Zámecký areál v Litni po roce otevře své brány milovníkům pěveckého umění

Zámecký areál v Litni po roce otevře své brány milovníkům pěveckého umění

Email Tisk
kolazAni letos nemůže v programu Festivalu Jarmily Novotné chybět Závěrečný koncert Interpretačních kurzů, jehož poslech spolu s přitažlivou silou letního zámeckého sídla v Litni každoročně okouzlí nejednoho návštěvníka. V roce 110. jubilea narození sopránové legendy a světově významné osobnosti Jarmily Novotné, jíž je festival zasvěcen, se vedení pěveckých kurzů ujmou špičková sopranistka a sólistka Národního divadla Kateřina Kněžíková a jeden z našich nejvýznamnějších reprezentantů na mezinárodní scéně, basbarytonista Adam Plachetka. O klavírní doprovod se jako každoročně postará šéfkorepetitor Národního divadla Zdeněk Klauda. Interpretační kurzy v Litni 2017 pořádá ve dnech 9. a 13. srpna nezisková organizace Zámek Liteň, z.s. v rámci 6. ročníku Festivalu Jarmily Novotné. Letošní závěrečný koncert připadá na neděli 13. srpna a jako obvykle se odehraje v sále historického objektu Čechovny.
 
 
,,Pedagogická, respektive konzultační činnost mě baví a snažím se k ní nejméně jednou, nebo dvakrát do roka vracet. Kurzy, kde spolu všichni tráví čas a můžou se soustředit jen na ně, dávají z mého pohledu více smyslu, než jedna hodina před publikem v běhu jiných událostí. Také se rád vracím do prostředí liteňského zámku, kde je v létě nádherně. V místní atmosféře vlastně nevnímám práci jako práci, protože si připadám jako na dovolené,“ vyjadřuje význam Interpretačních kurzů v Litni basbarytonista Adam Plachetka. Letošní ročník zde bude jeho druhou zkušeností.
Zámek v Litni, kam se kdysi slavná pěvkyně přivdala, již počtvrté poskytne útočiště začínajícím i pokročilým pěvcům a dost možná naší budoucí elitě pěveckého a operního oboru. „Bude to znít jako obrovské klišé, ale to místo je prostě magické. Vůbec se nedivím, že se tam Jarmila Novotná cítila tak dobře. Myslím, že by byla nadšená, kdyby věděla, že se na jejím panství rodí další pěvecká generace,“ uvažuje významná pěvkyně Kateřina Kněžíková, která povede liteňské kurzy potřetí v řadě.
Jako každý rok vyvrcholí kurzy poslední podvečer společným vystoupením jejich absolventů s lektory určeným pro širokou veřejnost. Zaměřením těch letošních bude výuka jak českého, tak zahraničního repertoáru a vybrané ukázky pak vyplní i program koncertu. „Závěrečný koncert se vždy nese v duchu toho, jakou práci všichni udělali. Vždy všem kladu na srdce, aby se nesnažili napůl ukázat to kvantum věcí, které jsme změnili, ale třeba jen jednu, dvě, zato pořádně. S plným uvědoměním. A to také vždy funguje. Sama vím, jak je někdy těžké splnit vše. Budu nesmírně šťastná, když se, jako každoročně, Čechovna naplní hudbymilovnými lidmi a přijdou podpořit studenty v jejich snažení,“ zve k poslechu Kateřina Kněžíková.  
 
Int.kurz 1
Frekventanty kurzů letos mimořádně doplní i jeden korepetitor. Také on se představí na závěrečném koncertu, ovšem v roli doprovazeče svých pěveckých kolegyň a kolegů. Jeho studium povede pravidelný korepetitor kurzů Zdeněk Klauda. „Vždy velmi kvitujeme, že naprostá většina účastníků opouští své zaběhané stereotypy, které jim fungují, a riskují i před publikem a zkouší zapracovat do svého projevu to, co se za těch několik málo dnů naučili. Závěrečné koncerty mají vždy naprosto nezaměnitelnou atmosféru, která je ovlivněna jak vzájemnou důvěrou, která se mezi námi během té doby vytvoří, tak neskutečným zápalem mladých pěvců a pěvkyň a v neposlední řadě i zcela výjimečným geniem loci liteňského zámku.“
 Int.kurz 2
Vstupenky na Závěrečný koncert Interpretačních kurzů je možné rezervovat a zakoupit na emailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo na čísle 724 880 826. Cena vstupenky je 300,- Kč. Vzhledem k omezené kapacitě míst v sále doporučují organizátoři včasné provedení rezervace. Koncert začíná v 18 hodin a po jeho skončení se uskuteční autogramiáda s Kateřinou Kněžíkovou a Adamem Plachetkou.
Interpretační kurzy v Litni 2017 se potřetí konají ve spolupráci s Hudební a taneční fakultou Akademie múzických umění v Praze, kde se v březnu uskutečnil první běh vedený Kateřinou Kněžíkovou. Vybraná absolventka tohoto kurzu získala odměnu v podobě bezplatné účasti v rámci druhého běhu kurzů v Litni. Více informací na webových stránkách a na Facebooku.
 
O organizaci ZÁMEK LITEŇ, z.s.
Nezisková organizace Zámek Liteň, z.s., založená Ivanou Leidlovou na počátku roku 2012, si dala za cíl obnovit a pozvednout jméno a odkaz Jarmily Novotné a českého šlechtického rodu Daubků. Zámek Liteň organizuje multižánrový Festival Jarmily Novotné, vytvořil a pečuje o muzejní sbírku, podporuje a iniciuje vznik nových autorských počinů, podporuje mladé umělce a obnovuje kulturní památky v areálu zámku Liteň.
Organizace mimo jiné vydala reedici memoárů Jarmily Novotné Byla jsem šťastná, spolupodílela se na vydání hudebního CD Jarmily Novotné Opera Recital, organizuje mistrovské pěvecké kurzy pro mladé pěvce, v roce 2014 pořádala open air koncert Pocta Jarmile Novotné za účasti Jiřího Bělohlávka a světově uznávaných českých operních pěvců.
V roce 2013 Zámek Liteň, z.s. inicioval a financoval osmnáctiměsíční mezinárodní historický výzkum a vydání knihy o Jarmile Novotné pod vedením historika, spisovatele a scenáristy Pavla Kosatíka. Hlavním výstupem tohoto výzkumu, stejně jako vrcholnou událostí Festivalu Jarmily Novotné 2015 byla historicky první monografie o Jarmile Novotné s názvem Baronka v opeře.
Festival Jarmily Novotné 2017 se koná jako šestý v řadě, přičemž spojnicí jeho aktivit je 110. výročí narození Jarmily Novotné. Nejvýznamnější událostí se na podzim stane operní gala Pocta Jarmile Novotné 2017 ve spolupráci českých a světových operních hvězd a Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Také šestý ročník festivalu nabídl Putovní výstavu o životě Jarmily Novotné s názvem Jarmila Novotná: Operní diva, která byla na jaře k vidění v Senátu PČR. Specializací dalších, již čtvrtých pěveckých kurzů bude studium světového a českého repertoáru pod vedením Kateřiny Kněžíkové a Adama Plachetky. Kurzy budou jako tradičně zakončeny společným koncertem absolventů a lektorů kurzů 13. srpna v Litni.


Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
Banner

Rozhovor

Velký rozhovor s Martinem Dejdarem

martin dejdar 200Herec, moderátor, bavič, dabér, hokejista, … To vše a mnohem víc je Martin Dejdar. V tomto rozhovoru se dozvíte, jaký nový pořad bude na Primě, co pro něj znamenal Comeback a plno zajímavých věcí nejen...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (21)


Literatura

Procházka po britských galeriích a muzeích

altNejen milovníkům Velké Británie a umění je určena kniha Britské galerie a muzea vydaná Radioservisem. Autor Jaroslav Beránek chce dokázat i pochybovačům, že Británie má co nabídnout…

Divadlo

Shirley Valentine oslavila 500. reprízu, Simona Stašová dostala speciální dort s 500 svíčkami

Shirley 200One woman show Simony Stašové Shirley Valentine oslavila v úterý 15. září v Divadle ABC 500. reprízu. Bravurní komedie Willyho Russella o hledání sebe sama měla premiéru v roce 2008, od té doby se stala jednou z nejoblíbenějších inscenací Městských...

Film

Jana Plodková, Anna Cónová a Luboš Veselý v hlavních rolích celovečerního debutu Josefa Tuky ABSENCE BLÍZKOSTI

absence 200Od začátku srpna probíhá na Karlovarsku a v dalších lokacích v Česku natáčení prvního celovečerního filmu nedávného absolventa FAMU Josefa Tuky Absence blízkosti. Hlavní roli v křehkém psychologickém dramatu o mladé matce, která hledá cestu cestu ...