RESPECT FESTIVAL 2015 OSLAVÍ 18. NAROZENINY

RESPECT FESTIVAL 2015 OSLAVÍ 18. NAROZENINY

respect festival 20018. Respect festival překonává bohatostí i pestrostí všechny předešlé ročníky. Program propojí nečerstvější objevy s tím nejlepším z let minulých a jako bonus překročí další žánrovou hranici. Hlavní program ozdobí hned dvě hvězdy první velikosti: slepecké duo Amadou & Mariam, nejprodávanější africká skupina tohoto tisíciletí, a klasik moderní africké hudby Salif Keita, který se stal prvním Afričanem nominovaným na cenu Grammy.

 

Když se Salif Keita rozhodl pro hudební dráhu, znamenalo to tvrdou zkoušku. Mít v rodině albína považují Afričané za ďáblovo znamení, Keitův rod navíc odvozuje svůj původ z císařské rodiny, což se s povoláním hudebníka naprosto neslučuje. Dnes je Salif Keita klasikem moderní africké hudby a díky albu, které natočil s Carlosem Santanou a Joe Zawinulem, se stal prvním Afričanem nominovaným na cenu Grammy. Podobné pocty se dostalo manželské dvojici Amadou & Mariam, která za sebou má turné s Coldplay i U2, vystupovala na vyhlašování Nobelovy ceny míru na počest Barracka Obamy i na posledních světových pohárech FIFA. Na jejich posledním albu hostovali členové Yeah Yeah Yeahs či TV On The Radio, jako producent přispěl Damon Albarn. V minulosti se producentské role ujal i Manu Chao – ten s dvojící natočil Dimanche à Bamako, jedno z nejprodávanějších afrických alb všech dob.

respect salifkeitax

„Letos jsme se rozhodli posunout žánrové hranice ještě dál než v minulosti,“ říká ředitel festivalu Borek Holeček. Na zahajovacím koncertě v úterý 26. května vystoupí ansámbl Hortus Musicus z Estonska, ve svém žánru řazený – podobně jako Kronos Quartet – do první ligy. Spojení staré a soudobé hudby i etnických vlivů posouvá Hortus Musicus na zcela novou platformu. Koncert proběhne v Dvořákově síni Rudolfina a zazní na něm i skladby jednoho z nejlepších současných autorů Arvo Pärta komponované přímo pro ansámbl.

Naopak nejmladší generaci 6-10 let je určena interaktivní dílna DRUM-in bubeníka Miloše Dvořáčka ve čtvrtek 28. května v 10 hodin v Paláci Akropolis.

Hlavní festivalový open-air víkend proběhne 13. a 14. června v osvědčené lokalitě parku Ladronka. Britsko-indická zpěvačka Susheela Raman od svého prvního koncertu na Respectu před deseti roky prošla úctyhodným vývojem a vytvořila sérii projektů s hudebníky z jihu Indie, kam každoročně jezdí čerpat novou inspiraci. Marseillský sbor Lo Cor de la Plana propojil polyfonní zpěvy Středomoří s ostrými rytmy severní Afriky a loni odehrál eden z nejsilnějších koncertů festivalu Colours of Ostrava. Kytarista Paolo Angeli ze Sardinie patřil k vrcholným překvapením loňského festivalu Womex. Jeho unikátní přístup k nástroji kritika označuje za spojovací článek mezi avantgardou a tradiční hudbou ze Sardinie.

respect susheela ramanteandrew

Objevem letošního ročníku bude zpěvačka Lula Pena, která čerpá podobně jako slavnější Mariza z portugalského stylu fado – ale na rozdíl od ní se orientuje na temnější vrstvy žánru. Díky svému hluboce položenému hlasu si dokonce vysloužila srovnání s Leonardem Cohenem.

Romskou hudbu na festivalu zastupuje téměř třicet let existující maďarská skupina Parno Graszt, stylové inovace z Velké Británie představí čtveřice Spiro s překvapivým mixem folku a minimalistických smyček. Žánrovou diverzitu jihoafrické hudby reprezentují Abavuki, zatímco kultovní kapela The Pyramids odkrývá nepříliš známé spojení mezi Afrikou a free-jazzem.

respect pyramids picture

Žánrovou rozmanitost symbolizuje i letošní festivalový vizuál. Na sérii etnických masek z minulých ročníků navazuje fiktivní živočich kočkopes, který s lehkou ironií symbolizuje tavicí kotlík hudebních fúzí.

Kromě hudby bude pro návštěvníky již tradičně připraven bohatý dětský program, interaktivní instalace, stánky s exotickými delikatesami, prodej hudebních nosičů a literatury, stánky neziskových organizací a další atrakce…

PROGRAM:

Zahajovací koncert: Hortus Musicus /Estonsko/ Rudolfinum 26. 5.

Bubenická dílna pro nejmenší: DRUM-in Miloše Dvořáčka /CZ/ Palác Akropolis 28. 5.

Doprovodný program v Paláci Akropolis:
Hailu Mergia /Etiopie, Austrálie/ + ZEA /Nizozemsko/ 1. 6.
Cedric Watson & Bijou Creole /USA/ 9. 6.
Fumaca Preta /UK, Nizozemsko, Brazílie, Portugalsko/+ DJ Alex Figueira-Vintage Voudou /Brazílie/ 21. 7.
Ogoya Nengo & Dfodo Womens Group /Keňa/ + Dj George Odhiambo / Jojo Records -Keňa/ 6. 8.

Hlavní program:
So 13. + Ne 14. 6. Park Ladronka Praha 6

Salif Keita /Mali/
Susheela Raman /Indie, UK/
Amadou & Mariam /Mali/
Lo Cor De La Plana /Francie/
Parno Grazst /Maďarsko/
The Pyramids /USA/
Spiro /UK/
Abavuki /JAR/
Paolo Angeli /Sardinie/
Lula Peňa /Portugalsko/

respect festival

VSTUPENKY:
Se vstupenkou na hlavní program 100 Kč sleva na všechny doprovodné koncerty! Na Hortus Musicus lze slevu uplatnit v předprodeji v Rudolfinu, na další doprovodné akce lze slevu uplatnit pouze na pokladně místa konání v den koncertu.

Ceny v předprodejích:
26. 5. Rudolfinum – Hortus Musicus: Ceny 180–580 Kč dle kategorií. Předprodej Ticketpro, Rudolfinum.
28. 5. Akropolis – DRUM-in: Cena 50 Kč, pro držitele vstupenky na hlavní program zdarma.
1. 6. Akropolis – Hailu Mergia + ZEA: Ceny 250–400 Kč. Předprodej Palác Akropolis, Ticketpro, GoOut, Eventim, Ticketportal.
13. + 14. 6. Open Air: Do 1. 5. dvoudenní 350 Kč, od 2. 5. dvoudenní 570 Kč, jednodenní 470 Kč, rodinná 600 Kč. Rodinná vstupenka platí pro dvojici s libovolným počtem dětí. Děti do 15 let mají vstup zdarma. Předprodej Ticketpro, GoOut, Ticketportal, Eventim.

VÍCE NA: www.rachot.cz


 


Literatura

Fimbul - když dva potřebují změnu a klídek na chalupě nahradí drama

fimbul perexHKnížka Fimbul od nakladatelství JaS je menšího formátu a má na první pohled zajímavě řešené balení. Průsvitná obálka mě nadchla okamžitě už na omak. A vyzývala mě, ať ji neodložím.

 

...

Divadlo

Léto s divadlem se ve Slavičíně usazuje

leto s divadlem 200Třetím rokem připravuje Nezávislá divadelní scéna SemTamFór, ve spolupráci s Městem Slavičín, prázdninová divadelní představení pod širým nebem. Místo zaslouženého odpočinku si SemTamFór dobrovolně zrušil divadelní prázdniny a po ...

Film

Křtiny aneb exkurze do polského podsvětí
ImageDrsný, avšak velmi lidský příběh současného varšavského podsvětí, kde vládne zákon ulice a nejsilnějšího gangu. I takto jednoduše by se film režiséra Marcina Wrony dal popsat, pokud bychom měli k dispozici jen několik slov. A...