Ptáci i ryby jsou svědky lidských příběhů na nové nahrávce BraAgas

Ptáci i ryby jsou svědky lidských příběhů na nové nahrávce BraAgas

Email Tisk

82 333Dravou řeku i zasněné nebe nabízí ženská kapela BraAgas na novince nazvané O ptácích a rybách. Na svém šestém řadovém albu vstupují dámy díky česky zpívaným písním na zcela novou půdu. Po dlouhém hudebním lovu se z jiných koutů Evropy kapela konečně vrací domů. Všech třináct skladeb pocházejících z českomoravských zpěvníků BraAgas dokázali zpracovat svým originálním přístupem, který jim v minulosti přinesl již řadu ocenění. V roli němých svědků smutných příběhů se ve všech textech písní objevují ptáci, nebo ryby, kteří dali celé nahrávce jméno.

 


Nová nahrávka nese jasný rukopis kapely BraAgas. Akustické a netradiční nástroje, stylové posazení zpěvů i krásný souzvuk vícehlasů. Přesto nahrávání bylo zcela jiné. „Perkuse mají v těchto písních oproti minulým deskám mnohem méně prostoru, zato se víc ke slovu dostaly nástroje melodické - smyčce a dechy. Ale to patří i k charakteru desky, která je mnohem tklivější a méně rytmická, než ty předchozí“ přiznává zpěvačka a hlavní postava kapely BraAgas Kateřina Göttlichová a předpokládá, že si nová deska možná získá jiné posluchače. „Někteří naši příznivci možná budou překvapeni, jak smutné písně na desce jsou. Ale to byl záměr - zpracovat tyhle silné lidové příběhy. A to naopak třeba osloví úplně nové publikum.“ Přesto BraAgas zůstavají své a jejich fanoušci se nemusí strachovat. Do BraAgas přibyla loni nyckelharpa, velmi zajímavě znějící smyčcový nástroj původem ze Švédska a zrovna ta na nahrávce zní dost často, stejně jako obvyklé “podivnosti”, jako cistra, šalmaj, šalimo, kaval a tu a tam i dudy… Prostě vše to co máme na BraAgas tak rádi.

 

211


Návrat k domácím melodiim plánovala Kateřina Göttlichová již od prvních nahrávek. „Už kdysi, v době okolo vzniku jsme měly nápad udělat desku, kde by se v každé písni objevil pták. Inspiroval nás tehdy “ptačí salonek” v Lobkowickém paláci, kde jsme tehdy hrály. Ale při probírání sborníků lidových písní se objevilo pár krásných melodií, kde byla naopak nějaká ryba - a tak koncept vzniknul. Píseň, kde není pták, nebo ryba, prostě na desku nepůjde, i kdyby byla sebekrásnější. Taky se nám to líbilo tou myšlenkou - že pták vládne vzduchu a výšinám, zatímco ryba vodě a hloubkám.“ Navíc jak se ukázalo, dámy se na zpívání v rodném jazyce těšily a na nahrávce je to poznat. O ptácích a rybách je procitěné a povedené album.


Seznam skladeb:


1. Aj ty ptáčku kraholáčku 02:19
2. Husičky 01:54
3. Ulianka 04:16
4. Rybičky 02:27
5. Brodil Janík koně 03:16
6. Janek můj 03:03
7. Vlaštověnka 02:37
8. Kovářka 04:30
9. V čirém poli stojí zámek 03:21
10. Zezulenka 03:02
11. Šlo děvčátko na travičku 02:14
12. Spieše sa rozlúčí 01:50
13. Krchov 04:56Hudba i texty lidové, arrange Katerřína Göttlichová, David Göttlich a Braagas
Zvuk, mix a hudební režie – Jan balcar, studio Bros 2017/2018
Mastering – Pavel Karlík, SONO Records
Produkce - David Göttlich


Otázky pro Kateřinu Göttlichovou


Jak probíhala selekce písní pro album?


,,Výběr písní probíhal tak, že jsem po nocích (kdy usnuly děti) probírala Sušila a hledala zajímavé nápěvy a příběhy (se zmíněnou podmínkou ryba, nebo pták), pak jsme je s flétnistkou Karlou proškrtávaly, nějaké písně také přinesli sourozenci Hrbkovi ze zpěvníku jejich babičky - a z toho jsme nakonec vybrali ty, co na desce zůstaly. A zatím se setkávám s tím, že je až na výjimky nikdo nezná - takže tam nebude nějaké zásadní srovnávání. Zrovna dvě moje srdcovky - Brodil Janík koně a Husičky – vcelku známé jsou. Ale to jsme zjistili až potom, co už byly připravené a nebyl důvod je nenahrát, protože zpracování je jiné a myslím, že snad i to naše písničkám sluší. Navíc ujmout se písní po takových hvězdách, jakými jsou Iva Bittová a Lenka Dusilová - to je velká výzva.
Reakce máme zatím jen z blízkého okolí a ty jsou zatím velmi příznivé. Mnoho lidí přitahuje to, že konečně rozumí textům. Další odezvu čekám s velkou zvědavostí, vůbec netuším, jaká bude, ale v tuhle chvíli je pro mě osobně důležité, že já jsem s výsledkem spokojená, že si za tou deskou vážně stojím, přestože zpočátku jsem měla pochyby, zda je to dobrý nápad, se do moravského folklóru vůbec pouštět."


Jak se do současné nahrávky promítla současná sestava a její nástrojové obsazení?


,,Sestava je stále podobná. Oproti minulé desce naše zakládající členka a perkusistka Bety Josefy je v roli hosta - a pochopitelně se zhostila i realizace bookletu. Jako stálá perkusistka u nás je už od roku 2014 Michaela Krbcová. Přizvali jsme si oblíbené hosty - něco nahrál náš zvukař Honza Balcar přímo při nahrávání, nebo mixu, Hanka Hrbková (žena našeho basáka Honzy) přišla nahrát do pár písní kontrabas, Jan Klíma, který hostoval na všech našich doposud nahraných deskách dostal víc prostoru, hlavně jako zpěvák a možná se objeví i na některých koncertech. Vzácným hostem na rámový buben a zarb byl Hearn Gadbois."


BraAgas


Kapela BraAgas je známá jako převážně dámská kapela s barevnými vokály skvěle interpretující lidovou hudbu z celé Evropy za použití nejrůznějších etnických a historických nástrojů. Čeština bude velkou novinkou v jejich tvorbě. Kapela získala ceny Anděl 2009 v kategorii world music za CD Tapas a Anděl 2014 v téže kategorii za Yallah!, účastnila se na Rainforest World music festivalu na malajském Borneu, na festivalu Sur Jahan v Indii a mnoha world music a historických akcích doma, ale převážně v zahraničí.
BraAgas: Kateřina Göttlichová - zpěv, cistra, nyckelharpa, kytara, dudy Karla Braunová - zpěv, flétny, kaval, klarinet, šalimo, šalmaje, dudy Michala Hrbková - zpěv, housle, fidula Michaela Krbcová – zpěv, perkuse – davul, darbuka, cajon Jan Hrbek - poloakustická basaSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Věřím na šťastné konce a velké návraty, říká Josef Bouda, frontman kapely Karel Gott revival Morava

josef bouda perexNa svých vystoupeních má stále výraznější úspěch, což se už děje i za hranicemi Česka. Řeč je o kapele Karel Gott revival Morava, kde je tím "goťákem" zpěvák Josef Bouda. Hudební formace, která má základnu v Bučovicích, je stále pop...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (18)


Literatura

Bravurní pokus Marcuse Chowna porozumět světu

Jaky to nadherny svet 200Marcus Chown je držitelem několika ocenění za vědecké publikace z oblasti fyziky a oblíbeným popularizátorem vědy. Nakladatelství Kniha Zlin dosud vydalo několik jeho knih – publikaci Kvantová teorie...

Divadlo

Lucie Trmíková: „Přijďte si poslechnout krásná slova plná barvy, života, touhy, lásky i bolesti.“

Dvoji domov 200V Experimentálním prostoru NoD se dnes odehraje premiéra inscenace Nebeský-Trmíková-Prachař: Dvojí domov / z Čepa, a proto jsme oslovili paní Lucii Trmíkovou, která je zde herečkou i scenáristkou. Co má předat toto dílo Jana Čepa a proč bys...

Film

Nejlepší Schwarzeneggerova role? Total Recall!
ImageHrdina ve filmu Total Recall je jednou z nejlepších Schwarzeneggerových rolí a film se brzy dočká i svého pokračování. Tento týden se vydáme do světa, který byl v roce 1990 považován za vizi roku 2084. ...