Dvořákova Praha vyvrcholí koncertem světoznámého Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia
Banner

Dvořákova Praha vyvrcholí koncertem světoznámého Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia

Email Tisk

dvorakova praha200Velkolepý závěr devátého ročníku bude patřit dvěma symfonickým tělesům, které představují pilíře evropské hudební historie i současnosti. V pátek 23. září Česká filharmonie s Jiřím Bělohlávkem přednese díla Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, jeho následníka na poli cti a slávy české hudby. V sobotu 24. září se program letošní Dvořákovy Prahy uzavře slavnostním koncertem vůbec nejstaršího italského čistě symfonického tělesa, vynikajícího Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod taktovkou šéfdirigenta Antonia Pappana. Sólistou závěrečného večera bude americko-izraelský houslový virtuos Gil Shaham. „Jsem rád, že letošní ročník festivalu, jemuž dominovaly světové orchestry v čele se Staatskapelle Dresden, Londýnským symfonickým orchestrem nebo neméně světovou rezidenční Českou filharmonií, vyvrcholí koncertem skvělého italského tělesa, v jehož podání zazní zejména hudba Dvořákova přítele Petra Iljiče Čajkovského. Kombinace jejich typického italského temperamentu s uměním velkého ruského romantika za řízení charizmatického Antonia Pappana slibuje mimořádný zážitek,” láká ředitel festivalu Marek Vrabec. Na koncert vzácných italských hostů zbývají poslední vstupenky.

V pátek 23. září v Rudolfinu vystoupí rezidenční orchestr festivalu Česká filharmonie pod vedením svého šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka. Filharmoniky v první půli večera posílí při zřídka hraném Dvořákově Žalmu 149 a Polní mši Bohuslava Martinů Pražský filharmonický sbor řízeným Lukášem Vasilkem. Sólových partů Polní mše se ujme renomovaný český barytonista Svatopluk Sem. V druhé části večera zazní Dvořákovy předehry V přírodě, Othello a Karneval.

Závěrečný koncert v sobotu 24. září bude ve Dvořákově síni Rudolfina patřit zvučnému ansámblu Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia pod vedením Antonia Pappana. Italský šarm a temperament nebude jistě chybět v Předehře k opeře Popelka Gioacchino Rossiniho, v Čajkovského Koncertu pro housle a orchestr D dur se k orchestru přidají vzácné stradivárky v rukou vynikajícího britského houslisty Gila Shahama. Závěr koncertu i festivalu bude opět patřit ruskému klasikovi a jeho Symfonii č. 5 e moll.

dvorakova praha

První koncert České filharmonie, současného rezidenčního orchestru festivalu Dvořákova Praha, řídil Antonín Dvořák v roce 1896. Nejvýznamnější český orchestr je počítán mezi 20 nejlepších symfonických těles světa a je vyhledáván zejména pro výsostnou interpretaci děl českých klasiků. Vrcholy jeho dlouhé historie byly zejména éry dirigentů Václava Talicha, Rafaela Kubelíka, Karla Ančerla, Václava Neumanna a také ta současná, kdy orchestr vede Jiří Bělohlávek. Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia vznikl o něco později, v roce 1908. Zajímavé je, že v zemi, která hudbou žije po staletí a dala světu operu, to byl první orchestr, jehož výlučnou tvůrčí a pracovní náplní bylo a je pouze provozování symfonického repertoáru. V jeho čele stál od počátku až do roku 1944 legendární Bernardino Molinari, s orchestrem jsou spjata také jména Artura Toscaniniho, Wilhelma Furtwänglera, Herberta von Karajana, George Soltiho, Carlose Kleibera, Claudia Abbada či Riccarda Mutiho či Leonarda Bernsteina. Orchestr uvedl ve světové premiéře řadu významných hudebních děl 20. století, včetně Respighiho Římské fontány a Římské pinie. K vrcholným dílům patří také nahrávky Verdiho Requiem, Pucciniho Madam Butterfly, Rossiniho Stabat mater nebo Brittenova Válečného requiem.

Předprodej vstupenek a více informací na www.dvorakovapraha.cz.

Dvořákova Praha

umělecký ředitel Marek Vrabec

Festival Dvořákova Praha se koná pod záštitou Bohuslava Sobotky, předsedy vlády ČR, a Adriany Krnáčové, primátorky hl. města Prahy.
Generální partner: investiční skupina KKCG
Za podpory: hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR

Hlavní partneři: Sazka, KIKA
Hlavní mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas, mediální skupina Mafra
Mediální partneři: Opera Plus, Harmonie, Classic Praha, Forbes Česko, Lidové noviny, Reporter, Literární noviny, Týdeník Rozhlas, Expres FM, Prager Zeitung, Scéna.cz, Expats.cz
Oficiální vůz: BMW
Neziskový partner: Nadace Proměny
Speciální poděkování: Česká filharmonie, Národní galerie v Praze, Správa Pražského hradu, Národní muzeum – Muzeum Antonína Dvořáka

Partneři koncertů: DaDa, Cemio, Fast Forward, Lékárny Magistra, LED multimédiaSouvisející články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Přihlášení

K21 se představuje

LUKÁŠ LOUŽECKÝ


šéfredaktor

    32 let, ve znamení Štír. Je z Prahy a zaměstnán prozatím v Datartu na Službách zákazníkům. V rámci své amatérské žurnalistické kariéry má za sebou psaní a fotografování pro několik webů – zejména hudebních a literárních. Namátkou zmíníme ireport.cz, vaseliteratura.cz nebo cbdb.cz. Na šéfredaktorskou pozici nastoupil počátkem roku 2018 a doufá, že tento web povede k ještě větším úspěchům, než má prozatím za sebou.

    Pro Kulturu 21 píše již několik let. “Na práci pro Kulturu 21 mě baví především to, že je tento web tak všestranný. Můžu psát o knížkách, výstavách i třeba hudbě. Navíc je v něm přátelské prostředí."

    Ve volném čase se vedle psaní a fotografování věnuje zejména své rodině – manželce a téměř tříletému synovi. Je téměř abstinent, ale občas si dá skleničku vína. Odnaučený kuřák se závislostí na brambůrkách.

    Životní motto:

    Užívej života než ti uteče.

Toulavka

Anketa


Banner

Partneři

Hledat

Mimísek 32

Nové komentáře

Facebook

Twitter


Literatura

Klučičí knížky pro začátečníky – Dráček Mráček a Bubáček

altDaniela Krolupperová má tři dcery. Předpokládala bych, že bude psát hlavně holčičí příběhy. Přesto se hlavně v poslední době v její bibliografii víc objevují jako hrdinové kluci. Pro nejmenší čtenáře-začátečníky vydala vloni knížku

Divadlo

MASO KRŮTÍ

maso krutiOny: MASO KRŮTÍ bývá označováno za dívčí punkovou divadelní formaci. Přesto, že samotné členky nevědí, co spojení těchto slov přesně znamená, nevyhýbají se mu. Poté, co v sobě objevily kolektivní zálibu v něžném punku, začaly tvrdě formovat své a...

Film

Lucie: příběh jedný kapely. 30 let v dějinách.

lucie film 2001986 26. dubna došlo k výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu, o dva dny později k prvnímu koncertu skupiny Lucie v klubu Na Proseku.

...