Československý jazzový festival představí velikána jazzové historie i naděje současného jazzu od nás i ze zahraničí

Československý jazzový festival představí velikána jazzové historie i naděje současného jazzu od nás i ze zahraničí

jazz20Již za pár dnů se ve městě nad Bečvou opět rozezní krásné melodie a bohaté harmonie, nápadité rytmy, synkopy i groovy, sóla a unisona skvělých jazzových muzikantů. Od 22. do 24. října se totiž v Přerově bude konat v pořadí 32. Československý jazzový festival. Letošní ročník uvítá legendárního kontrabasistu a spoluhráče Milese Davise Rona Cartera, australskou jazzovou divu Sarah McKenzie, často srovnávanou s Dianou Krall či energickou mladou kapelu Snarky Puppy - americké věrozvěsty elektrického jazzu pro 21. století. Ondřej Ruml s Matejem Benkem či Michal Motýľ - to jsou jen někteří z těch, kteří budou na festivalu bojovat v barvách česko-slovenské jazzové vzájemnosti.

 

 

Poznávacím znamením festivalu, jehož historie sahá až do roku 1966, je dlouhá léta dramaturgická pestrost, která dává stejnou měrou prostor českým a slovenským jazzmanům všech generací, legendám a zářícím hvězdám světového jazzu i čerstvým talentům a nadějím. Na Hanou se tak podívaly takové jazzové veličiny, jako Jim Hall, Larry Coryell, Ray Brown, Jean-Luc Ponty, John Scofield, Mike Stern, Manu Katché, Billy Cobham nebo John Abercombie. Zahráli tu Georgie Fame & Blue Flames, Maynard Ferguson’s Big Bop Nouveau Band, Brad Mehldau Trio, New York Voices, Yellowjackets,  Groove Collective, The Clayton-Hamilton Jazz Orchestra nebo Joe Lovano Us Five s Esperanzou Spalding. Československý jazzový festival se tak řadí mezi jednu z nejvýznamnějších kulturních akcí nejen v Přerově, ale i na celé střední Moravě.
„Těšíme se na to, že se nad Bečvou opět rozzáří nebe plné jazzových hvězd a potěší všechny vnímavé posluchače, ať už je jim blízký klasický moderní jazz davisovského střihu, sofistikovaný vokální projev či škatulkováním nezatížené výboje současného elektrického jazzu,” říká dlouholetý ředitel festivalu Rudolf Neuls a dodává: „Rádi bychom poděkovali všem, těm, kteří tento svátek jazzu podporují, tedy našim partnerům v čele s městem Přerov, Olomouckým krajem a Ministerstvem kultury.“  Večery bude tradičně se šarmem sobě vlastním provázet dramaturg přehlídky Aleš Benda.

jazz3

 

Československý jazzový festival se tradičně odehraje v rekonstruovaných prostorách Městského domu Přerov v Kratochvílově ulici, kde je rovněž možné zakoupit vstupenky v předprodeji. Rezervovat lístky lze na telefonu 581 587 711 nebo e-mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Vstupenky od 150,- Kč je možné zakoupit také na www.ticketportal.cz . Změna programu je vyhrazena. Veškeré další informace na http://www.csjf.cz.

Letošní dramaturgie festivalu tradičně dodržuje všechna svá předsevzetí a bohatě naplňuje princip mixu velkých historických jmen se žhavou současností a čerstvými talenty. Čtvrtek 22. října představí pozoruhodný projekt, snoubící mladistvou energii českých a slovenských jazzmanů s jedním ze základních kamenů naší (nejen jazzové) historie: Talentovaný zpěvák a hudebník Ondřej Ruml spolu s elitní sestavou vedenou klavíristou Matejem Benkem předvedou program, který vloni vyšel na již pozlaceném albu pod jednoduchým a všeříkajícím názvem Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha. Ve druhé části večera se představí americká kapela Snarky Puppy. Navztekané štěně, jak zní volný překlad názvu, ňafá a vrčí se zvláštním potěšením všude tam, kde se objevuje muzikantská nuda a macha. Jejich boj s obyčejností si získává stále větší oblibu u posluchačů i kritiků v Asii, Austrálii, Americe i Evropě. Porafali s radostí už North Sea Jazz, Monterey Jazz Festival, Paris Jazz Festival, EFG London Jazz Festival nebo Melbourne International Jazz Festival. V lednu 2014 „štěňata” radostně překvapila zpráva, že za píseň Something, kterou nahrála s Lalah Hathaway, získala Grammy v kategorii rhythm’n’blues. Následné album We Like It Here se díky nadšení a zájmu fanoušků vyšplhalo na první příčku jazzového žebříčku iTunes.

V pátek 23. října rozsvítí hanácké jazzové nebe elitní souhvězdí naší jazzové historie, krásná a jasná nova z Austrálie i jedna z největších žijících jazzových legend vůbec. Na pódiu se jako první představí Sága rodu SHQ Reunion, obnovená sestava legendárního projektu Karla Velebného , který skloubil začátkem 70. let po vzoru Woodyho Hermana zvuk tří tenorsaxofonů a barytonsaxofonu s rytmikou mateřského SHQ. Uvidíme a uslyšíme tedy čtyři stále energické jubilanty: Letos sedmdesátiletého bubeníka Josefa Vejvodu, pětasedmdesátníky pianistu Karla Růžičku, barytonsaxofonistu a flétnistu Jiřího Válka a osmdesátníka tenosaxofonistu Svatobora Macáka, spolu s jejich kolegy Patrem Králem a Štěpánem Markovičem s tenorsaxofony a Petrem Kořínkem za kontrabasem. Po nich uvítáme šarmantní mladou australskou divu Sarah McKenzie, dámu kterou někteří přirovnávají k Dianě Krall. Dodejme, že to není jen díky nespornému půvabu a sex-appealu blonďaté klavíristky a zpěvačky, ale zejména pro mimořádnou muzikalitu a přesvědčivost jejího projevu. Do Přerova přiveze písně ze žhavé novinky, alba We Could Be Lovers. Za zmínku stojí i to, že v její skvělé kapele bude na bubenické židli sedět představitel současné hráčské elity v této kategorii, Gregory Hutchinson. Bezesporu vrcholem pátečního večera bude vystoupení Rona Cartera, jednoho z nejzásadnějších kontrabasistů jazzové historie, spoluhráče Milese Davise. V kvintetu s Waynem Shorterem, Herbiem Hancockem a Tonym Williamsem hráli na zásadních albech moderního jazzu 20. století: Miles Smiles, ESP, Miles in the Sky, Seven Steps to Heaven, Sorcerer, Filles de Kilimanjaro, Nefertiti. Muž, který prý dodnes hraje na český kontrabas zakoupený roku 1959  v New Yorku za 125 dolarů,  nadchne jistě přerovské auditorium s programem Dear Miles, vycházejícím ze stejnojmenného alba z roku 2007. V sestavě, která si říká Foursight, jsou mu oporou klavíristka Renee Rosnes, bubeník Payton Crossley a perkusista Rolando Morales – Motas.

jazz9

 

V Sobotu 24. října rozjásá pódium přerovského Městského domu nejdříve Michal Motýľ Tentet. Kapela předního slovenského trombonisty je zajímavá již svým složením, které se v dechové sekci skládá ze čtyř trombonů, trubky a dvou saxofonů, rytmiku tvoří kytara, kontrabas a bicí nástroje. V sestavě špičkových slovenských jazzmannů najdeme kromě kapelníkova bastrombónu trombony Petra Hnětkovského, Jozefa Vöröše a Juraje Mitošinky, trubku Ondreje Jurašiho, saxofony a jiné příbuzné nástroje Nikolaje Nikitina a Erika Rothensteina, kytaru Matúše Jakubčice, kontrabas Martina Kapusníka a bicí Kamila Slezáka. Čtveřice excelentních muzikantů, která program letošního Mezinárodního jazzového festivalu letos uzavře, si říká Fourplay. Zakladatel bandu Bob James u kláves, kytarista Chuck Loeb, baskytarista Nathan East a Harvey Mason za bicími slaví letos čtvrstoletí na světové hudební scéně.  Kvartet se s minimálními změnami na postu kytaristy (Lee Ritenoura vystřídal v roce 1998 Larry Carlton a toho po 12 letech Chuck Loeb) věnuje stylu, často zvanému “smooth jazz”. Natočili 15 alb, prvního eponymního  (kterého se mimochodem prodalo přes milion kopií a které 33 týdnů figurovalo na první příčce žebříčku Billboardu) až po letošní jubilejní titul Silver, Spolupracovali mimo jiné s Philem Collinsem, Patti Austin nebo Esperanzou Spalding. Brilantní sofistikovaný současný jazz tak ozdobí poslední den přerovské jazzové hostiny.

Každý večer po hlavním programu pobaví rozjeté publikum ve foyeru Městského domu Maskovaní bandité rytmu. Za názvem, vypůjčeným od Josefa Škvoreckého, se skrývá kapela, jež v rozličných rytmech a harmoniích jazzových i tanečních, jakož i zpěvem zpestří večírek jazzových příznivců. Zpívat bude Markéta Foukalová, David Fárek bude dout v saxafony, klapky bude mačkat Ondřej Kabrna, Vít Švec bude tvrdit muziku u basy, rozličné perkuse bude obsluhovat pan Imran Musa Zanghi, orcehstr bude s paličkami v ruce řídit bubnující kapelník Michal Hejna. V pátek a sobotu se s kytarou a zpěvem přidá Filip Benešovský.

________________________________________
Oficiální stránky festivalu: www.csjf.cz
Předprodej vstupenek: Městský dům Přerov, Kratochvílova 1, Přerov, tel.: 581 587 711, e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Změna programu vyhrazena.Související články:
Nejnovější články:
Starší články:

 

PřihlášeníImago, imagines I.-II.

Autoři zvolili jako východisko koncepce nové syntetické publikace věnované středověkému umění v českých zemích latinské slovo imago (označující nejen dvourozměrný obraz, kresbu apod., ale i výtvory trojrozměrné a případně i díla architektonická). academia.cz

Život byl pes

Tak to jsem já – pes Život. Rozhodně jsem se nenarodil jako domácí mazlíček. Díky různým okolnostem, které vám budu vyprávět, a také díky mému vzhledu a povaze, nikoho nenapadlo ho ze mě udělat. grada.cz


Literatura

Příručka pro starostlivé rodiče?


Starostliví rodiče to nemají vůbec jednoduché! Však to jistě znáte – někdo z doslechu, někdo z rodiny (tím netvrdím, že přímo z vlastní) – ale příkladů je kolem nás habaděj. To takový malý nevycválanec si dělá, co chce, neposlouchá a rodiče místo trestů se mohou přetrhnout, aby mu vyšli vstříc a splnili jeho nesmyslné požadavky. Dokonce se mi zdá, že počty nep...

Divadlo

Komédia Sladký domov na odozvu slovenského diváka ešte len čaká

Sladky domov 200V priestoroch Mestského divadla P. O. Hviezdoslava v Bratislave sa 5. mája uskutoční premiéra hry v slovenskom preklade Sladký domov od  maďarského autora Györgya Spiróa.

...

Film

Seznamte se s Doktorem Martinem

Doktor Martin 200Doktor Martin Elinger ukončí úspěšnou kariéru chirurga v hlavním městě a nastoupí jako praktický lékař v malebném beskydském městečku Protějov. Je sice stále skvělý doktor, který zvládá vyřešit i složité lékařské případy, ale jedna věc...