Jana Uriel Kratochvílová si k narozeninám nadělila CD Ruby Rose Mayhem

Jana Uriel Kratochvílová si k narozeninám nadělila CD Ruby Rose Mayhem

Email Tisk

25152022 1750399208363875 2136333592223117373 nJe spousta zpěvaček, které mají poměrně velký hlasový rozsah, ale nikterak zásadně se neliší od mnoha jiných. Řečeno bez skrupulí – nejsou originální. To se rozhodně nedá říct o Janě Uriel Kratochvílové. Její hlas je natolik výjimečný a charakteristický, že ho bezpečně identifikujete v každém novém songu. Další věc je její nadpozemská image. Ani ta nemá v Česku konkurenci. A málokdo ví, že interpretka hitů V stínu kapradiny, Dlouhá bílá žhnoucí kometa či Publikum tvé jsem já, respektive její kapela Illuminati.ca, byla před lety vyhlášená jednou z nejlepších formací Londýna.

A proč zrovna tam? Jana Kratochvílová, jež si před několika lety rozšířila svoje umělecké jméno o Uriel, byla trnem v oku minulému režimu. Ten ji v rámci reprezentace tehdejšího Československa poslal na hudební festival do Irska a následně ohlásil zpěvaččinu emigraci, ovšem bez jejího vědomí!

Nesměla se vrátit domů!

25151876 1750399228363873 8180576824879256740 n

Do Irska ji komunisté poslali spolu s hudebníkem Pavlem Trnavským, s nímž tam vyhráli dvě ceny. Když se chtěli vrátit domů, tvrdě narazili. „Bylo mi divné, že s námi nejede třeba textař anebo někdo z Pragokoncertu, nebo že nám nedali peníze a nezaplatili letenky, ale nic mi nedošlo. Vezla jsem si pouze kostým od maminky, to bylo všechno. Chtěli jsme jen vítězně obstát,“ svěřila se Kratochvílová s tím, že až od známých se dozvěděli, že v rádiu Svobodná Evropa vyhlásili, že emigrovali.

Šli jsme se zeptat na anglické úřady a tam nám řekli, že máme doma problémy, a ihned nám dali povolení k pobytu. Byli jsme v šoku. Pořád jsem věřila, že je to celé nedorozumění,“ přiznala. Veškeré pokusy o návrat však byly marné. „Doma nám prý hrozilo vězení. Maminka mě varovala před návštěvou, prý s ní mluvili policajti a řekli jasně, co mě čeká. Nechápala. A ani já,“ dodala zpěvačka s tím, že se jí dodnes nikdo neomluvil, natož aby jí něco vysvětlil. Nezbývalo jí nic jiného, než v Británii zůstat. Postupně se začala vracet až v roce 2003.

Její koncerty navštěvuje spousta mládeže

25158231 1750399478363848 148450983876464483 n

Konzervativní jedinci, kteří mají Janu Uriel Kratochvílovou v paměti jako téměř romantickou dívku s dlouhými blond vlasy a kteří dorazí na její současný koncert, jsou do jisté míry šokováni. Zpěvačka si totiž libuje v nejrůznějších převlecích, na které je často „krátká“ i její celosvětově populární americká kolegyně Lady Gaga. Kratochvílová má navíc svoji životní filozofii postavenou na pozitivní energii, spiritech, odklonu od materialismu a absenci masa v jídelníčku. Zkrátka a dobře – tohle běžný český občan, který nade vše miluje vepřo knedlo zelo, dobře vychlazené pivo a fotbalové přenosy v televizi a kterému všechno odlišné připadá divné až nemístné, příliš nepobírá. S tím si však Uriel hlavu neláme.

Kdyby upustila od svých masek, přestala veřejně prezentovat svoje názory a pořídila si decentní a slušivé kostýmky, mohla by „vymetat“ snobské večírky a za tři až šest hitů na playback inkasovat vysoké částky. Jenomže na to ona kašle! Pouští se výhradně do záležitostí, o nichž je přesvědčena a které souvisejí s jejími názory a postoji. A bez ohledu na to, kolik to bude „sypat“. Cesta je to trnitá, výsledek ovšem stojí za to.
Koncerty Jany Uriel Kratochvílové jsou totiž výborné ve vícero ohledech. Kromě skvěle odehrané a nadčasové rockové muziky doprovázené unikátním a nenapodobitelným hlasem osobité zpěvačky nelze přehlédnout další pozitivum. A tím je její publikum. Současnou Janu Uriel Kratochvílovou vesměs obdivují jedinci, kteří jsou – jednoduše řečeno – v pohodě a nad věcí. Navzdory tomu, že Jana Uriel Kratochvílová v lednu oslavila neuvěřitelné 65. narozeniny, na jejích vystoupeních se to doslova hemží mladými lidmi ve věku od 20 do 30 let. A samozřejmě nejen jimi.

Nové album pokřtil Michael Kocáb

24991456 1750399221697207 1924755357833170899 n

Vždycky jsem chápala umělce, jeho kostým, jeho vystupování a jeho muziku jako celek, jako jeho uměleckou stránku. Do toho mi nikdo nemluvil a mluvit nebude,“ tvrdí Uriel, jež vyrukovala s novým CD nazvaným Ruby Rose Mayhem. Během koncertu v pražském Paláci Akropolis ho pokřtil uznávaný hudebník Michael Kocáb (VIDEO), jenž si Janu a její současnou produkci nemůže vynachválit. Ostatně – Janin životní partner a současně bubeník její doprovodné kapely Illuminati.ca Jiří George Hrubeš hraje s Kocábem v kapele Pražský výběr. A tam, jak známo, nepůsobí žádná „béčka“. To lze tvrdit i o ostatních muzikantech, s nimiž se Kratochvílová prezentuje na nahrávkách a na pódiích.

A jaké je její nové album? Stylově unikátní, rozhodně nečekejte primitivní bigbít určený pro vesnické zábavy. Nejedná se ani o hardcore pro otrlé povahy, toto cédéčko naopak vydrží poslouchat i ti, kteří jinak rocku příliš neholdují. Uriel zpívá anglicky, kultivovaně, pocitově, nedává za každou cenu na odiv svůj velký rozsah. Její příjemný a netuctový projev koresponduje s texty, které chtějí posluchači sdělit něco úplně jiného než otřepané fráze na téma „peníze, sex a móda“. A nám nezbývá, než vám ho vřele doporučit. Stejně jako návštěvu některého z příštích koncertů Jany Uriel Kratochvílové a kapely Illuminati.ca v čele s Jiřím George Hrubešem, za vizuálního doprovodu kreativní umělecko-taneční skupiny MetaDance.

Napsal: Richard Sacher
Foto - http://illuminatica.wixsite.com/illuminaticaSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

Anketa


Partneři

Hledat

Z archivu...

Nové komentáře


Literatura

Necháte se pozvat na Rande naslepo?

rande-naslepo200V srpnu vydalo nakladatelství Omega autobiografický příběh Saliye Kahawatteho Rande naslepo. Dle knihy vznikla i úspěšná filmová romantická komedie. Pokud vyhledáváte životopisné příběhy o zajímavých lidech, můžete dát šanci i této knize...

Divadlo

Klezmerem nespaseno

200divPražské Vinohradské divadlo je scénou, která velkou měrou určuje, co se v českém divadle nosí a obvykle ukazuje, jak se divadlo má dělat. Poslední vinohradská premiéra, tragikomedie Nesnesitelné svatby H. Levina, tomuto obyčeji vyhověla jen velmi málo. N...

Film

Fresh Film Fest oslaví na konci srpna desáté výročí pod vlajkou fanatismu

fresh film fest 200Fresh Film Fest, mezinárodní filmový festival zaměřený na debutovou a studentskou tvorbu, oslaví letos desáté výročí. Více než 150 projekcí a řada doprovodných programů proběhne od 28. srpna do 1. září v pražských...