Zahajovací koncert festivalu Za poklady Broumovska rozezněl otovický kostel

Kultura21.cz

Zahajovací koncert festivalu Za poklady Broumovska rozezněl otovický kostel

Email Tisk

za poklady broumovska 200V otovickém kostele sv. Barbory byl v sobotu 2. července v 18 hodin zahájen 11. ročník letního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. Následovat bude dalších devět koncertů, každou letní sobotu, vždy v jednom z broumovských kostelů.

 

Zahajovací koncert houslisty Jana Fišera, německého violoncellisty Philipa Grahama, stipendistů Akademie komorní hudby a německé nadace Villa Musica si první červencovou sobotu přišlo do Otovic poslechnout 231 návštěvníků, které neodradila ani bouřka před koncertem a silné dešťové přeháňky. „Na koncerty chodíme už sedm let, proto jsme si nenechaly ujít ani letošní zahajovací vystoupení. Těšíme se moc, bývá krásná atmosféra,“ sdělily před koncertem posluchačky Jana a Eliška Vágnerovy z Broumova.
Hudebníci během více než hodinového koncertu představili díla Franze Schuberta, Bohuslava Martinů a Johannese Brahmse. „Jsem rád, že budeme během letošního léta opět potvrzovat, že náš festival klade zvláštní důraz na interpretační kvality a programovou pestrost, hledá zajímavé osobnosti mezi zkušenými i mladými hudebníky. Kvalitní hudba to je to, co dělá náš festival unikátním,“ řekl ve své úvodní řeči ředitel festivalu Jan Školník, který přivítal posluchače prvního koncertu spolu s děkanem broumovské farnosti Martinem Lanžim, radní Královéhradeckého kraje Janou Třešňákovou, předsedou Dobrovolného svazku obcí Broumovsko Karlem Rejchrtem a starostou Otovic Petrem Novákem.
Stejně jako v předešlých letech, je i letos vstupné na všechny koncerty dobrovolné. Výtěžek festivalu pak následně putuje na péči o kostely, v nichž se koncerty konají. Návštěvníci otovického koncertu přispěli do festivalových kasiček částkou 13.616 korun. V loňském roce se podařilo během deseti koncertů vybrat více než 220 tisíc korun.

za poklady broumovska
Pozvánka na 2. koncert / 9. 7. Ruprechtice
Druhý koncert festivalu bude v sobotu 9. července od 18 hodin lákat do ruprechtického kostela sv. Jakuba Většího na vystoupení Duo du Rêve. Flétnistka Jana Jarkovská a klavírista Bohumír Stehlík představí skladby Johanna Sebastiana Bacha, Josefa Suka, Franka Martina a Pavola Šimaie. Interpretace Dua du Rêve byla oceněna vítězstvími v mezinárodních soutěžích v Itálii, Paříži či Rakousku. Pro sezónu 2016/17 byloDuo du Rêve zařazeno na prestižní Listinu mladých umělců Nadace Český hudební fond.
11. ročník festivalu podpořili partneři MND, textilní závody VEBA a Raiffeisen Leasing, Královéhradecký kraj, Královéhradecká diecéze a místní farnosti, město Broumov, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Podnikatelský klub Broumovska, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Region Broumovsko, Státní fond kultury ČR a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích.
Mediálními partnery 11. ročníku jsou Český rozhlas Hradec Králové, Český rozhlas Vltava, Týdeník Rozhlas, Mladá fronta DNES, Naše Broumovsko, PROPAMÁTKY a Informuji.cz.
Aktuální informace a fotogalerii najdete na webových stránkách festivalu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

Rozhovor

Michal Vaněček odpočívá tak, že píše

200 rozhovor1Letošní léto předvedlo různé podoby, kdy slunce pálilo o sto šest, na mnohé se nalepilo dovolenkové tempo (můj manžel ho nazývá „plážové“) a občas seslalo přílivy deště. Co dělají spisovatelé a ilustrátoři v létě? Jak se jim píše či kreslí po...

Hledat

Chaty s osobností

Příběhy Elišky, Vítka a Čenišky (12)


Literatura

VHRSTI vydává první autobiografický komiks u nás

Vhrsti perexZeptáte-li se někoho, co je nejdůležitější věc na světě, odpoví buď bez váhání, že zdraví – jak jinak – nebo bude přemýšlet a přemýšlet a odpověď nedostanete. Alespoň já tuhle zkušenost mám. Sama neumím odpovědět, protože důležitých věcí znám spo...

Divadlo

Roztančené jeviště – Souboj divadel Praha

roztancene perexAutorský projekt Tanečních kurzů Martina Šimka & Terezy Řípové byl odstartován v roce 2016 v Městském divadle Mladá Boleslav, kde proběhl první ročník projektu Roztančené divadlo aneb když herci tančí. Po tamním ús...

Film

Jaký význam mají mýty v našem životě?

Uvahy 200Přemítáním o mýtech si tříbily mysl leckteré osobnosti tuzemské i světové kultury. Nyní se mezi ně zařadil David Jan Novotný, když vydal sborník studií Úvahy o mýtu. V osmnácti kapitolách se hravě přehoupl od biblických témat k souča...