Reklama
Banner

Pozdrav z koncertní fronty Daniela Landy

Email Tisk
ImageCo se vám vybaví, když se řekne Daniel Landa? Kontroverzní kapela Orlík? Muzikál Touha? Film Tacho? Nebo snad rallye a pořádná bouračka? Tohle všechno k Danovu životu neodmyslitelně patří, a ještě mnoho dalšího. V Česku je asi jen málo lidí, kterým je lhostejný. Má své nadšené fanoušky i nesmiřitelné odpůrce. Rebel a provokatér se s léty přece jen usadil a založil rodinu, stal se otcem tří dcer, mezitím natočil 8 studiových alb a spoustu dalších věcí, spolupracoval na šesti muzikálech a mnoha filmech, v posledních několika letech působí mimo jiné i jako psychologický kouč vrcholových sportovců, jak na sebe prozradil v nedávném televizním rozhovoru, a po třech letech opět k radosti svých příznivců vyrazil na turné po České republice.

Jeho turné, nazvané podle jedné ze skladeb Orlíku VOZOVÁ HRADBA, následuje po tříleté pauze od roku 2008, kdy odehrál sedm koncertů pro více než 70.000 diváků. Tehdy zajel i na Slovensko, letošní šňůra zahrnuje pouze země české - Ostravu, Brno, Pardubice a Prahu. O to větší byl možná zájem - koncert v Pardubicích, který jsem navštívila, sice úplně vyprodaný nebyl, ale ČEZ Aréna je hala podstatně větší než pražská Tesla (dříve Incheba, už dnes vyprodaná) a moc volných míst tam nezůstalo.

Dan Landa také umožnil svým fanouškům, aby se na jeho turné mohli spolupodílet - už v červnu nechal na svém webu hlasovat o playlistu, předložil seznam padesáti písní s možností doplňovat další podle vlastního výběru. V původní nabídce i ve finálním setlistu tak byla zastoupena většina jeho sólových alb, na okraji zájmu se ocitly jen muzikály a filmy - jediným zástupcem této části jeho tvorby tak zůstala píseň Touha ze stejnojmenného muzikálu.

Další výzvou ke spolupráci byla žádost o zaslání fotografií ke dvěma písním: Táta - fotografie tátů s dětmi, a Pozdrav z fronty - pochopitelně fotografie z vojenského prostředí. Fotky zaslané Danovými fanoušky pak při písních běžely v zadní projekci, možná se tam někteří účastníci koncertů stihli poznat. Přišlo mi to jako skvělý nápad, skoro si myslím, že by byla škoda nevyužít ho třeba pro videoklip nebo něco podobného.

Image

Koncert začal se zhruba dvacetiminutovým zpožděním, což se dá ještě vydržet, znám „umělce“, kteří na sebe nechávají čekat o mnoho déle. Posledních pět minut bylo odpočítáváno na zadní projekci a posledních pár vteřin nahlas celým sálem. Pokud mohu posoudit kvalitu zvuku - z mé pozice cca 4-5 metrů od pódia bylo nazvučeno opravdu dobře, hudba i zpěv byly velmi dobře slyšet, ale vadila mi jakási podivná „kouřová clona“ v celé hale, která divákům víc vzadu určitě dost znepříjemnila pohled na pódium.

Atmosféra na koncertu byla naprosto pohodová. Publikum bylo dost různorodé a řekla bych - napříč generacemi i životními styly. Muži a kluci s vyholenými hlavami v pohodě popíjeli pivo a povídali si s „civily“ v kostkovaných košilích nebo v tmavých rockerských tričkách a s vlasy do půli zad. V několika písních pomáhal Danielovi i dětský sbor - bez něj bych si takové Muže s padáky ani nedokázala představit. Ovšemže známější písně zpíval s Danem celý sál, a občas měl významnou výhodu v „karaoke textech“, které u mnoha písní běžely v zadní projekci. Ale ani Dan se občas neostýchal otočit se a kouknout na tahák. Je pravda, že - možná vinou jeho těžké autonehody v roce 2008 - mu občas vypadávaly části textu nebo pořadí slok, ale dokázal to pokaždé tak sympatickým způsobem omluvit, že mu to asi málokdo mohl mít za zlé. Daniel Landa je určitě populární, ale asi si nikdy nedělal ambice na pověst zpěváka se zlatem v hrdle a hlasovým rozsahem několika oktáv. Ani na koncertu v Pardubicích neoslňoval kvalitou zpěvu - ale mě, a určitě nejen mě, si získal svým sympatickým vystupováním, schopností udělat si sám ze sebe legraci („...tak tohle jsem zmotal - vypískejte mě!“) a v neposlední řadě svou otevřeností a upřímností. Tohle je kulturní portál, takže se nebudu vyjadřovat k Landovým proslovům mezi písněmi, které se vesměs týkaly politiky a současné politické situace. Uvedu jen tolik, že zatímco jeho tvorba především z počátků jeho kariéry mi občas připomínala pózu a něčemu jsem až tak moc nevěřila - na tomhle koncertě jsem mu věřila a brala jsem ho vážně.

Image

Na závěr jedna kritická připomínka na adresu pořadatelů (platí všeobecně ve sportovních halách): Absence šaten je zejména v chladnější polovině roku dost nepříjemná. Sedící si mohli problém vyřešit přece jen líp - ale absolvovat dvouhodinový koncert na ploše (plus čekací dobu před ním) ověšení taškami a bundami není nic moc.

Setlist:

1.    Vozová hradba (Orlík)
2.    Chlapeček z periférie (Valčík)
3.    Třista z místa (Best Of Landa)
4.    Malá díra v hlavě (Nigredo)
5.    Jen ať to sype (Nigredo)
6.    Tajemství (s dětským sborem) (9mm argumentů)
7.    Holky a mašiny (Chcíply dobrý víly)
8.    Valčík (Valčík)
9.    Zombice (Chcíply dobrý víly)
10.    Muži s padáky (a dětským sborem) (Pozdrav z fronty)
11.    Pozdrav z fronty (Pozdrav z fronty)
12.    Touha (s dětským sborem)
13.    báseň Král (nová věc, ke které nestihl napsat hudbu)  
14.    Blaničtí (Neofolk)
15.    1938 (Pozdrav z fronty)
16.    Táta (Neofolk)
17.    Bílá Hora (Neofolk)
18.    Nad Afghánistánem (Nigredo)
19.    Ona (Valčík)
20.    Chcíply dobrý víly (Chcíply dobrý víly)
21.    Ztracený hoši (Chcíply dobrý víly)
22.    Bohemia (nová píseň)
23.    Vltava (9mm argumentů)
24.    Protestsong (Neofolk)
25.    Čech (Orlík)

Přídavek:

26.    Šance (9mm argumentů)
27.    Motýlek (Chcíply dobrý víly)
28.    Čech

Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Nechte si poradit...

Jaká kniha, divadlo, koncert či jiná akce by našim čtenářům neměly uniknout?

EVA HOUSEROVÁ-STENGLOVÁ

spisovatelka, šéfredaktorka Klubu žen s nadhledem http://www.nezoufalky.cz

Muzikál:


MÝDLOVÝ PRINC (v pražském divadle Broadway)

Tak takhle jsem se v divadle dlouho nepobavila. Podstatou úspěchu tohoto muzikálu je jeho ryzí českost bez snahy o bombastičnost. Příběh o tom, že i když to s námi jde někdy z kopce, vždy je možné ten kopec nakonec zdolat. Účinkující vás od otevření opony až do poslední vteřiny děkovačky strhnou svým entusiasmem a předají vám energii, přesně tak, jak to má v divadle být. Mluvené dialogy se přelévají ve zpívaná a tančená čísla, nikde žádné falešné spoje a prostoje. Autor a režisér Radek Balaš prostě muzikál dokonale ovládá, Daniel Dvořák mu postavil ve vteřině proměnitelnou scénu, a Mýdlový princ tak má pravý muzikálový šmrnc. Budete si s nimi zpívat Neckářovy písničky a budete i trochu dojatí, protože před touto legendou naší populární hudby, která i přes zdravotní problémy stále září, je třeba smeknout. Tak jak to udělal i celý muzikál…

Banner

Anketa


Pacient 11

Partneři

Z archivu...

Nové komentáře

Facebook

Google+

Twitter


Máte špatný den? A co teprvé Zlé pondělí?

pondeli 200Lidé se zdají být naprogramováni tak, aby nesnášeli pondělí. Počáteční den týdne mívá spoustu nelichotivých přízvisek – v případě autorů skrývajících se pod pseudonymem Nicci French je to pak Zlé pondělí.

...
BALET RODIN V ČR A ROZHOVOR S BORISEM EIFMANEM

Rodin 200Rodin – jediná dvě baletní představení v České republice věhlasného St. Petěrburského baletního souboru Eifman Ballet již téměř zaplnila hlediště Státní opery! Taneční představení Rodin uvede baletní soubor Borise Ei...

Jiří Strach: “Přece si kvůli vlastní ješitnosti nezkazím film!”
ImageRežisér Jiří Strach je navzdory svému jménu považován za jednoho z nejlaskavějších českých režisérů, a stejně tak působí i v reálu. Je trpělivým učitelem mladých filmových tvůrců a má upřímnou radost z jejich úspěchů, protože dobře ...
Open air prakticky: festivalový průvodce

200 openairOpen Air festival odstartuje již za 8 dní! Už máte všechny praktické informace pozjišťované? Víte, kolik zaplatíte za stanové městečko a jak nejlépe na festival docestovat? Přinášíme dalšího praktického průvodce!

...