Do Kroměříže přijede písničkářka Radůza se zbrusu novou deskou
Banner

Do Kroměříže přijede písničkářka Radůza se zbrusu novou deskou

Email Tisk

raduza perexJedna z nejvýraznějších hudebních osobností české scény nezahálí. Koncertní šňůra k vydání loňské desky Gaia, jejíž jednou ze zastávek bude v pondělí 18. května v 19 hodin i kroměřížský Dům kultury, zdaleka není u konce. V pátek 8. května vychází písničkářce další zajímavý počin – CD Marathon – příběh běžce, jenž v sobě propojuje knižní příběh a zároveň písně, které jej doplňují.

 

 

Radůza si tentokrát vybrala netradiční formu uměleckého vyjádření a propojila tak několik svých dovedností. Napsala knihu povídek tvořících souvislou dějovou linku a ke každé z nich napsala i píseň. Vznikl tak jakýsi „knižní muzikál“ neboli „chansonetto“, jak nazvala nově vzniklý útvar.

„Formu nového projektu vystihuje nejlíp slovo spojující šanson a romaneto,“ vysvětluje písničkářka. „Podnětem ke vzniku byl pocit bezmoci nad vzrůstajícím násilím ve světě, nad nepoučitelností člověka a to právě v roce, kdy si připomínáme sedmdesáté výročí konce druhé světové války.“

Autorka popisuje příběh člověka procházejícího nejrůznějšími historickými bitvami, včetně té u Marathonu v roce 490 př. n. l., která také dala knize název. Dějová osa končí v Sudetech na přelomu let 1945/46, kde vrcholí jeho humanistické a protiválečné vyznění a připomenutí toho, že bez ohledu na to, na které straně bojové linie se ve válečném konfliktu nacházíte, ztráty jsou bolestné pro všechny zúčastněné.

raduza 1

 

Marathon – příběh běžce vychází v autorčině vlastním vydavatelství Radůza Records jako CD a kniha dohromady, pro příznivce mluveného slova pak sama autorka namluvila všech šestnáct povídek jako audioknihu. Není to poprvé, kdy Radůza pracuje s mluveným slovem a hudební formou, podobně bylo koncipováno i její „pohádkové CD“ O Mourince a Lojzíkovi z roku 2008.

Zpěvačka, autorka, multiinstrumentalistka...

Hudba výsostně originální písničkářky vychází částečně z šansonu, ale největší díl inspirace čerpá Radůza z folklóru a nálady městských "odrhovaček", které v jejím syrovém podání nabízejí nečekané hudební i textařské obraty. Řadí se tak silné generaci alternativní scény devadesátých let, která sklízí úspěchy jak na domácích pódiích, tak v zahraničí.

Pražská rodačka Radůza (ročník 1973), která je zpěvačkou, multiinstrumentalistkou a autorkou hudby i působivých textů, začínala s převážně bluesově zabarveným repertoárem. Bylo jí dvacet, když jí objevila Zuzana Navarová, která ji vzápětí představila širokému publiku. Poté začala Radůzina spolupráce s kapelou Nerez, která trvala dva roky.

V devadesátých letech vystoupila jako předskokan pražských koncertů Suzanne Vegy nebo Mikea Oldfielda, doma pak spolupracovala se skupinami Marsyas a Abraxax a kytaristou Michalem Pavlíčkem. Od ledna 1999 vystupovala také v rámci Cabaretu Václava Koubka v Jazz clubu Železná.

raduza 2

 

V roce 2001 dokončila studia na pražské konzervatoři, kde absolvovala studium skladby duchovní kantátou, kterou natočil Český rozhlas. V témž roce vyšlo její debutové album Andělové z nebe. Radůza je autorkou scénické hudby k představení Století touhy (Divadlo Archa), Lišák a Baron z Hopsapichu (Divadlo v Celetné - Spolek Kašpar), Tři sestry (Dejvické divadlo), Romeo a Jana (Divadlo v Řeznické) a Tanec na konci léta (Slezské divadlo Opava). Vedle toho spolupracovala také s kapelami Cymbelín a Jablkoň.

Rok 2003 přinesl Radůze ocenění v podobě tří sošek zlatých Andělů, které jí udělila Akademie populární hudby v kategoriích Zpěvačka roku, Objev roku a Folk & Country. Její album ... při mně stůj bylo oceněno Zlatou deskou. V roce 2004 získala Radůza ocenění v anketě Český slavík jako Skokan roku. Od té doby vydala Radůza další alba, která se nejen dobře prodávala, ale byla také ceněna kritikou.

Zpěvačka se objevila také ve filmu Kráska v nesnázích (2006) režiséra Jana Hřebejka. O rok později vyšel záznam jejího koncertu nejen na CD Vše je jedním, ale rovněž na DVD Půjdu, kam chci, které režírovala Olga Špátová. DVD je přitom doplněno dokumentem a řadou bonusů. Jde o velmi zdařilý počin, protože Radůzina největší síla je právě v živém vystupování.

raduza v kromerizi

 

Do Kroměříže dorazí Radůza společně s doprovodnou kapelou ve složení Josef Štěpánek (kytary), Jan Cidlinský (baskytara, housle) a David Landštof (bicí). V koncertním repertoáru budou písně notoricky známé z ocěňovaných alb …při mně stůj nebo V hoře, ale i novějších – Miluju vás, Ocelový město či poslední, z roku 2014, Gaia. To se také velice záhy dostalo na špičku prodejního žebříčku, který sestavuje IFPI a na předních místech se drží doposud.

Jan Dušek, Robert Rohál

Foto archiv autorů

www.dk-kromeriz.cz

http://www.raduza.cz


 

Rozhovor

Režisér Viktor Tauš: „Pracovat s Kaiserem a Lábusem je štěstí“

taus viktor 200Režisér Viktor Tauš debutoval autobiografickým filmem o drogové závislosti Kanárek. Můžete si přečíst, jak na tento film vzpomíná a co pro něj znamenal, ale tento rozhovor se točí především kolem jeho ne...

Hledat

Chaty s osobností


Literatura

Intelektuál ve veřejném prostoru

academia intelektual ve verejnem prostoruMálokdo bývá tak zpochybňován, ba ostouzen, jako právě "intelektuálové". Jednou označováni za krasoduchy, jindy za rejpaly, pokaždé podezíráni, v čí prospěch vlastně promlouvají. Vadí,...

Divadlo

Klezmerem nespaseno

200divPražské Vinohradské divadlo je scénou, která velkou měrou určuje, co se v českém divadle nosí a obvykle ukazuje, jak se divadlo má dělat. Poslední vinohradská premiéra, tragikomedie Nesnesitelné svatby H. Levina, tomuto obyčeji vyhověla jen velmi málo. N...

Film

Konfident nás zklamat nemůže

altZlo plodí zlo, a o tom film je.

 

...