Janáčkova filharmonie Ostrava: Schubertova Nedokončená
Banner

Janáčkova filharmonie Ostrava: Schubertova Nedokončená

jfo 200Schubertova proslulá „Nedokončená“, která zahájí koncert Janáčkovy filharmonie 2. listopadu 2017 v sále Domu kultury města Ostravy dosud zůstává jednou z velkých záhad hudebních dějin. Pro svůj podmanivý lyrický úvod bývá označována za vůbec první romantickou symfonii. Zůstává nedokončená uprostřed práce na třetí větě. Příčinou přerušení nebyla nemoc ani smrt. Zbývalo ještě celých šest let skladatelova kratičkého života a dokončil během nich i další velkou symfonii. Šlo o zaujetí jinou prací?

Nebo o bezvýchodnost situace dané netypicky uniformním třídobým metrem, kdy již hotová hudba skvěle souzněla, ale zároveň k sobě věty nepasovaly? Buď jak buď, jediným nedostatkem této symfonie jsou její chybějící části. V každém případě můžeme být rádi, že se ze Schubertovy symfonické tvorby zachovalo aspoň něco, protože po jeho smrti se s jeho pozůstalostí nezacházelo zrovna důstojně. Nedokončená tak mohla dopadnout ještě hůře, ne jen jako torzo, ale jako balicí papír.

Od doby vzniku nejslavnější Schubertovy symfonie uplynulo 195 let. Od premiéry hobojové Extáze let jen sedmnáct. Zda se bude hrát i po dalších 180 letech se my už nejspíše nedozvíme. Ale šanci tato virtuózní, čínskou uhrančivostí prodchnutá skladba Číňana Qiganga Chena, který patří k největším talentům své generace, jistě má. Jako jeden z mála dostal autor možnost studovat na Západě, neodešel ale tak jako mnozí do USA, nýbrž do Francie, kde se stal posledním žákem legendárního Oliviera Messiaena. Sólového partu se zhostí Vilém Veverka, jeden z nejrespektovanějších českých a nejoriginálnějších vůbec hobojistů současnosti.

jfo2

Následovat bude ještě čerstvější dílo. Teprve vloni v červenci poprvé provedená horká novinka finského skladatele Magnuse Lindberga, rezidenčního skladatele Londýnské filharmonie, jež dílo uvedla na legendárních londýnských Proms, je poctou Beethovenovi a autor sám vidí ideální místo pro své Dvě epizody před provedením některé z Beethovenových symfonií, což se mu na tomto koncertě splní.

Závěr, jak již vyplývá z předchozího textu, bude patřit Beethovenovi. Na samém konci jeho epochálního symfonického odkazu stojí dva velké kontrasty: Vedle Deváté jakožto vítězné očistné katarze životem zkoušeného hrdiny tu máme jásavou a bezstarostnou Osmou, jež vzniká deset let před Schubertovou Nedokončenou a je nádhernou poctou celému hudebnímu klasicismu: je haydnovsky stručná, mozartovsky neposedná, beethovenovsky strhující i celkově vtipná, s až cimrmanovsky „odkládaným“ závěrečným tónem.

Orchestr bude řídit jeho šéfdirigent Heiko Mathias Förster. Koncert je namíchán tak, aby „nenamíchl“ ani ortodoxní zastánce klasické hudby ani vyznavače hudby nové, ale naopak oběma skupinám dal příležitost lépe poznat „nepřítele“.   Začíná v 19 hodin a vstupenky v ceně od 160 Kč můžete zakoupit online na www.jfo.cz, v Janáčekpointu (vstupní prostor Domu kultury města Ostravy vpravo) nebo v pobočkách Ostravského informačního centra.

Láska na první poslech

„Výchovné“ koncerty pro dospělé aneb kdo se bojí klasické hudby

Janáčkova filharmonie Ostrava 13. listopadu 2017 v 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy zahájí nový cyklus koncertů. Nová řada navazuje na oblíbené a posluchačsky vděčné koncerty nazvané Láska na první poslech. „Pozitivní ohlasy na dva již realizované koncerty nás usvědčily v rozhodnutí uvést v sezóně 2017/18 celou čtveřici obdobně laděných programů. Jejich základní charakteristika zůstane stejná, budou to komentované „výchovné“ koncerty pro dospělé“, doplňuje ředitel JFO Jan Žemla.

„Jé, to znám“

Ve dvou uplynulých sezónách Janáčkova filharmonie testovala nový formát koncertů – tzv. „výchovňáky“ pro dospělé aneb Láska na první poslech. Zájem o tyto koncerty předčil očekávání. A v čem spočívá jejich kouzlo? Především v dramaturgii – to znamená ve výběru skladeb pro jednotlivé večery. Do programu jsou pečlivě vyzobány ty nejznámější kousky klasické hudební literatury. V prvním díle zazněla např. Smetanova Vltava nebo první věta z jedné z nejslavnějších symfonií Beethovenovy Osudové. O rok později to byl proslulý Mendelssohnův Svatební pochod nebo Chačaturjanův Šavlový tanec. A tady si neodpustím vložit zážitek z koncertu. Seděla jsem na balkóně, a když se ozvaly první tóny Chačaturjanovy skladby, tak se jedna z přítomných dam s rozzářenýma očima obrátila na svého manžela s nadšeným: „Jé, to znám“ a usmívajíce se pohroužila do poslechu této krásné skladby. A přesně takhle by tyto koncerty měly fungovat. Pomalými krůčky by ti, kteří se „vážné“ hudby trochu bojí nebo před ní mají zbytečný respekt, měli ke klasice nalézat cestu.

Evergreeny klasiky s komentářem

Další přidanou hodnotou těchto koncertů, které budou v sezóně čtyři, je to, že je moderují vybrané herecké osobnosti z ostravské líhně. První z nich, který je na programu 13. listopadu, bude v režii Jiřího Sedláčka. Dalšími průvodci dramaturgicky nápaditých hudebních večerů plných evergreenů klasiky budou postupně Norbert Lichý, který si roli glosátora – stejně jako Jiří Sedláček – již jednou vyzkoušel, Igor Chmela (známý především díky televiznímu pořadu Partička) a návštěvníky ostravského divadla milovaný Vladimír Polák.

Jiří Sedláček to odstartuje

„Vzpomínám si na výchovné koncerty, které jsme absolvovali se školou. Byly vždycky takové suché, bez šťávy. Takže tehdy jsme za jejich jediné pozitivum považovali to, že se můžeme ulít ze školy,“ vzpomíná Jiří Sedláček. „Moje první doteky s klasickou hudbou byly spíše náhodné. Tu jsem zaslechl Smetanovu Mou vlast nebo Čajkovského Klavírní koncert b moll, a jelikož si to pamatuju, tak mě už v dětství tato hudba určitým způsobem oslovila. Ale až později zhruba v době gymnaziálních let jsem ji začal objevovat více. Zjistil jsem, že vedle bigbítu, jazzu a popíku, je tu ještě tzv. klasická hudba. A tak jsem se pomalu prokousával k Bachovi a dalším skladatelům. Objevoval melodické a harmonické vazby a shledával jsem je nadmíru zajímavými,“ popisuje svou cestu ke klasické hudbě tento známý ostravský herec. A co si myslí o uvádění podobných koncertů a jejich smysluplnosti? „Myslím si, že je to rozhodně správná cesta. Nebo určitě jedna z možných. Rozhodně je to lepší než když na nepoučeného a nezkušeného posluchače vyrukujete s Hindemithem nebo s Janáčkem. Ne každému se asi budou líbit všechny zvolené ukázky, ale protože jich je více než na obvyklém koncertě, kde většinou zazní jen dvě až tři skladby, je velká pravděpodobnost, že si každý najde to svoje. A manželé, kteří jsou leckdy nuceni doprovázet svého hudbychtivé protějšky, třeba tentokrát po příchodu domů nebudou říkat, to zase byla nuda, ale možná si sednou k počítači a vyhledají si něco z vyposlechnutých skladeb. A to u je jen malý krůček k tomu, aby hledali dál a sami a příště už půjdou dobrovolně a rádi.“ Tak nezbývá než si přát, aby to tak skutečně bylo.

jfo

Bach a další

A nač se můžete na úvodní Lásce na první poslech těšit?  První z koncertů je věnovaný neznámějším autorům barokní éry a jejich slavným skladbám. Uslyšíte Vivaldiho Podzim z jeho Čtvera ročních období vedle virtuózní sonáty Ďáblův trylek Vivaldiho současníka Giuseppe Tartiniho, Aleluja z Händelova Mesiáše jako jednu z nejznámějších melodií vůbec, stejně jako Bachovu Air ze Suity pro smyčce č. 3 nebo Toccatu a fugu d moll pro sólové varhany. A věřte, že zjistíte, že jste zmíněná díla určitě minimálně jednou slyšeli. Na těchto skladbách si ukážeme několik základních skladatelských principů a podíváme se na to, jak si ve stejných situacích poradili skladatelé naší době bližší – např. Bedřich Smetana, Petr Iljič Čajkovskij či Arvo Pärt.


Ostravský orchestr bude řídit Stanislav Vavřínek a jako sólisté se představí Vojtěch Trubač (varhany) a Roman Patočka (housle). A protože Händelovo Aleluja se neobejde bez sboru, tak vystoupí také spojené sbory Luscinia a Janáčkův filharmonický sbor mladých. Více informací o dalších koncertech nazvaných Láska na první poslech najdete na www.jfo.cz


Bude generálka veřejná nebo ne?

Ještě v uplynulé sezóně Janáčkovy filharmonie bývala odpověď na tuto otázku do poslední chvíle tajemstvím. V té nové bude ale vše jasné a přehledné. Generálky na koncerty cyklu A (s výjimkou A5 – 26. 4. 2018), B a E, jejichž program a termín konání najdete na webových stránkách www.jfo.cz  budou přístupné všechny, až na tu výjimku pochopitelně:-). Začínají vždy v 10 hodin v den konání koncertu v sále Domu kultury města Ostravy. Před vstupem do sálu je třeba si v Janáčekpointu (prodejní místo JFO ve vstupním prostoru DKMO vpravo) nebo online na již zmíněných webových stránkách zakoupit vstupenku v ceně 50 Kč. Je to jistá možnost, jak navštívit některý z již vyprodaných koncertů (např. koncert s Lukášem Vondráčkem). Hlediště je připraveno - těšíme se na Vás.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 


Literatura

Česká erotická tvorba: Hedvábná past Markéty Harasimové

hedvabna past 200V říjnu si česká autorka románů pro ženy Markéta Harasimová vydala ve svém nakladatelství MaHa knihu Hedvábná past, která na jedné straně řeší brutální vraždy žen a na straně druhé se věnuje milostnému životu hlavní hrdinky. Ideální č...

Divadlo

Vznik zlomvazu, vznik všeho

zlomvaz perexMezinárodní festival studentského divadla Zlomvaz zve návštěvníky ve dnech 2. – 5. května 2018 nejen do prostor Divadelní fakulty Akademie múzických umění. Vedle divadla DISK, Studia Řetízek a učeben na DAMU se pro veřej...

Film

Jiří Langmajer: Všiváci jsou pro mě jedna velká emoce

vsivaci perexUž 19. června přijde do kin dlouho očekávaný film režiséra Romana Kašparovského Všiváci. Ústřední dvojici bratrů v něm ztvárnili Jiří Langmajer a Ondřej Vetchý...