Amon Amarth: Vikingské písně stále táhnou

Amon Amarth: Vikingské písně stále táhnou

Email Tisk

amon amarth 200V květnu nastal svátek pro všechny posluchače melodického metalu s vikingskou příchutí, protože švédská kapela Amon Amarth vydala novinku, své jedenácté album, které nese hrdý název Berserker. Podařilo se navázat na veleúspěšného předchůdce Jomsviking a nabídnout zase něco nového?


Amon Amarth se dali dohromady v roce 1992 ve švédské Tumbě a je sympatické, že za ta léta zde fungují stále tři zakládající členové. Mám-li představit celou soupisku, pak: Olavi Mikkonen kytara, Johan Hegg zpěv, Ted Lundström baskytara, Johan Söderberg kytara a nejnovějším přírůstkem je od roku 2016 Jocke Wallgren na bicí.

Diskografie už také něco čítá: Once Sent from the Golden Hall (1998), The Avenger (1999), The Crusher (2001), Versus the World (2002), Fate of Norns (2004), With Oden on Our Side (2006), Twilight of the Thunder God (2008), Surtur Rising (2011), Deceiver of the Gods (2013), Jomsviking (2016) a Berserker (3. 5. 2019). Za sebe vřele doporučuju DVD Wrath of the Norsemen z roku 2016, protože jedině naživo porozumíte živelné energii, kterou tahle kapela umí tak bravurně předávát dál.

amon amarth band

Co říct na úvod? Pokud znáte Amon Amarth, tak je vám jasné, co se vám dostane – pořádná porce melodické hudby, které vévodí vikingská tématika jak v textech, tak ve feelingu. Jedná se o jejich jedenáctou studiovku, je to první deska s novým bubeníkem a nabízí necelou hodinku příjemné houpavé muziky. Hrajou si prostě to svoje a nemají potřebu experimentovat jak po stránce hudební, tak vokální. Posluchače přesto – nebo snad právě proto - pořád dokáží přitáhnout.

První a poslední píseň jsou v mých uších dvěma stranami jedné mince a nabízí nám velmi kvalitní a propracované epické písně, které mají poměrně dlouhou stopáž, a jež nesou všechny kýžené atributy hudby téhle kapely. Asi nejmíň mě nadchnula píseň Crack the Sky, jelikož mi přišla jednoduchá a místy až kýčovitá – to se týká hlavně textu (Thor! Let your hammer fly, Let the lightning crack the blackened skies.). Na podobné vlně, ovšem s jiným tempem, se nese song Mjölner, Hammer of Thor, který neurazí, ale ani nenadchne. Nějak mi tady chybí ne přímo agrese, ale energie. K těm nejlepším kouskům řadím nejkratší (3:46) a hutnější Shield Wall a Raven's Flight, kde nacházím výraznější atmosféru a hutnost. Pak mě nadchla mocná pomalejší skladba The Berserker at Stamford Bridge, která vypráví o tom, jak bojovník severu, berserk, dokázal údajně přelstít a zabít 40 Anglosasů, než ho dokázali udolat. Na pódium se takový kousek nehodí, ale rozhodně si ho považuji daleko víc než prvoplánované chorálové hitovky.

Amon Amarth má své fanoušky a jejich posluchači budou jistě nadšeni albem, které nabízí tak široké spektrum skladeb, že si zde každý musí vybrat to své pravé ořechové. Protože i když jde o melodický metal, navíc živený kulturou Vikingů, ne všechny písničky sednou všem. Ale Berserker vyznívá tak rozmanitě, že potěší celou řadu posluchačů, to vám garantuji!

amon amarth berserker

Název nosiče: Berserker
Interpret: Amon Amarth
Žánr: viking metal
Skladby: 01. Fafner's Gold, 02. Crack the Sky, 03. Mjölner, Hammer of Thor, 04. Shield Wall, 05. Valkyria, 06. Raven's Flight, 07. Ironside, 08. The Berserker at Stamford Bridge, 09. When Once Again We Can Set Our Sails, 10. Skoll and Hati, 11. Wings of Eagles, 12. Into the Dark
Stopáž: 56:45
Vydavatelství: Metal Blade, Sony Music
Hodnocení: 80 %

Zdroj foto/obálka: https://www.amonamarth.com/


 

Rozhovor

Goodfellas: „Hudba, kterou hrajeme, je sexem doslova prolezlá!“

altUž jste slyšeli o Goodfellas? O kapele, která natáčela v Kalifornii, protože jeden jejich člen vše prohrál v kasínu a jeho majitel se slitoval? O skvělých kamarádech, kteří posbírali Anděla a Žebřík za objev r...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Žárlivé ženy dělají zoufalé věci

znicim-te-a-vezmu-si-co-je-me 200Zničím tě a vezmu si co je mé je název knihy Jane Lythellová, která vyšla v loňském roce v nakladatelství Metafora. Co se skrývá pod tímto psychologickým thrillerem, jak napovídá obálka?

...

Divadlo

Záchranná mise Ferdy Mravence

ferda mravenec mala scena zlinZlínské divadlo Malá scéna uvedlo poslední zářijový den pohádku z pera Ondřeje Sekory Ferda Mravenec aneb Škola jízdy na kolečkových bruslích. Tu si otevřel Ferda Mravenec, sympatick...

Film

Marion Cotillardová a Guillaume Canet rozehrají v českých kinech svůj rock ‘n‘ roll

rock-n-roll perexSkvěle obsazenou inteligentní francouzskou komedii o stárnutí a hvězdném filmovém prachu Rock‘n Roll posílá 30. listopadu Asociace českých filmových klubů do českých kin. V týdnu před distribuční premiérou bude ...