PRIMAL FEAR: UNBREAKABLE: Nepřekvapilo, ale potěšilo

PRIMAL FEAR: UNBREAKABLE: Nepřekvapilo, ale potěšilo

Tisk
ImageOstřílení němečtí metaloví borci Primal Fear vydali koncem ledna u společnosti Frontier Records své už sedmé řadové album „Unbreakable“.

 





Tahle kapela je mi sympatická, protože mám ráda melodický metal s výrazným hlasem zpěváka, chytlavými refrény a perfektním zvukem kytar. A tohle všechno Primal Fear dokážou předvést v prvotřídní kvalitě.

Při čekání na jejich nejnovější nahrávku jsem si znovu projížděla jejich předchozí řadovky a nasávala jejich atmosféru. A občas jsem si při poslechu Ralfova zpěvu říkala - to jsem zvědavá, jestli by to ještě po těch letech uječel i teď. Hned po prvním poslechu nového alba jsem musela uznat - uječel, a snad i líp než dřív. Jeho hlas se léty nehorší, naopak. Získává na čistotě, výraznosti i rozsahu, prostě zraje jako dobré víno do prvotřídní kvality.

Pravda, na některých albech Primal Fear se vyskytuje na můj vkus až moc domixovaných nástrojů smyčcovitého ražení, které se běžně na pódiu očekávat nedají, ale to je trend mnoha německých kapel a u Primal Fear se symfonie vyskytuje většinou v ještě stravitelném objemu.


Na novém albu ji najdeme třeba hned na úvodní titulní instrumentálce, která mi evokuje tajemnou atmosféru dávných rituálů, prozpěvující sbor zní jako odkudsi z jiné dimenze, ale perfektně navodí atmosféru alba. Ta je po dvou tvrdších nahrávkách, zejména té předposlední s prapodivným titulkem 16.6 (Before The Devil Knows You´re Dead) opět spíš bližší klasické tvorbě Primal Fear z předcházejících let, dost mi tématicky i melodicky připomíná mé dosud nejoblíbenější album Seven Seals z roku 2005. Střídají se zde rychlejší věci s překrásnými baladami a všichni členové kapely dokazují, že právem patří ke špičce německého i evropského power/speedmetalu. Co se textové stránky týče, hemží se to tu démony, anděly, peklem a podobnými typickými primalfearovými rekvizitami.

Vrcholem alba je pro mě úžasná osmiminutová balada Where Angels Die, která je (zejména po textové stránce) pomalejším klonem písně Demons And Angels z alba Seven Seals - tady ze sebe vydali to nejlepší. Nádherná melodie, parádní sólo, refrén, který se usadí v hlavě po několika přehráních a když ho chvíli neslyším, stýská se mi po něm a sám vyskakuje a dožaduje se pozornosti. Právě tak i druhá balada Born Again je skvělá, v některých pasážích mám doslova husí kůži a poslouchala bych ji stále dokola. Ale aby to nevypadalo, že vychvaluju jen balady (ano, mám hodně ráda balady, s tím jsem se nikdy netajila), další skvělé písně jsou Metal Nation, And There Was Silence, speedmetalové Give Em Hell a Strike i klipovka Bad Guys Wear Black. Ale takhle bych mohla vypsat většinu tracklistu, protože na tomto albu, právě tak jako na šesti předchozích, v podstatě není píseň, která by mě nudila a kterou bych po několika přehráních začala přeskakovat. Sice mi občas připadá, že tuhle melodii už jsem kdysi dřív jen v maličko pozměněné podobě zaslechla - no a co?


Image

Kdybych měla shrnout svůj názor na nejnovější album Primal Fear do tří slov, napíšu: Nepřekvapilo, ale potěšilo.

A teď jsem jen zvědavá, co všechno nám z něj zahrají naživo na svém evropském turné, které začíná právě u nás v Česku - 31.3. ve Zlíně v Masters Of Rock Café a 1.4. v Praze v klubu Matrix.


Foto: Frontier Records a www.primalfear.de

 

Přihlášení



Martin Němec o svém otci, kterému věnoval knihu Josef Němec – Obrazy a kresby

Košatost a význam umělecké tvorby zobrazuje kniha s názvem Josef Němec – Obrazy a kresby, která současně přiblíží pracovní i soukromou tvář pražského výtvarníka. Jeho synem je Martin Němec, dnes renomovaný malíř a hudebník, duše rockových kapel Precedens a Lili Marlene, jenž potvrzuje, že jablko nepadlo daleko od stromu. Právě on je spolutvůrcem zmiňované výpravné knihy. A protože ji čeká 18. dubna pražský křest v Galerii Malostranské besedy, tak nevím, kdo by o knižní novince, o Josefu Němcovi a o jeho tvorbě povyprávěl víc než jeho syn Martin.

Sebepéče pro pečující

Spousta z nás se může ve svém životě dostat do situace, kdy bude potřebovat pomoc nebo se ocitne v roli pečujícího, ať už na osobní úrovni, nebo té profesionální. Ve společnosti je často zmiňována a probírána role potřebného, ale již se opomíjí myslet na roli pečovatele. I pečující osoba je pouze člověk, se svými silnými i slabými stránkami, který na sebe převzal neuvěřitelný závazek a zejména velkou zodpovědnost. Je potřeba si uvědomit, že i on má svůj soukromý život, své limity a omezené zásoby energie, zvláště v případě, kdy nemá z čeho čerpat.

Banner

Hledat

Videorecenze knih

Rozhovor

Rozhovor se Scarlett Wilkovou na řecké téma

Scarlett Wilkova200SCARLETT WILKOVÁ se narodila se v Ostravě, ale lidé si často myslí, že je cizinka, protože jim její jméno připadá zvláštní. Wilková je však běžné polské jméno – na Ostravsku je polských jmen hodně – a Scarlett proto, že její maminka ...

Daliborovy dubnové tipy. Co pěkného si přečíst?

Možná jsme podlehli neoprávněnému dojmu, že léto tento rok dorazilo dříve. Jenže příroda změnila názor. Takže co s pošmournými, chladnými a deštivými večery? Máme pro vás opět Daliborovy knižní tipy, které se určitě budou hodit!


Literatura

Laura Day: Tak se přání stávají skutečností

laura day prani 200Kniha z pera autorky bestselleru Vítejte v krizi! se stala pomocnou rukou pro některé známé americké osobnosti a herce. Bude úspěšná i u nás? Její téma je možná stokrát ohrané, přesto Laura Day dokázala ještě z notoricky známého z...

Divadlo

Teror. Dechberoucí soudní proces v divadle Reduta v Brně

brno perexFerdinand von Schirach (narozen v roce 1964) je berlínský advokát, spisovatel  a dramatik. Jeho romány „Pád Collini“ a „Tabu“ jsou prodávány v milionech, jsou to dnes už mezinárodní bestsellery, publikované ve více než 40 z...

Film

Když musí tvrďák do školky

policajt ze skolky200Film Policajt ze školky (1990) ve své době ukázal, že i typicky akční hrdina jako Arnold Schwarzenegger musí jednou za život řešit problém, který má většina z nás. I královny musí chodit na zá...