC…, přes mnohé personální změny a dvouletý zákaz činnosti v 80. letech, koncertuje dodnes. Do současné chvíle vydala kapela 10 řadových alb, řadu kompilací a také 1 DVD k 60. narozeninám Vládi Mišíka. V červnu 2010 vyšlo jejich úspěšné a ceněné album Ztracený podzim (Zlatá deska).

Jak vypadá současná sestava kapely ETC …?

Vladimír Mišík (zpěv, kytara)
Jiří Veselý (basa, akordeon)
Pavel Skála (kytary, zpěv)
Petr Pokorný (kytary),
Jiří Zelenka (bicí, zpěv)
Vladimír Pavlíček (housle)

vladimir misik kure v hodinkach

Byli jsme v paláci Akropolis

I my jsme se, 12.listopadu 2012, zúčastnili koncertu v Paláci Akropolis. Nápisy po zdech, žádající, tentokrát jménem „pana Mišíka“, abychom v sále nekouřili, nás nepřekvapily, protože Vláďa opravdu cigaretový kouř nemusí. Má astma. Potěšilo nás, že jsme skutečně nespatřili jediného ignoranta, který by to nedodržel.

Sál se naplnil velice rychle do posledního centimetříčku. Především šlo o diváky středního věku. Příznivci Vládi Mišíka ocenili mohutným potleskem vstup – vzdor všem problémům se zdravím - stále vitálního Mišíka. Pravda, seděl sice po celé představení na židli, ale v dokonalé atmosféře svého vystoupení nás rozechvíval procítěným zpěvem a precizní sladěností obou skvělých kapel za zády.

V mezičasech mezi skladbami se dokonce projevoval jako velmi zábavný společník. Když mu třeba svítil „boďák“ příliš do obličeje, upozornil z jeviště osvětlovače, aby ta světla na něj trochu ztlumil, že není přece Karel Gott, a že to tedy nepotřebuje. Osvětlovač ve vteřině ubral, my se minutu smáli. Mišík byl vůčihledně ve velmi dobrém rozmaru. A vtipnými a pohotovými replikami ten večer neskrblil.

Při koncertě se nechal střídat „Pájou“ Pavlem Bohatým, o kterém zase uznale a s jistou nostalgií prohlásil, že je věc, když je někdo „mladej a ještě schopnej“.

Po šestici melodických písní, zpívaných Vláďou, ho vystřídal Pavel Bohatý a zazpíval tři Mišíkovy písně. Sice dobře, ale bylo to něco úplně jiného. Náš Vláďa to prostě nebyl. Naštěstí se o nápodobu Pavel Bohatý moudře ani nepokoušel! Jenže…písně známé od Vládi, v „Pájově“ podání vyznívaly spíše eroticky a o poznání tvrději…

Zatímco první půle byla věnována repertoáru a kapele ETC…, druhá byla vzpomínkou na někdejší legendární skupinu Flamengo.

Po přestávce jsme tedy uvítali vynikajícího saxofonistu a flétnistu Jakuba Doležala, nechyběl nezničitelný a kongeniální Vladimír „Guma“ Kulhánek a kytarista Pavel Fořt z původní sestavy a zbytek doplnili Jiří Zelenka a Pavel Skála z ETC… Zpěvem a na klávesy doprovázel opět Pavel Bohatý.

Vláďa Mišík se jednoznačně projevil svým nezaměnitelným frázováním a typickou gestikulací s mikrofonem.

vladimir misik kure v hodinkach

Rytmus a harmonie

Diváci, jak jsme ostatně očekávali, netančili, zatímco Mišík si, v černém tričku a s bujnou bělavou hřívou, podupával nožkou, jak mohl. Zjevně tak oceňoval dobrou práci muzikantů, zejména pak bubeníka Jiřího Zelenky, který táhl kapelu a nám všem se líbil asi nejvíc. Tedy pomineme-li nezničitelného Vladimíra „Gumu“ Kulhánka.

A protože, jak poznamenal Vláďa, je ETC… prý „nejméně se pohybující kapelou působící v šoubyznysu“, tak při jedné ze skladeb užili jako hudebního doprovodu razantní hromadný dupot. No, dupali sice jak králíci v klobouku, ale bylo to rytmicky i zvukově přesné. A proč ne?! Inu, když starší pánové dupou, i když už necupou, tak není o legraci nouze.

V jiné chvíli Vláďa s lehkou ironií zavzpomínal na mnohem bouřlivější období jejich životů – „dříve i konopí, teď už spíš jen slivovička a pivo“. Nicméně vypálili skladbu s „konopným textem“ z níž bylo znát, že i v tomto případě vědí, o čem zpívají.

Celý večer jsme mohli sledovat, mimo jiné, opravdu vynikající práci osvětlovače. I on totiž věděl, o čem zpívají a náležitě jednotlivým písním přiděloval světelným parkem tu správnou atmosféru.

Při předposlední písni, jíž bylo samo Kuře v hodinkách, jsme už jen nábožně naslouchali legendární kompozici tohoto songu z minulého století. 

Na závěr se nám nikomu nechtělo vůbec odejít. Mišík přidal, poděkoval, a aby nás konečně „rozehnal“,  tak ať prý přijdeme na jeho další koncert, který následuje hned druhý den, opět ve skvěle akusticky vybaveném Paláci Akropolis, když už se nám to tolik líbí.
Pak už jen poprosil, ať ho necháme jít domů!
A odešel.

My jsme se rozcházeli ještě moc a moc dlouho a nebylo to rozhodně jen frontou u šatny. Prožili jsme totiž prima večer! A znovu si potvrdili starou známou věc, že když zpívá Mišík, vidíme kolem sebe jen veselé a rozechvělé hudbymilovné příznivce … A tak to má přece být. Hudba má lidi spojovat, což v podání Vládi Mišíka činí vrchovatě…

vladimir misik kure v hodinkach

Z pestrého životaběhu Vládi Mišíka

Vladimír Mišík (* 8. března 1947 Praha) je český muzikant, zpěvák, kytarista a zakladatel rockové skupiny Etc...., přičemž začal aktivně hrát a zpívat v 60. letech a zpívá dosud. S manželkou (Eva Mišíková) má dva syny ( Maťo Mišík, Adam Mišík) a dceru (Barbora Mišíková ).

Jednu kapelu za druhou

Již na učilišti založil kapelu Uragán, ve které hrál na bicí. Po škole se skupina rozpadla a Vladimír Mišík se dostal do kapely Komety, kde se seznámil s Radimem Hladíkem, se kterým poté odešel do skupiny Fontána (později známí jako The Matadors). Na prvním singlu skupiny zní Mišíkova píseň Malej zvon, co mám. Po vojně zpíval v orchestru Karla Duby a pak založil kapelu New Force, která se ale v roce 1968 rozpadla. Krátkou dobu pak hrál na kytaru v George and Beatovens. Ještě v roce 1968 ale s Radimem Hladíkem založil kapelu The Special Blue Effect (později Blue Effect). Do svého odchodu v roce 1970 stihl s kapelou nazpívat album Meditace, EP a dva singly. Pak zpíval ve Flamengu, ale kapela se rozpadla ještě před vydáním jediné desky Kuře v hodinkách. Mišík založil kapelu Formace Nova a krátkou dobu zpíval v Energitu Luboše Andršta. V roce 1974 založil kapelu Etc..., se kterou hraje, s krátkými přestávkami, dodnes. Zároveň příležitostně koncertuje s Vladimírem Mertou a Janem Hrubým ve folk rockové formaci Čundrground (ČDG).

Žánry: rock, blues rock
Hodnocení koncertu: 150 %
Webové stránky: www. vladimirmisik.cz

 

Termíny turné ke 40. výročí alba Kuře v hodinkách

31. 8. 2012 Žatec (náměstí, ještě + BLUE EFFECT)
16. 9. 2012 Plzeň (ještě + IVAN HLAS)
18. 9. 2012 Brno
24. 9. 2012 Opava
19. 10. 2012 Hradec Králové
30. 10. 2012 Ostrava
31. 10. 2012 Ostrava
6. 11. 2012 Kolín
9. 11. 2012 Polná
12. 11. 2012 Praha - Akropolis
13. 11. 2012 Praha - Akropolis
29. 11. 2012 Přerov
30. 11. 2012 Kunovice (+ TEN YEARS AFTER)
13. 12. 2012 Kroměříž
15. 12. 2012 Jablonec nad Nisou
19. 12. 2012 České Budějovice

Zdroj foto: internet


 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

GABRIELA KUBENOVÁ

výtvarnice

Kniha:


Daniel Glattauer - Dobrý proti severáku

Kniha Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano? Anotace ke knížce, která psala o jednom e-mailovém omylu a nastartovala neobvyklou korespondenci, mne zaujala a e-knihu jsem hned zakoupila. Opravdu mě nepustila a přehltla jsem ji přes noc, dá se to, je to pro mě velice čtivé a děj má spád. Mám ráda podobná nedorozumění i v opravdovém životě a ne jedno se mi už i přihodilo, takže jsem se do toho začetla a stala se téměř součástí knížky.Po poslední větě nastalo… no tohle? To snad nemůže být konec, to nejde, aby to takhle skončilo, to mi snad ten autor udělal schválně…. Ale bylo to tak, byl to konec, žádné další stránky, žádné další věty a dokonce ani slova nenásledovala…. Tohle se mi u málokteré knihy stane……. Ale za pár měsíců jsem objevila volné pokračování…. „Každá sedmá vlna“, neváhala jsem ani minutu, knihu zakoupila, opět v digitální podobě, ačkoli jsem totální milovník knih, které můžu otevřít a ke které můžu i přivonět, a pro mě bylo to pokračování snad ještě lepší. Takže pokud jste milovníky zamotaných životních příběhu a šťastných konců, dejte se do čtení. Daniel Glattauer (nar. 1960) pochází z Vídně, je spisovatel a novinář. Píše sloupky, soudní reportáže a fejetony. Jeho kniha Dobrý proti severáku se stala bestsellerem, v roce 2006 byla nominována na Německou knižní cenu a byla přeložena do mnoha jazyků a adaptována do podoby divadelní i rozhlasové hry. V Německu se dosud prodalo více než osm set padesát tisíc výtisků. Na přání čtenářů vyšlo pokračování Každá sedmá vlna (2009).

Anketa


Chat s osobností

Hledat

Mimísek 9

Partneři

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Stylové čtení na léto trávené nejen ve městě

200 carrieNe každý se o prázdninách plně věnuje nicnedělání. Někteří využívají dva měsíce volna pro splnění svých snů. A přesně takovou strategii zvolila hrdinka knihy Léto ve městě.

...

Divadlo

Jaroslava Kretschmerová: Nemůžeme pořád jenom pracovat

Jkretschmerova 200aroslava Kretschmerová nepotřebuje ke zvyšování své popularity vymetat večírky nebo vyprodávat soukromí na titulních stranách. Dlouhá léta i bez toho patří mezi naše nejoblíbenější herečky. Všichni si samozřejmě pama...

Film

Film Hugo a jeho velký objev připomíná prvního filmového kouzelníka Georgese Mélièse
ImageGEORGES MÉLIÈS (1861-1938) začínal jako pouťový eskamotér, předváděl na jevišti kouzelnické výstupy, promýšlel nejrůznější iluzionistické triky, konstruoval mechanismy automatů, které někdy připomín...