Valašské Meziříčí ožije folklórním festivalem Babí léto 2016
Banner

Valašské Meziříčí ožije folklórním festivalem Babí léto 2016

Email Tisk

babi leto200Dvanáctý ročník Mezinárodního folklórního festivalu Babí léto 2016, který se pravidelně co dva roky koná ve Valašském Meziříčí v rámci Dnů města, se uskuteční od čtvrtku 15. září do neděle 18. září 2016. Na festival se kromě návštěvníků Valašského Meziříčí mohou opět těšit i obyvatelé Kelče a Hustopeč nad Bečvou. Celý program letošního ročníku je koncipován v duchu podtitulu Rodina a folklór – folklór a rodina a zúčastní se jej třináct souborů z České republiky, Polska, Slovenska, Itálie a Srbska. Většina programů je zdarma či za dobrovolné vstupné a večerní koncerty budou patřit Brněnskému rozhlasovému orchestru lidových nástrojů a kapele Docuku.

 

První ročník Mezinárodního folklórního festivalu Babí léto se uskutečnil v roce 1993 a postupně se stal ve Valašském Meziříčí, Kelči a Hustopečích nad Bečvou tradicí. Za uplynulých jedenáct ročníků se na festivalu Babí léto vystřídalo na sedmdesát folklórních seskupení ze čtrnácti zemí a některé z nich se na festival opakovaně rády vracejí. V letošním roce zde své umění přiveze taneční soubro Pro Loco Samugheo z italské Sardínie, Železniční kulturní společenství Dule Milosavljevićy ze srbského města Čačak i soubor Zespół Folklorystyczny SNUTKI z polského města Potaržyca. Ze sousedního Slovenska přijaly pozvání soubory DFS Kornička z Trenčína, Folklórní soubor Lipovec z Vranova nad Topľou a Trio z Chotára z Terchové. Českou republiku zastoupí Valašský soubor písní a tanců Portáš z Jasenné, Folklorní soubor Vysočan z Hlinska, Dětský folklorní soubor Holúbek z Uherského Brodu a v neposlední řadě valašskomeziříčské soubory DFS Ovečky, VSPT Bača, VSPT Bača – Pozdní sběr a Cimbálová muzika KGB.

Čtyřdenní festivalová přehlídka nabídne také doprovodné koncerty. Toho prvního se ujme Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů neboli BROLN ve čtvrtek 15. září v Amfiteátru v parku zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Ve svém koncertním programu od devatenácté hodiny představí také jednotlivé instrumentalisty v sólových virtuózních číslech. Druhým koncertním programem před hlavním festivalovým dnem bude speciální vystoupení meziříčské folklor beatové kapely Docuku. Ta si pro návštěvníky Babího léta připravila výroční koncert k příležitosti 15 let od svého založení. V programu v pátek 16. září vystoupí od devatenácté hodiny také bývalí členové Docuku a spřátelení tanečníci z folklórního spolku Jasénka. Na oba zmíněné koncerty je vstupné dobrovolné.

Hlavním festivalovým dnem bude sobota 17. září, kterou zahájí tradiční průvod městem Valašské Meziříčí z náměstí do Amfiteátru v parku zámku Kinských, jež se stane hlavním dějištěm Babího léta. Zde se představí všechny soubory v krátkých vystoupeních, zahrají muziky účinkujících souborů, nebude chybět výuka lidových tanců, Meziříčský řemeslný jarmark a 1. hlavní festivalový program bude zakončen Galavečerem.

Obyvatelé a návštěvníci městyse Hustopeče nad Bečvou zde mohou festivalový program navštívit v pátek 16. září, kdy od devatenácté hodiny vystoupí folklórní soubory v programu nazvaném V hustopečském zámku… a veselici při lidových hudbách s názvem …hrajú a tancujú zažijí od dvaadvacáté hodiny. Druhý hlavní festivalový den se v neděli 18. září uskuteční ve městě Kelč. Zde program zahájí úderem desáté hodiny dopolední Mše v kostele sv. Petra a Pavla, následovat bude průvod účastníků městem, vystoupení souborů na tamním náměstí i 2. hlavní festivalový program na pódiu u Domu kultury nazvaný V dobrém zme sa zešli.

Festival Babí léto zahrnuje také celou řadu doprovodných programů. Ve Valašském Meziříčí se uskuteční výstava z minulých ročníků festivalu v divadelní kavárně zámku Žerotínů, výstava soutěže Valmez Foto 2016 v Muzejním a galerijním centru, výstava Trienále Valmez – Cenu Rudolfa Schlattauera v galerii Sýpka na II. nádvoří zámku Žerotínů, Medový den i Selský rynek na náměstí ve Valašském Meziříčí, Řeznickou slavnost v Muzeu řeznictví na Hranické ulici a také koncert Filharmonie Bohuslava Martinů v Amfiteátru. Muzeum regionu Valašsko v zámku Kinských nabídne výstavy Hračky ze staré půdy a Hravá Evropa.  Hustopeče nad Bečvou nabídnou v Zámku Lapidárium s barokními sochami, Váhalovo řeznictví, Muzeum hudby a filmu a ochutnávku piv ze Zámeckého minipivovaru. V Kelči se naopak můžete vydat Po stopách kelečského dýmkařství v penzionu Kelč 290.

.Více informací a podrobný program Mezinárodního folklórního festivalu Babí léto je k nalezení na oficiálních stránkách www.babileto.com . Většina programů je zdarma. Některé z výstav a koncert filharmonie jsou zpoplatněné. V případě nepříznivého počasí se programy uskuteční v prostorách zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí a Domu kultury v Kelči.

babi leto

 Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 
PřihlášeníAktuality

  • STRUNY PODZIMU

    23. ROČNÍK FESTIVALU — Mezinárodní hudební festival Struny podzimu už potřiadvacáté přinese typicky osobitý výběr kvalitní hudby. Letošní...

Devadesátky


Rozhovor

Jiří Syrovátka: „Stačí něco vyšpulit – a je to hned!“

syrovatka perexSpisovatel Jiří Syrovátka (*1959), představitel vedlejších a spodních literárních proudů je zpátky na scéně. Po několikaleté pauze o sobě dává vědět černou groteskou Hypochondr z periferie. Kniha plná seb...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Může dívka jen tak beze stopy zmizet ze světa?

zdroj - anag.czUznávaný psychiatr Viktor Larenz měl všechno. Skvělou kariéru, bohatství, fungující manželství a roztomilou dcerku Josy. Ta trpěla zdravotními potížemi, a proto se Viktor snažil najít lékaře, který by jí pomohl. Jednou Josy zmizela přímo ...

Divadlo

"Našel jsem žvýkačku ve vlasech, skončil jsem s hlavou v koši, dostal jsem pětku a svačiny mi nikdo nemaže." Komu se všichni tak smějou? Tobě.

locker200Divadlo DISK uvede ve středu 24. února 2016 poslední absolventskou inscenaci 4. ročníku oboru herectví katedry alternativního a loutkového divadla DAMU v režii Halky Je Třešňákové.

...

Film

ZLÍN FILM FESTIVAL láká studenty a mladé lidi atraktivním programem

zlinsky filmovy festival 200Zlín se do historie zapsal především jako centrum obuvnického průmyslu, dnes se však profiluje jako město studentů – v současné době jich tady studuje