Reklama
Banner
Banner

Pozdrav z koncertní fronty Daniela Landy

Email Tisk
ImageCo se vám vybaví, když se řekne Daniel Landa? Kontroverzní kapela Orlík? Muzikál Touha? Film Tacho? Nebo snad rallye a pořádná bouračka? Tohle všechno k Danovu životu neodmyslitelně patří, a ještě mnoho dalšího. V Česku je asi jen málo lidí, kterým je lhostejný. Má své nadšené fanoušky i nesmiřitelné odpůrce. Rebel a provokatér se s léty přece jen usadil a založil rodinu, stal se otcem tří dcer, mezitím natočil 8 studiových alb a spoustu dalších věcí, spolupracoval na šesti muzikálech a mnoha filmech, v posledních několika letech působí mimo jiné i jako psychologický kouč vrcholových sportovců, jak na sebe prozradil v nedávném televizním rozhovoru, a po třech letech opět k radosti svých příznivců vyrazil na turné po České republice.

Jeho turné, nazvané podle jedné ze skladeb Orlíku VOZOVÁ HRADBA, následuje po tříleté pauze od roku 2008, kdy odehrál sedm koncertů pro více než 70.000 diváků. Tehdy zajel i na Slovensko, letošní šňůra zahrnuje pouze země české - Ostravu, Brno, Pardubice a Prahu. O to větší byl možná zájem - koncert v Pardubicích, který jsem navštívila, sice úplně vyprodaný nebyl, ale ČEZ Aréna je hala podstatně větší než pražská Tesla (dříve Incheba, už dnes vyprodaná) a moc volných míst tam nezůstalo.

Dan Landa také umožnil svým fanouškům, aby se na jeho turné mohli spolupodílet - už v červnu nechal na svém webu hlasovat o playlistu, předložil seznam padesáti písní s možností doplňovat další podle vlastního výběru. V původní nabídce i ve finálním setlistu tak byla zastoupena většina jeho sólových alb, na okraji zájmu se ocitly jen muzikály a filmy - jediným zástupcem této části jeho tvorby tak zůstala píseň Touha ze stejnojmenného muzikálu.

Další výzvou ke spolupráci byla žádost o zaslání fotografií ke dvěma písním: Táta - fotografie tátů s dětmi, a Pozdrav z fronty - pochopitelně fotografie z vojenského prostředí. Fotky zaslané Danovými fanoušky pak při písních běžely v zadní projekci, možná se tam někteří účastníci koncertů stihli poznat. Přišlo mi to jako skvělý nápad, skoro si myslím, že by byla škoda nevyužít ho třeba pro videoklip nebo něco podobného.

Image

Koncert začal se zhruba dvacetiminutovým zpožděním, což se dá ještě vydržet, znám „umělce“, kteří na sebe nechávají čekat o mnoho déle. Posledních pět minut bylo odpočítáváno na zadní projekci a posledních pár vteřin nahlas celým sálem. Pokud mohu posoudit kvalitu zvuku - z mé pozice cca 4-5 metrů od pódia bylo nazvučeno opravdu dobře, hudba i zpěv byly velmi dobře slyšet, ale vadila mi jakási podivná „kouřová clona“ v celé hale, která divákům víc vzadu určitě dost znepříjemnila pohled na pódium.

Atmosféra na koncertu byla naprosto pohodová. Publikum bylo dost různorodé a řekla bych - napříč generacemi i životními styly. Muži a kluci s vyholenými hlavami v pohodě popíjeli pivo a povídali si s „civily“ v kostkovaných košilích nebo v tmavých rockerských tričkách a s vlasy do půli zad. V několika písních pomáhal Danielovi i dětský sbor - bez něj bych si takové Muže s padáky ani nedokázala představit. Ovšemže známější písně zpíval s Danem celý sál, a občas měl významnou výhodu v „karaoke textech“, které u mnoha písní běžely v zadní projekci. Ale ani Dan se občas neostýchal otočit se a kouknout na tahák. Je pravda, že - možná vinou jeho těžké autonehody v roce 2008 - mu občas vypadávaly části textu nebo pořadí slok, ale dokázal to pokaždé tak sympatickým způsobem omluvit, že mu to asi málokdo mohl mít za zlé. Daniel Landa je určitě populární, ale asi si nikdy nedělal ambice na pověst zpěváka se zlatem v hrdle a hlasovým rozsahem několika oktáv. Ani na koncertu v Pardubicích neoslňoval kvalitou zpěvu - ale mě, a určitě nejen mě, si získal svým sympatickým vystupováním, schopností udělat si sám ze sebe legraci („...tak tohle jsem zmotal - vypískejte mě!“) a v neposlední řadě svou otevřeností a upřímností. Tohle je kulturní portál, takže se nebudu vyjadřovat k Landovým proslovům mezi písněmi, které se vesměs týkaly politiky a současné politické situace. Uvedu jen tolik, že zatímco jeho tvorba především z počátků jeho kariéry mi občas připomínala pózu a něčemu jsem až tak moc nevěřila - na tomhle koncertě jsem mu věřila a brala jsem ho vážně.

Image

Na závěr jedna kritická připomínka na adresu pořadatelů (platí všeobecně ve sportovních halách): Absence šaten je zejména v chladnější polovině roku dost nepříjemná. Sedící si mohli problém vyřešit přece jen líp - ale absolvovat dvouhodinový koncert na ploše (plus čekací dobu před ním) ověšení taškami a bundami není nic moc.

Setlist:

1.    Vozová hradba (Orlík)
2.    Chlapeček z periférie (Valčík)
3.    Třista z místa (Best Of Landa)
4.    Malá díra v hlavě (Nigredo)
5.    Jen ať to sype (Nigredo)
6.    Tajemství (s dětským sborem) (9mm argumentů)
7.    Holky a mašiny (Chcíply dobrý víly)
8.    Valčík (Valčík)
9.    Zombice (Chcíply dobrý víly)
10.    Muži s padáky (a dětským sborem) (Pozdrav z fronty)
11.    Pozdrav z fronty (Pozdrav z fronty)
12.    Touha (s dětským sborem)
13.    báseň Král (nová věc, ke které nestihl napsat hudbu)  
14.    Blaničtí (Neofolk)
15.    1938 (Pozdrav z fronty)
16.    Táta (Neofolk)
17.    Bílá Hora (Neofolk)
18.    Nad Afghánistánem (Nigredo)
19.    Ona (Valčík)
20.    Chcíply dobrý víly (Chcíply dobrý víly)
21.    Ztracený hoši (Chcíply dobrý víly)
22.    Bohemia (nová píseň)
23.    Vltava (9mm argumentů)
24.    Protestsong (Neofolk)
25.    Čech (Orlík)

Přídavek:

26.    Šance (9mm argumentů)
27.    Motýlek (Chcíply dobrý víly)
28.    Čech

Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

JANA SEMELKOVÁ

šéfredaktorka týdeníku Naše rodina a jednatelka JaS nakladatelství, s.r.o

Kniha:


knihy od JIŘÍHO HOLUBA, FREDERIKA BACKMANA

Je velice těžké z řady knížek, které kolem mne jsou, vybrat jedinou. Miluji knihy Jiřího Holuba a v poslední době jsem se zcela nepokrytě zamilovala do románů Frederika Backmana. Poměrně mladý Švéd dokonale ve svých příbězích vystihuje myšlení zkušených lidí, kteří jsou ve světě upřednostňujícím mládí najednou ztraceni. Mají pocit, že je už nikdo nepotřebuje, jenže se ukáže pravý opak. Tedy Muž jménem Ove vás zprvu naštve, vrátíte se k němu a nakonec ho budete milovat. Kniha Tady byla Britt-Marie ukáže, jak se postavit nepřízni osudu. Stanete se fanoušky fotbalu a uklízení, ani nebudete vědět jak. V té třetí – Babička pozdravuje a omlouvá se – prožijete dobrodružnou cestu malé dívenky za jakýmsi pokladem. Připravila ji pro ni umírající babička a vlastně jí pomohla vyrovnat se se smrtí. Tři krásné příběhy se vyznačují laskavým humorem i sžíravou ironií, jsou plné života a víry, že to s námi, lidmi, není úplně špatné… Moje tipy tedy zní: cokoli od Holuba nebo Backmana a nebudete litovat.

Banner

Partneři

Nové komentáře

Facebook

Google+

Twitter


Nechte se očarovat Zaklínačem ve Skleněném domě

zaklinac 200Kult zaklínače se od původní fantasy série Andrzeje Sapkowského dostal přes počítačové hry až ke komiksu, kterou má na svědomí scénárista Tobin a kreslíř Querio. Novou samostatnou sérii o zaklínači Geraltovi nám nepřináší nikdo jiný, než komikso...

Program divadla Tramtarie Olomouc na září 2015

Tramtarie 200Divadlo Tramtarie představuje svůj zářijový program. Nejvíce prostoru je dáno komediím, ale chybět nebude ani klasický kultovní horor. Chcete-li se smát a nebo trochu bát, přijměte pozvání do Tramtarie.

...
GABRIELA VRÁNOVÁ - půvabná herečka s krásným hlasem
ImageGabriela Vránová (1939) je známá česká herečka a spisovatelka. Vystudovala herectví na brněnské JAMU, čtyřicet sezón byla členkou činoherního souboru pražského Divadla na Vinohradech. Účinkovala v...
Kapela AMON AMARTH - v jejích písních není místo pro lásku!
ImageTemné a pochmurné skandinávské mýty, plné krve a válek. Osudy bojovníků, táhnoucích pohanským světem z války do války s jedinou vyhlídkou - dříve či později padnout v boji a v průvodu Valkýr skončit svoji p...